Käibelolevate valuutade loend
ÜRO riikides, ÜRO vaatlejariikides, tunnustamata riikides ja sõltuvatel territooriumitel on seadusliku maksevahendina tunnustatud 180 valuutat. Kui välja arvata fikseeritud vahetuskursiga valuutad, jääb alles vaid 130 valuutat (mis on iseseisvad või seotud mõne valuutakorviga). Sõltuvad territooriumid ning tunnustamata riigid on välja toodud vaid, kui nende valuuta emamaa omast erineb.
Kriteeriumid
[muuda | muuda lähteteksti]Valuuta on raha, mis toimib maksevahendina. Füüsiliselt on valuuta kas paberist, puuvillast, polümeerist vms rahatähed ning metallist mündid. Tavaliselt on raha trükkimise monopol riigil, mõnel juhul on mitme riigi peale üks monopol. Selles loendis on käibelolevatena välja toodud vaid valuutad, mis on igapäevamajanduses kasutatavad seaduslikud maksevahendid. Kaasa on arvatud murdühikud, millel füüsilist vormi pole, kuid mida riigid tunnustavad (nt Ameerika Ühendriikide mill, Egiptuse millim ja Jaapani rin). Loendisse pole lisatud mitteriiklikke valuutasid (nt Malta ordu), erakviitungeid, era-, virtuaal- ja alternatiivvaluutasid.
Käibelolevate valuutade loend riigi või territooriumi kaupa
[muuda | muuda lähteteksti]Kollane taust tähendab, et valuuta vahetuskurss on mõne teise valuutaga seotud (lisa).
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ 1,0 1,1 "Current currency & funds code list". Swiss Association for Standardization. As of 2016-09-13, this citation said "accessdate=6. detsember 2012", but the document itself said "Published July 1, 2016".
- ↑ Antweiler, Werner (2006). "Currencies of the World". University of British Columbia. Originaali arhiivikoopia seisuga 29. november 2011. Vaadatud 5. detsember 2006.
- ↑ "Banknotes". Inglismaa pank. Originaali arhiivikoopia seisuga 14. mai 2008. Vaadatud 5. detsember 2006.
- ↑ Reporter, Staff (20. veebruar 2019). "RBZ introduces "RTGS Dollars"". The Zimbabwe Mail. Vaadatud 6. mai 2019.
- ↑ Roman Olearchyk (5. juuni 2016). "Donetsk faces a creeping Russification". Financial Times. Vaadatud 9. august 2016.
Viitamistõrge: Olemas on <ref>
-silt rühma "lower-alpha" jaoks, aga puudub vastav silt <references group="lower-alpha"/>
.