El Salvador

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

El Salvadori Vabariik


hispaania República de El Salvador
El Salvadori lipp El Salvadori vapp
El Salvadori lipp El Salvadori vapp
El Salvadori asendikaart
Riigihümn Saludemos la Patria orgullosos
Pealinn San Salvador
Pindala 21 040 km²
Riigikeel hispaania
Rahvaarv 6 377 853 (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus 303,1 in/km²
President Nayib Bukele
Iseseisvus 15. septembril 1821
SKT 24,805 mld $ (2017)[2] Muuda Vikiandmetes
SKT elaniku kohta 3889 $ (2017)[3] Muuda Vikiandmetes
Rahaühik dollar (USD)
Ajavöönd maailmaaeg −6
Tippdomeen .sv
ROK-i kood ESA
Telefonikood 503

El Salvadori Vabariik (varem eesti keeles Salvador) on kõige väiksem riik Kesk-Ameerikas. El Salvador piirneb Guatemala, Hondurase ja Vaikse ookeaniga ning selle pealinn on San Salvador.

Haldusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

El Salvadori departemangud
 1. Ahuachapáni departemang
 2. Cabañase departemang
 3. Chalatenango departemang
 4. Cuscatláni departemang
 5. La Libertadi departemang
 6. La Pazi departemang
 7. La Unióni departemang
 8. Morazáni departemang
 9. San Migueli departemang
 10. San Salvadori departemang
 11. San Vicente departemang
 12. Santa Ana departemang
 13. Sonsonate departemang
 14. Usulutáni departemang

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvuspargid[muuda | muuda lähteteksti]

El Salvadori rikkas looduses on palju sellist, mis väärib kaitsmist. Riigis on loodud rahvusparkide võrk ning neist kuulsaim on Monte Cristo park riigi põhjaosas, kus asub Kesk-Ameerika tähtsaim udumets. Tegelikult on tegemist kolme riigi rahvuspargiga – El Salvador jagab Monte Cristo parki Guatemala ja Hondurasega. Suurim on 6500-hektarine Cerro Verde park, mis loodi 1981. aastal San Andrési varemete lähedale ning kujutab endast 2030 meetri kõrgust kustunud vulkaani Coatepeque järve ääres. Lisaks põnevatele loomadele võib neis parkides kohata hulgaliselt eksootilisi linde: ketsaali, koolibrit, kalkunkotkast, ohakalindu, kellalööjalindu, punatuvi, samuti rohkesti öökulle ja vutte.

Veekogud[muuda | muuda lähteteksti]

El Salvadoris voolab enam kui 280 jõge, millest enamik suubub Vaiksesse ookeani. Kesk-Ameerika Andide ja rannikuaheliku vahel laiub tasandik, mida niisutavad rohked jõed. Sinna on koondunud enamik rahvastikust. Tähtsaim jõgi Lempa on osaliselt laevatatav.

Mäed[muuda | muuda lähteteksti]

El Salvador on vulkaaniderikas ning vulkaane ümbritsev maa on väga viljakas. El Salvadoris on kaks suurt mäeahelikku: põhjaosas Kesk-Ameerika Andid ja rannikuahelik. Viimase moodustavad noored, suuremalt osalt veel tegevad vulkaanid, näiteks Santa Ana (2381 m), San Vicente (2182 m), San Salvador (1960 m) ja Izalco (1950 m), mis on ka El Salvadori kõrgeimad tipud.

Taimestik[muuda | muuda lähteteksti]

Taimestik muutub vastavalt kõrgusele. Kõrgematel aladel levivad rohtlad, samuti hõredavõitu tamme- ja männimetsad. Palju leidub troopilisi puuvilju ja ravimtaimi. Kõikidest Mehhikost lõuna poole jäävatest Kesk-Ameerika riikidest on El Salvador kõige metsavaesem. Põllumajandusmaade rajamise eesmärgil tehtud raiete tagajärjel katab El Salvadori pindalast mets vaid 6%.

Loomastik[muuda | muuda lähteteksti]

El Salvadori loomastik pole nii mitmekesine, kui teistes Kesk-Ameerika maades, kuid siingi elavad koiotid, jaaguarid, puumad, mitut liiki ahvid, otselotid, iguaanid ja teised roomajad, nende seas ka boad.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

El Salvador on kõige tihedama asustusega riik Kesk-Ameerikas – keskmiselt 295 inimest ruutkilomeetri kohta. Neist 90% on indiaani ja euroopa juurtega mestiitsid. Ülejäänud rahvastik on linnades väikeste hajali rühmadena elavad valged põliselanikud, eelkõige pipilid. Salvadorlased on valdavalt katoliiklased. Ligikaudu 43% rahvast elab linnades.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Energia[muuda | muuda lähteteksti]

Riik rahuldab oma elektrienergia vajaduse mägedest, kus asuvad kiirevoolulised jõed, mis soodustavad hüdroelektrijaamade ehitamist. Need toodavad ligi 2/3 El Salvadori elektrist. 10% elektrienergiast saadakse suurest geotermilsest jõujaamast, mis ammutab energiat maapõue kuumusest.

Kaubandus[muuda | muuda lähteteksti]

El Salvador on kõige arenenuma tööstusega riik Kesk-Ameerikas, kuid mitmed poliitilised ja sõjalised vahejuhtumid on takistanud majandust korralikku väljaarenemist. El Salvadori peamiseks kaubanduspartneriks on USA, kuhu läheb 40% riigi toodangust ning riigi impordist moodustab USA kaup 60%. Ligikaudu 60% El Salvadori tulust tuleb kohviubade ekspordist.

El Salvador impordib keemiasaadusi, naftat, tsementi, väetisi ja masinaid. El Salvador ekspordib kohviube, puuvilla ja suhkrut.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Maailmapanga andmebaas, vaadatud 8.04.2019.
 2. Maailmapanga andmebaas, vaadatud 21.10.2018.
 3. Maailmapanga andmebaas, vaadatud 27.05.2019.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]