Honduras

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hondurase Vabariik
hispaania República de Honduras
Hondurase lipp Hondurase vapp
Hondurase lipp Hondurase vapp
Hondurase asendikaart
Riigihümn Tu bandera es un lampo de cielo
Pealinn Tegucigalpa
Pindala 112 492 km²
Riigikeel(ed) hispaania
Rahvaarv 8 097 688 (2013)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus 72 in/km²
President Juan Orlando Hernández
Iseseisvus välja kuulutatud 1821, tunnustatud 1823
SKT 22,979 mld $ (2017)[2] Muuda Vikiandmetes
SKT elaniku kohta 2529 $ (2015) Muuda Vikiandmetes
Rahaühik Lempira (HNL)
Ajavöönd maailmaaeg −6
Tippdomeen .hn
ROK-i kood HON
Telefonikood 504

Honduras on Kesk-Ameerika suuruselt kolmas riik. Hondurasel on maismaapiir Nicaragua, Guatemala ja El Salvadoriga. Põhjas piirab Hondurast Kariibi meri ja lõunas ulatub maa Vaikset ookeanini. Riigi äärmine idaosa kuulub ajaloolise Moskiitoranniku koosseisu (sealses ürglooduses on moodustatud Río Plátano biosfäärikaitseala). Honduras tähendab hispaania keeles süvikuid. Nimi on tulnud Bahía saari ümbritsevate süvikute järgi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pealinna Tegucigalpa asutas põlisrahvas nimega tsingal, mis tähendab hõbedamäge. Linna lähikonnas asus suur hõbeda leiukoht. Kolmsada aastat oli maa pealinn Comayagua, 1880. aastal võttis Tegucigalpa pealinna kohustused enda kanda.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Kariibi mere rannikule jääb mitu olulist sadamat, näiteks La Ceiba. Kaldast veidi eemal paiknevad aga turistide seas populaarsed Bahía saared. Neil saartel, nagu ka mujal rannikualadel valitseb troopiline kliima ja vihma sajab palju. Enamik elanikkonnast elab parajama kliimaga mägismaal (kõrgus 600–2000 m). Madalikud paiknevad peamiselt rannikualadel ja mägismaadel voolavate suurte jõgede orgudes. Suur osa Hondurasest on mägine. Kõige kõrgemad tipud asuvad riigi lääne- ja keskosas ning nende näol on tegemist vulkaanidega. Tähtsaimad jõed on Ulúa, Patuca ja Coco (piiriks Nicaraguaga), kõik suubuvad Kariibi merre. Kõrgeimad mäed on Paulayalas de Agalta (2590 m) ja Pico Benito (2451 m).

Taimestik[muuda | muuda lähteteksti]

Kuumadel ja niisketel madalikel laiuvad ulatuslikud vihmametsad. Mägipiirkonnas on valdavad igihaljad hispaania tamme- ja männimetsad. Rannikualadel on taimestik tüüpiliselt troopiline – palmisalud ja mangroovimetsad. Kariibi mere ja Nicaragua piiri ääres Mosquitas vohab lopsakas ürgmets. Rannikul laiuvad banaaniistandused.

Loomastik[muuda | muuda lähteteksti]

Hondurase loomastik on liigirikas. Üsna tavalised on ahvid, karud, hirved, jaaguarid, hundid, koiotid, puumad, otselotid, ilvesed. Samuti esineb mitut liiki roomajaid ja linde.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Enne hispaanlaste saabumist oli maa üsna hõredalt asustatud ja kolooniaalajastul polnud see eriti tähtis piirkond. Põlisrahvas segunes hõlpsasti eurooplastega. Praegu on umbes 90% elanikest hispaaniakeelsed mestiitsid, enamasti katoliiklased. Kariibi mere rannikul elavad neegrid, kes räägivad kreoolipärast inglise keelt. Hajali üle kogu riigi on säilinud väikesi põlisrahvarühmi, kokku 4% rahvastikust. Elanikkond on koondunud mägismaale, eelkõige selle lõunaossa; umbes 40% rahvastikust elab linnades. Suurimad linnad on Tegucigalpa ja San Pedro Sula.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Hondurase vihmamets

Honduras pole nii tööstuslik kui tema naaberriigid ja riigi elanikkond on läänemaailmas üks vaesemaid. Välisabi ja -investeeringud on võimaldanud ehitada tehaseid, kus töödeldakse põllumajandussaaduseid, valmistatakse rummi, toiduõli, tsementi, paberit. Mägedes leidub tohututes kogustes erinevaid metallimaake, eriti hõbedat, tsinki, pliid ja kulda. Maapõuevarade kättesaamiseks ja nende töötlemiseks on rajatud maa-aluseid kaevandused. Enamik honduralastest peab kas ise põldu või töötab mõnes suures istanduses, kasvatades banaane, kohvi, eksootilisi puuvilju ja lilli, mis kõik välismaale müüakse. Kunagi oli Honduras maailma juhtiv banaanitarnija ja praegugi moodustab see põllumajandussaadus peaaegu 14% riigi sissetulekust. Enamikus mägipiirkondades pole põllupidamiseks sobilikke maalappe, kuid sealsetele mägijõgedele rajatud hüdroelektriijaamades toodetakse 80% riigi elektrienergiast.

Honduras impordib tööstustooteid, keemiasaadusi, naftat, masinaid ja transpordivahendeid ning ekspordib banaane, kohviube, tubakat, puitu, merivähke ja veiseliha.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  1. World Bank'i andmebaas
  2. World Bank'i andmebaas, vaadatud 21.10.2018.