Vikipeedia:Üldine arutelu

Allikas: Vikipeedia

Sellele leheküljele võite kirjutada arvamusi, kommentaare, ettepanekuid ja küsimusi, mis ei sobi ühegi konkreetse artikli aruteluleheküljele. Üle 70 päeva vanused jutulõimed arhiveeritakse.

Arhiiv
Alusta uut teemat
Please use the embassy for cross-language and cross-project announcements.Lühiajalised adminniõigused?[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kas on võimalik taotleda nt paar päeva kestvat adminniõigust (eriti kasutajal, kes on juba aastaid olnud admin), et lähinädalatel kustutada Vikipeedias mittekohaseks osutunud arvustusi ja nende arvustuste arutelulehti (mitte loendit!) siit (Kasutaja:Estopedist1/Oskussõnastikud valdkonniti); ühtekokku u 550 lehekülge. Kellelgi teisel palun mitte veel sealt kustutamata hakata! Ümbertõstmine ja läbiarutamine võtab aega.
Bot'iks tegemine vist ei aita, sest bot'i kontoga ei saa vist asju kustutada
--Estopedist1 (arutelu) 8. mai 2015, kell 13:24 (EEST)

Arutage ja tõstke ja kui annad teada, et on valmis, siis äkki keegi kustutab. Adeliine 8. mai 2015, kell 17:25 (EEST)
Ega mul poleks kahju ajutisi adminiõigusi anda, aga pm peaks igati hästi toimima ka see, kui lihtsalt vastavatele lehekülgedele "kustutada" mall lisada. Ivo (arutelu) 8. mai 2015, kell 22:56 (EEST)
Mul oleks väga kahju ajutisi adminniõigusi anda. Ave Maria (arutelu) 8. mai 2015, kell 23:57 (EEST)
Ma ühinen Ivo arvamusega; "kustutada" mall toimib küllaltki hästi (mäletan seda ajast, kui ma veel adminn ei olnud).--Juhan121 (arutelu) 9. mai 2015, kell 00:18 (EEST)
Jah, küll need ära kustutatakse. --Epp 9. mai 2015, kell 01:17 (EEST)
Vaatasin n.ö oma valdkonna kohta käivat sel lehel ja leian seepeale, et mul oleks samuti kahju ajutisi adminiõigusi anda.Ssgreporter (arutelu) 9. mai 2015, kell 01:53 (EEST)
Mis see's tähendab, et Bioneeri kõik need alamlehed ära kustutada, mis sel lehel kirjas? Võin seda kasvõi ise teha, kui mulle antakse kinnitus, et just seda on mõeldud. Taivo 12. mai 2015, kell 00:18 (EEST)
tänan, Taivo. Kustutama hakkame siiski pärast seda koolisemestrit, sest õppejõud palus, et hilinejad saaks koolihinde saamiseks arvustuse veel vanal viisil ehk Vikipeediasse ära teha--Estopedist1 (arutelu) 12. mai 2015, kell 15:34 (EEST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Kõik arvustused võib nüüd Vikipeediast kustutada--Estopedist1 (arutelu) 30. juuni 2015, kell 11:14 (EEST)

Kas sellise kellegi inimese ropu tööga koostatud loendi põhjal ei võiks koostada normaalse Vikipeedia artikli, mille pealkiri võiks olla näiteks Eestikeelsete oskussõnastike süstemaatiline loend? --Andrus Kallastu (arutelu) 30. juuni 2015, kell 18:36 (EEST)

Toidusildistamise võistlus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jan Ainali Rootsi Wikimediast palus edasi öelda, et Wikidatas saab veel kuni kolmapäevani osa võtta võistlusest Menu Challenge. Võistlus seisneb toiduga seotud wikidata mõisteüksuste eri keeltes sildistamises, nt üksusel, mis inglise vm keeles on "vinaigrette", tuleb juurde lisada ka eestikeelne "vinegrett". Võtke osa, 52 eestikeelset silti on veel puudu, teistest keeltest rääkimata! Adeliine 25. mai 2015, kell 16:37 (EEST)

Content Translation beta feature coming soon![muuda | redigeeri lähteteksti]

Hello, we are scheduling the deployment of Content Translation as an opt-in beta feature on the Estonian Wikipedia later this week. Earlier, we attempted testing on the beta server (needs separate login) prior to deployment, however due to unstable conditions on the beta environment it is now advisable to have users test the tool directly on the Wikipedia. Please note, it is an opt-in beta feature only available to logged in users. Please let us know your comments and feedback through the Content Translation talk page or through Phabricator ticket that we are using to track the deployment stages. It is important for us to be aware of any concerns or special requirements on the Estonian Wikipedia before we prepare for deployment, so please do let us know. For more information, please read about how to use the tool. You can also view a short screencast on how to use Content Translation. My apologies for writing this announcement only in English. Please feel free to translate this message for wider distribution.

Thank you! --KartikMistry (arutelu) 27. mai 2015, kell 06:54 (EEST)

Vikipeedia on "vigaselt kirjutatud"...[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viimane täheldus selle kohta tekkis artikli HAI-24 kirjutamisel (sama näiteks ka Mil Mi-6), mis annab varjatud kategooriana: Leheküljed, kus mallikutses on topeltargument. Kategooria sisu vaadates, on seal ka malle... (Muuseas, analoogsed kahtlused, koodi vigasuse suhtes, alates anno 2011). Vaatamis-/lugemisvahendi vanusest (loe: põdurusest) tulenevalt võib see tekitada probleeme. —Pietadè (arutelu) 27. mai 2015, kell 13:49 (EEST)

Selle kategooriaga on nii, nagu kategooria päises kirjas. Mingit suuremat viga ei ole, kui et tuleb parandada need kohad, kus sama parameetrit on kasutatud mitu korda. Tegin paranduse malli "Lennuk" dokumentatsioonis, kus parameetrit "aasta" oli kaks korda. Tuleb parandada ka mujal, kuhu see topeltsüntaks vahepeal edasi on jõutud kopeerida. Pikne 27. mai 2015, kell 17:10 (EEST)
Vastasin su arutelulehel (sul on õigus u 27% ulatuses).–Pietadè (arutelu) 27. mai 2015, kell 17:30 (EEST)
Ja ma saan umbes 27% ulatuses aru, millest sa räägid.
Kui ma väga valesti aru ei saanud ja sind huvitas muu hulgas ka see, miks artiklid on selles peidetud kategoorias, siis näiteks artiklis "Mil Mi-6" saab seda parandada nii. Pikne 27. mai 2015, kell 18:02 (EEST)
Sel kokreetsel juhul kerkib küsimus: mix ei ole see malli koodis sees... —Pietadè (arutelu) 28. mai 2015, kell 04:01 (EEST)
Sest see ei ole malli koodi viga. See puudutab ainult malli poole pöördumist ja selle süntaksit artiklites. Mistahes malli kasutamisega saab tekitada sellise pisikese segaduse, mille tõttu satub artikkel sellesse kategooriasse. Pikne 28. mai 2015, kell 11:39 (EEST)

Veel siis, täpsustan: siiatulekust saadik (2011) on mul suhteliselt sügavad kahtlused etwi koodi suhtes, ületoomise mõttes; ehk siis, miski(kui d) asi/asjad om "nihu lännu" (juhtub, inimestel, kui EI juhtuks, oleks imelik, kui järjekindlalt sisse jäetakse, veelgi imelikum), siis olex jo loomulik, et näeme, parandame. Tõdemus: hetkel ei ole sellesisulist tegevust näha.—Pietadè (arutelu) 27. mai 2015, kell 17:54 (EEST)

Teisisõnu siis: sa kirjutad ühte artiklit, ja, salvestamisel ütleb layout kuva sulle, et miskit on valesti; no nii, viienda tunni lõpuks oled sa kustutanud artiklist kõik viited, peale ühe, mida ei taha (mille kustutus ei muuda miskit), ja ka selle kustutamine ei aita...—Pietadè (arutelu) 27. mai 2015, kell 18:03 (EEST)

Gatekeeper[muuda | redigeeri lähteteksti]

Käesolevaga esitan ettepaneku kontrollija leidmiseks hr/pr Capricorn/Bioneer/Estopudist poolt etwi-sse edastatud infovoogude kontrollimiseks, samuti, rahvusvahelisest olukorrast lähtuvalt, ootan etwi-lt vastust nt nn "trollide" (ja nende õppejõudude(?)) suhtes ettevõetuga. (Kommentaariks: kehtiv seadus seda ei võimalda) —Pietadè (arutelu) 27. mai 2015, kell 17:40 (EEST)

ei saa jutust aru--Estopedist1 (arutelu) 27. mai 2015, kell 22:49 (EEST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Aga, said aru, kellest jutt... ;-) —Pietadè (arutelu) 28. mai 2015, kell 04:04 (EEST)

Mina ka ei saa aru, mida sa õigupoolest selle kommentaariga taotled. Meil on rohkem neid kasutajaid, kes kirjutavad palju ja teemadel, millest neil jõud kuigi hästi üle ei käi. Kontrollida muidugi tuleks, aga minu meelest igasugust Vikipeediasse lisatud materjali. Ma saaks aru, kui ettepanek oleks kehtestada mingil enamvähem üheselt mõistetaval kujul rangemad kvaliteedistandardid. Nii et me ei peaks väärtustama igasugust kaastööd nii valimatult nagu praegu ja lükkaksime tagasi enam materjali, mis on vilets ja mida me tegelikult ei suuda toimetada (ja mida sageli pole mõtet toimetada, kuna lihtsam on kirjutamisega otsast alata), sõltumata sellest, kes on autor. Kasutada silte nagu "troll", pole siinkohal päris kohane. Pikne 28. mai 2015, kell 11:39 (EEST)
Olen ise artikleid parandanud ja leian, et see isik, keda sa silmas pead, kirjutab vähemalt parandatavaid artikleid - ja töö nende parandamiseks on väiksem, kui algusest lõpuni uue kirjutamiseks. "Hullemad" saavad niikuinii "kustutada" templimärgi, nii et minu meelest ei ole rangema kaastöö nõudmine põhjendatud. Mu enda esimesed artiklid olid ka samal tasemel, hiljem üle vaadates hoidsin kahe käega peast kinni, et kas ma tõesti nii kirjutasin. "Vähe" ja "Kustutada" nõudmised peletaks sellisel juhul uued kaastöölised minema... - Melilac (arutelu) 28. mai 2015, kell 20:44 (EEST)
Minu meelest ei ole parandamine lihtsam kui uue tegemine. Selge see, et ei ole võimalik mingeid konkreetseid kvaliteedinõudeid kaastöö tegemise eelduseks seada. Aga tõesti, mina ei ole näinud siin ühtki inimest, kes vähegi võrreldaval määral ebakvaliteetset sisu(tust) lihtsalt kopaga maha kallaks. Enamik tegijaid on siiski õppimisvõimelised. Loomulikult ei saa selle vastu midagi teha, kui nõuandeid peetakse tagakiusamiseks ja need ainult innustavad veelgi kiiremini ja lohakamalt vorpima. Artikkel ei pea valmima poole minutiga. Päevas ei pea tegema 50 "artiklit". Võib ju saja jama asemel ühe korraliku teha ja Vikipeedial on sellest rohkem kasu, sest see ei raiska teiste aega ja närve. Aga jah, ei ole nii, et need on kergesti parandatavad. Kui vaadata ajaloost, mitu inimest on nendega hiljem vaeva näinud, on ilmne, et teistel kulub igaühel parandamiseks rohkem aega kui selle asja loomiseks kulus. Minu jaoks on ainuke viis neid taluda püüda neist mööda vaadata, aga see ei ole muidugi lahendus. --Epp 28. mai 2015, kell 21:24 (EEST)
Minu meelest paarilauselistes artiklites on lihtsalt kergem vigu märgata. Meil on ka selliseid viljakaid asjaarmastajaid kaastöölisi, kes kirjutavad mahukamaid artikleid, mida sama põhjalikult ilmselt üldjuhul keegi üle vaatama ei hakka ja mille sisu on osalt küll kahtlane, aga kust vigu on erialateadmisteta üldiselt raskem leida. Veel raskem on selliseid artikleid erialateadmisteta toimetada.
Järgnevaga ma ei pea silmas Estopedisti kaastööd, aga kustutamismärkust ei pane me ju kvaliteedi tõttu praegu naljalt peaaegu millelegi. Ainult siis, kui materjal on otsast lõpuni arusaamatu. Muidu leidub ikka keegi, kelle meelest mingit jupikest kaastööst saab ehk kuskil kasutada. Minu mõte on, et me võiksime materjali julgemalt tagasi lükata, kui ainult mingi väikem osa sellest tundub asjalik. Arvestades kogemusega, et suuremahuline toimetamine pole üldiselt Vikipeediale jõukohane ja et otsast alustamine oleks lihtsam. Pikne 28. mai 2015, kell 22:26 (EEST)

Wikimedia Foundationi juhatuse valimised[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuni 31. maini saavad kaastöölised valida liikmeid Wikimedia Foundationi juhatusse. Kui te ei ole veel seda teinud, siis palun kasutage nüüd võimalust, sest Foundationi juhatus teeb strateegilisi otsuseid Vikipeedia ja sõsarprojektide tuleviku osas. Hääletuse leht metavikis on siin. Saate hääletada nii mitme esitatud kandidaadi poolt või vastu kui soovite. Geograafiliselt meile lähim kandidaat on Poolast. Aga tehke ise oma valik ja peaasi on, et te valite. Mina valisin juba esimesel hääletuspäeval. Kandidaatide kirjeldused on siin ja otselink hääletama on siin. Adeliine 27. mai 2015, kell 18:35 (EEST)

Suvepäevad 2015[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nii, kuulsin mingeid sahinaid, et suvepäevad toimuvad sel aastal Pranglil. Millal ja mismoodi? Adeliine 27. mai 2015, kell 18:40 (EEST)

Kas Su sahinad on pärit eelmise aasta suvepäevadelt? :) Mulle meeldiks Prangli küll. --Epp 27. mai 2015, kell 20:12 (EEST)
Ma vist eelmine aasta ei saanudki suvepäevadele tulla. Ei mäleta, kust need sahinad tulid. Adeliine 27. mai 2015, kell 20:51 (EEST)
Kui kodanik T. V. ise ei tea suvepäevade organiseerimisest midagi, siis ei ole need sahinad vist eriti usaldusväärsed või kuidas? Kes neid ikka MTÜ seljataga organiseerima hakkaks. :P -- Toomas (arutelu) 28. mai 2015, kell 11:54 (EEST)
Einoh, suvepäevad on kogukonna asi, mitte MTÜ oma, ja kui kogukond oma asju ise korraldaks, ei oleks kellelgi midagi kobiseda. MTÜ ainult toetab kogukonda. Nii et kodanik T. V. oleks eriti rõõmus, kui kogukond kollektiivselt asja käsile võtaks. :) Adeliine 28. mai 2015, kell 16:39 (EEST)
Vaevalt, et kogukond ilma MTÜ moraalse ja rahalise toetuseta neid korraldada võtab. ;) -- Toomas (arutelu) 28. mai 2015, kell 16:47 (EEST)
Moraalne ja rahaline tugi on ette nähtud, antagu tuld. Adeliine 28. mai 2015, kell 17:09 (EEST)
Mulle ka meeldiks Prangli. Aga siis võiks Pranglile (selle jalutab poole päevaga läbi) lisaks võtta ka Keri ja Aksi, idee (aga kas just kõige ideaalsem): [1]. --Juhan121 (arutelu) 28. mai 2015, kell 21:11 (EEST)
Ma oletan, et sellised valmisüritused maksavad liiga palju. Aga peab siis täpsemalt vaatama neid liikumisvõimalusi. Alustama peaks küll jälle sellest suurest tabelist, kuhu sobivaid aegu kirja panna. Ja ma loodan ikka jälle kellegi peale, kes oskab neid tekitada. :-) --Epp 28. mai 2015, kell 21:18 (EEST)

Toimus mingisugune koosviibimine. Ja arutelu/vaidluste jne. tulemus oli see, et kokkutuleku kuupäevad võiksid olla 15. - 16. august. Et eelmise aasta suvepäevade päris lõpus ehk see tähendab reisil Naissaarelt Tallinnasse, kes iganes pakkus välja mõtte, et seekord teha päevad Pranglil, siis panen selle teema arutelule. Ehk mida rahvas arvab!!!!! (a propos- minu ülevaade, nii halb kui see ka ei ole on loetav lehel Vikipeedia:Suvepäevad 2014)  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 6. juuli 2015, kell 02:18 (EEST)

Kuigi arutelu on käinud peamiselt meililistis, siis mõtlesin, et kasutan ka siinset meediumit ja annan teada, et Prangli antud kuupäevadel oleks minu meelest tore küll. Athanasius Soter (arutelu) 13. juuli 2015, kell 21:00 (EEST)
Mulle sobib ka. Ja tõesti, palun rääkige sellest siin, mitte listis. Et midagi teha, peaks teadma, palju tulijaid on. Palun andke endast märku. Kui aeg ei sobi, pakkuge teisi variante. --Epp 15. juuli 2015, kell 20:19 (EEST)

Content Translation beta-feature is now available[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hello, Content Translation has now been enabled as an opt-in beta feature on the Estonian Wikipedia. This is part of the original request for the CEE Spring editing event. To start translating, please enable the beta feature and go to Special:ContentTranslation or to your contributions page and create a new translation by selecting the source language, the article name and target language. If the article already exists then a warning will be displayed. After you translate the article, you can publish it directly as a new page on the Estonian Wikipedia. In case the article gets created by another user while you were translating, you will see an option to save the newly published translation under your user namespace. The number of published pages can be seen on the Content Translation stats page.

Since, this is the first time we have installed the tool on this Wikipedia, there are chances that there may be some problems or service disruptions which we are not yet aware of. We will be monitoring the usage to check for any failures or issues, but please do let us know on the Content Translation talk page or through Phabricator if you spot any problems that prevent you from using the tool. For more information, please read about how to use the tool. More information is also available in the User Guide. You can also view a short screencast on how to use Content Translation. Our announcement is written only in English, and we would really appreciate if this message can be translated to reach more users of this Wikipedia. Thank you. --Runab WMF (arutelu) 28. mai 2015, kell 18:49 (EEST)

Uus lahendus näha siselinke[muuda | redigeeri lähteteksti]

Katalaani vikis jäi silma väga nutikas lahendus (vt nt ca:Alex Theodor Lvof), kuidas näha siselinkide lühisisu ilma neile klikkimata. Huvitav, miks teised vikid ei ole seda lahendust üle võtnud?--Estopedist1 (arutelu) 1. juuni 2015, kell 10:53 (EEST)

Sa saad seda beetas enda jaoks sisse lülitada. Adeliine 1. juuni 2015, kell 11:55 (EEST)
Katalaani vikis on see ajutiselt kõigile kasutajatele sisse lülitatud. Mina isiklikult vaikimisi seda kasutusele ei võtaks, liiga palju virvendamist lehe sirvimisel. Pikne 3. juuni 2015, kell 22:10 (EEST)

Artikli avaldamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuidas liivakasti kirjutatud artikkel otse Wikisse avaldada?– Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas Lopmatu2 (arutelukaastöö) 3. juuni 2015.

Oma liivakasti lehel klõpsa päises "muuda lähteteksti" ja avanenud kastist kopeeri kogu sisu. Kirjuta Vikipeedia otsingukasti soovitud artikli pealkiri, otsingutulemuste lehel klõpsa pakutud punasele lingile ja kleebi kopeeritud sisu sinna, salvesta. Adeliine 3. juuni 2015, kell 18:50 (EEST)
Teisaldada saab ju ka? --Morel (arutelu) 3. juuni 2015, kell 20:08 (EEST)
Saab küll, 14,5 sekundit tagasi kontrollisin (siis peab ainult õiged parameetrid panema, "kastesse" ehk boksidesse ehk lahtritesse...)
Lisaks peaks "Teisalda" kaudu kindlam olema (juhuks kui toimingute käigus mõni systeem tõrkuma hakkab). —Pietadè (arutelu) 3. juuni 2015, kell 20:16 (EEST)
Saab teisaldada ka. Mulle on jäänud mulje, et enamasti eelistavad uued kasutajad oma liivakasti ajalugu artikliga kaasa mitte saata, ja teisaldamise juures on tekitanud segadusi nimeruumi ja ümbersuunamise üle otsustamine. Adeliine 3. juuni 2015, kell 20:20 (EEST)
Uus kasutaja äkki ei pruugi saada teisaldada?  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 3. juuni 2015, kell 20:25 (EEST)
Ka käesolevat artiklit saab teisaldada, vasemas lahtris hulk võimalusi; sisselogimata kasutaja ei tohix saada, teisaldada; aga, ei ole ju kasutajatel "ajaloendurit" peal, mis teex "elektroonilise vahe" sisse: uus versus vana, kasutaja. —Pietadè (arutelu) 3. juuni 2015, kell 20:51 (EEST)
Siiski on. Selleks, et lehekülge teisaldada saaks, peab kasutajakonto olema vähemalt 4 päeva vana ja peab olema tehtud üle 10 muudatuse.  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 3. juuni 2015, kell 21:52 (EEST)
Jah, kui konto on eile registreeritud, siis tuleks selle jaoks veel paar päeva oodata. Aga 10 muudatuse nõue on kinnitatud kasutajatel ainult inglise vikis ja veel paaris suuremas vikis. Pikne 3. juuni 2015, kell 22:10 (EEST)

Galicia 20 - 20 Challenge[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mapa de Galiza con bandeira.svg

Wikipedia:Galicia 20 - 20 Challenge is a public writing competition which will improve and translate this list of 20 really important articles into as many languages as possible. Everybody can help in any language to collaborate on writing and/or translating articles related to Galicia. To participate you just need to sign up here. Thank you very much.--Breogan2008 (arutelu) 9. juuni 2015, kell 13:11 (EEST)

Lolluste massilisest produtseerimisest[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tahan karjuda. Kas ei ole võimalik lolluste massilisele produtseerimisele piiri panna?  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 9. juuni 2015, kell 19:45 (EEST)

Jah, ma karjun ka. --Epp 9. juuni 2015, kell 19:49 (EEST)
Jaksu teile... Seletage ehk enne häälepaelte kulutamist vaid lihtinimesele ära, miks artiklid Galiitsia kohta oleks lollus? - Melilac (arutelu) 9. juuni 2015, kell 19:58 (EEST)
Jutt ei ole antud puhul sugugi mitte Galiitsiast, vaid hoopis millestki muust.  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 9. juuni 2015, kell 20:13 (EEST)
Ehk siis vana-vana-vana³ jutt, mille sisutus on selgelt logitud, ehk siis küsimus (jälle vana³): kas siis siin enam mingit "punast kangi" polegi, millega pidur peale panna? (Kasvõi selleks, et teised "sõitjad" edasi "sõita" saaksid.) (Automaatsuunamine kasutaja alamlehele ehk oleks ka võimalus.)—Pietadè (arutelu) 9. juuni 2015, kell 20:33 (EEST)
Mina ei karju enam ammu, sest sellest ei muutu midagi. Küll vahetasin ära pealkirja, et oleks aru saada, et ei räägita Galiciast. -- Toomas (arutelu) 9. juuni 2015, kell 20:47 (EEST)
Üldises arutelus võiks siiski püüda selgelt väljendada, millised artiklid (või kelle milline kaastöö) probleeme tekitab. Selline ahastav karjatus ei aita küll kuidagi kaasa.--Morel (arutelu) 9. juuni 2015, kell 21:26 (EEST)
Kas asi puudutas artiklit Karl Gottlieb Wenig, kus oli altarimaali asemel "joonistus"? Või mingi muu artikkel? --Morel (arutelu) 9. juuni 2015, kell 21:32 (EEST)
Noh, see on lihtsalt näide. Sarnaseid asju on ühtelugu. Andres (arutelu) 9. juuni 2015, kell 21:57 (EEST)
Jah muidugi kuraatorist on saanud joonistuste galerii peahoidja (vaata Ernst von Liphart) ...  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 10. juuni 2015, kell 00:44 (EEST)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Mina raiskasin viimasel korral üksjagu aega kellegi Nikolai Zaitsevi peale, tühja (kui poolakate sünniaasta on õige, siis oli ta juba u 10-aastaselt tšempion); enne seda oli mingi artikkel, kuhu ta ei vaevunud isegi ruwi-st sünnikohta panema (oli mingi väga üldine määratlus, Keiserlikust Venemaast siiski alama kraadiga, tuleb tõdeda), ühesõnaga, minu meelest on analoogseid asju liiga sageli ja nende üleslugemine oleks ajaraisk (ehk see ongi eesmärk?). —Pietadè (arutelu) 9. juuni 2015, kell 23:24 (EEST)

Pietadè, kust täpselt paistab, et sa oled tolle Zaitsevi artikli peale ülearuselt aega kulutanud? Näiteks artiklit sa ju muutnud pole. Samuti ei toonud kahtlusalune üle poola viki vigast sünnikuupäeva. Sõnastas natuke kehvasti? Visaku ikka see esimese kivi, kes pole ise sarnast "pattu" teinud.
"Näiteks artiklit sa ju muutnud pole" — lisada võiks kas kustutusmärkus või plejaad Zaitseveid ruwi-st, muus osas, kust neid andmeid võtta, ja kas nii hakkabki jätkuvalt olema, et "kahtlusalune" kirjutab artikli "B on C linna mitmekordne meister: xx, yy" ja siis hakkavad kõik seda artiklit (ja analoogseid) täiendama (loe: looma).—Pietadè (arutelu) 10. juuni 2015, kell 00:13 (EEST)
Et siis nüüd ei või enam uusi artikleid luua või? Too Zaitsev on mitmekordne Eesti meister ja sellisena meil kindlasti tähelepanuväärne. Kui tahad need teised ka üles loetleda, siis aga palun: loo Nikolai Zaitsev (täpsustus). Ivo (arutelu) 10. juuni 2015, kell 04:45 (EEST)
Tähelepanuväärsuse vastu ei vaidle; kui on omajagu ühenimelisi, siis on mõneti kummastav, kui ...-peediast puudub suurem osa isikuandmeid. —Pietadè (arutelu) 10. juuni 2015, kell 07:39 (EEST)
Ja minu varasemaid kommentaare ei muuda! Ning üldse pole kena teise kommentaari keskele kirjutama hakata. Ivo (arutelu) 10. juuni 2015, kell 04:48 (EEST)
Oh mis tore imperatiiv!!! Jutumärkide panek oli mõeldud lõigu viitamiseks (kus mujal seda siis parem teha oleks kui mitte konkreetse lõigu all?), läksid kogemata vale koha peale, minu vabandus selle eest. "Kenadus peitub vaataja silmades", või kuidas see nüüd oligi. —Pietadè (arutelu) 10. juuni 2015, kell 07:39 (EEST)
Esmalt (päeval) püüdsin leida infot, tulutult; hetkel vaatasin, et Зайцев, Николай nimelisi on palju (sarnaste vene nimede puhul on see küllalt tavaline); hetkeseisuga ütleb etwi, et ainult üks, poksija; mis kategooriatesse puutub: on administraatoreid, kes neid ei poolda, samas, kategooria lisamiseks peaks süsteemis küllaltki hästi orienteerima, ja kui kõik korraga kategooriatega tegelema hakkaksid (looma, teisaldama, kellegi arvates valesti kategoriseerima), mis poolest see parem oleks? Võib-olla oleks loendid paremad, või mõlemad koos; lisaks, siia kirjutamine ei ole tavaliselt tavakirjutajate (mitte-adminnide) põhitegevus... jne. —Pietadè (arutelu) 10. juuni 2015, kell 00:07 (EEST)
Mulle jäävad pidevalt silma just nimelt sellised ebamäärased süüdistused. Kuidas saaks nende paikapidavust hinnata, kui pole antud konkreetseid näiteid? Kuidas peaks inimene ise enda tegutsemist parandama, kui talle ainult ninna karatakse?
Mind häirivad ka mõned asjad, mille peale tahaks nö karjuma hakata. Nt see, kuidas auväärt Epp ei suuda artiklitele kategooriaid lisada ja siis peab tema järgi käima ning seda parandama. Nagu muud poleks teha. Mis siis nüüd? Keelame tal Vikipeediasse muudatuste tegemise ära? Õppige palun ükskord juba koos elama. Ivo (arutelu) 9. juuni 2015, kell 23:45 (EEST)

Kui massiline vilets töö häid tegijaid eemale peletab, siis see on ju ikkagi kogu Vikipeedia jaoks probleem. Ma küll ei usu hästi, et keegi meelega halba tööd teeb, aga konkreetsetele puudustele juhitakse kogu aeg tähelepanu, ja siis need enamasti ka parandatakse; samas on põhline etteheide süvenemise puudumine. Seda, et tuleb järel käia, minu meelest põhimõtteliselt ära kaotada ei saagi, sest see kuulub viki loomusesse, probleem on lihtsalt selles, et tekib meeleheide, et ei saagi korda. Andres (arutelu) 10. juuni 2015, kell 08:20 (EEST)

See on ilmselt seotud uute artiklite kogusega ka. Kui tilgub aeglasemalt, siis tekib illusioon, et võib korda saada, suurema hulga puhul tekib meeleheide, et ei pole mõtetki. Aga me ei saa seda protsessi kuidagi aeglustada. Inimene lisab artikleid inimeste kohta, kes on põhimõtteliselt artiklit väärt. Artiklid on tillukesed, aga üldiselt siiski vormistuslikult korrektsed (igatahes korrektsemad kui enamiku anonüümsete kasutajate omad). Muidugi on neis vigu, ka hooletuse või süvenemata jätmise tagajärjel tekkinuid. Ja kui vigade protsent läheb väga suureks, võib jällegi tekkida lootusetuse tunne. Aga ikkagi on mu meelest lihtsam vigu parandada (ja põhimõtteliste asjade puhul ka kirjutaja tähelepanu sellele juhtida) kui järjekordselt patse loopida stiilis "kui see-ja-see kaastöid ei lõpeta, lähen mina VP-st minema" ning ette võtta isiklikke emotsionaalseid rünnakuid. Ja tõesti, kui kivide viskamiseks läheb, siis Epp ja Andres ignoreerivad kategooriaid järjepidevalt ja tekitavad ka sellega teistele tööd juurde. Kui me kõik suudaksime perfektseid artikleid teha, siis saaks ehk juba varsti eestikeelses Vikipeedias 100 artiklit täis, mis?--Morel (arutelu) 10. juuni 2015, kell 14:24 (EEST)
Kategooriatel võib olla ka mitte-negatiivne külg: näiteks, kirjutad artikli valmis ära ja hakkad mõtlema/otsima kategooriat; kui keegi vahepeal on kategooria lisanud, siis tekkib teatud lisakindlusmoment ("kolmas silm"), et miskit väga apsakat sisse ei jäänud. —Pietadè (arutelu) 10. juuni 2015, kell 14:43 (EEST)
Et see teema alati jalgu jääb, siis selgituseks ütlen, et panin varem kategooriaid, kuni minu pandud kategooriad hakati iga kord millegi muuga asendama ja leidsin, et see on ju siis tühi töö. Sellise süsteemi järgi pandud kategooriad ei ole mulle arusaadavad ega ka minu jaoks isiklikult kasutuskõlblikud. Minu arvates on see üsna kohatu võrdlus, sest ühel juhul puudutab asi ikkagi artiklite sisu ja teisel juhul mitte. Sisuväliste asjadega tegelemine olgugi vastavalt tööjaotusele. Ja vot see on äärmiselt ebaõiglane väide, mis puudutab töö juurde tegemist. Keegi ei käsi ju siis seda tööd teha. Samas on asjad, mis on elementaarsed, nagu entsüklopeediaartikli sisu kvaliteet. Need, kes siin praegu aru ei saa, mida me tahame öelda, ei tule ju ise neid artikleid toimetama ega ilmselt ei jälgi ka jooksvalt, kui hullud need tegelikult on. Peamiselt Andres ja Juhan käivad pidevalt sabas, mõni teine kindlasti ka, mina piirdun märkustega tõesti või püüan lihtsalt mööda vaadata. See, et asi on vormistuslikult korrektne, ei pea tingimata paika, ja seda hullem, sest see võib peale vaadates eksitada. Ja minu arvates anonüümsed kasutajad ei tee üldjuhul sugugi halvema kvaliteediga kui teised. Aga jah, muidugi, me ei saa sellega midagi peale hakata, lihtsalt vahepeal survet välja lasta. --Epp 10. juuni 2015, kell 17:16 (EEST)
Anonüümsete kaastööliste keskmine kvaliteet on üldiselt ikka üsna halb. Ühtlasi on mul jäänud mulje, et paljud ei teadvusta endiselt seda, kui palju on meil siin vikis probleemset sisu. NB! Kui loodava sisu veaprotsent jääb ikka alla keskmise uue sisu veaprotsenti, siis tähendab see ikka keskmise kvaliteedi paranemist.
Epp, tuletan meelde, et sa oled korduvalt teistel järgi käinud ja nõudnud sissekannete loenditesse panekut. Ei tea, kuidas see on vähem "sisuväline ülesanne"? See ei ole isegi artiklisisene tegevus! Juhiksin tähelepanu ka asjaoludele, et kategooriate lisamine on oluliselt lihtsam ja kiirem ning nende kasutamine võimaldab soovitud artikleid ikka väga palju kiiremini leida. Lisaks muidugi see, et kategooriad on kasutatavad automaatses analüüsis. Või see, et kohati on siinsed loendid lausa masendavalt halva kvaliteediga. Ivo (arutelu) 10. juuni 2015, kell 18:18 (EEST)
"Kui massiline vilets töö häid tegijaid eemale peletab" - Andres, palun nimeta mõni hea tegija, kelle just nimelt massiline vilets töö on eemale peletanud. (Need ei loe, kes ust prõmmivad ja kaks päeva hiljem tagasi on.) Sellist väidet peaks ka tõendama. --146.255.183.53 12. juuni 2015, kell 10:32 (EEST)
Noh, ma ei tea, Kasutaja:Epp oli ikka päris tükk aega ära ja nüüdki kaebab. Tõendamiseks on kõige parem tema enda käest küsida, kas massiline vilets töö teda peletab, minu meelest on ta seda korduvalt üsna selgelt väljendanud. Nende kohta, kes midagi ei ütle, võib ainult oletada, ja mingit oletust ma silmas ei pidanud. Andres (arutelu) 12. juuni 2015, kell 17:34 (EEST)

Minu meelest saab asi paremaks minna ainult juhul, kui häid tegijaid tuleb juurde. Andres (arutelu) 10. juuni 2015, kell 19:56 (EEST)

Sajaprotsendiliselt nõus, kusjuures see sobib nii Vikipeedia, Eesti, Euroopa kui kogu maailma kohta (vähemalt on niiviisi aastatuhandeid tõsiuskselt väidetud/arvatud). —Pietadè (arutelu) 10. juuni 2015, kell 21:08 (EEST)

Vähemalt pool häda on selles, et kui alles hakkad tegema, siis ei suuda kogu vormindamise-materjali hõlmata (ja ega aega kellelgi ülearu pole). Kas kategooriate lisamise kohta on kuskil mingi õpetus? --.Toon (arutelu) 11. juuni 2015, kell 10:05 (EEST)

Juhend:Kategooriad Lisaks on olemas vidin, mille saab eelistuste alt sisse lülitada: Vikipeedia:Tööriistad/HotCat. --Metsavend 11. juuni 2015, kell 10:58 (EEST)

Järjekordne pärl. Filmilavastajast on saanud filmitegelane :) [2] --Mona 18. juuni 2015, kell 18:51 (EEST)

Kas Vikipeedia on...[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kas Vikipeedia on pelgalt "paljukeelse võrguentsüklopeedia" eestikeelne osa, com laiendiga, või midagi enamat?

Sattusin lehele aadressiga "Vikipeedia.ee" ja siit küsimus, kas järgmisena ootame ära nt lehekeste "Vikipeedia.tv", "Vikipeedia.biz", "Vikipeedia.com" ilmumise (ep ole vaadanud, ehk ongi juba olemas) ja hakkame siis tegelema asja õigusliku poolega, või lihtsalt jäämegi leppima? —Pietadè (arutelu) 12. juuni 2015, kell 23:02 (EEST)
Ehk siis teises sõnastuses: kas sõna "Vikipeedia" on autoriõigusega kaitstud? (Ei kujuta hästi ette, et suurtel firmadel (nt BB., Reut-- jne) võiksid vabalt tekkida analoogsed "vesikasvud". (Kolmandas sõnastuses: kui varsti ilmub poelettidele näiteks "Vikipeedia seep", "Vikipeedia aabits" vms?) Ehk siis, nime omaniku asi, kuidas ta sellega ümber käib? —Pietadè (arutelu) 12. juuni 2015, kell 23:30 (EEST)

Väga austatud Pietadè! Väga suur tänu antud küsimusele osutatud tähelepanu eest!
Käesolevaga edastan Teile põgusa sissevaate Vikipeedia.ee domeeniga seonduvasse. Nimelt on Mittetulundusühing Wikimedia Eesti juba mõnda aega teadlik antud domeeninime seesugusest kasutamisest ehk lehekülje eksisteerimisest. Antud küsimuses on ühing mitmel korral pöördunud ka Wikimedia "kaubamärke" haldava Wikimedia Foundationi õigusosakonna poole. Wikimedia Foundationi juristide töö tulemusena on praeguseks Vikipeedia.ee leheküljest saanud vaid peegelsait ning reklaami kuvamine on võrdlemisi piiratud, kuid loomulikult oleks kena kui seesugust lehekülge sellisel kujul ei eksisteeriks.
Ühtlasi on meile teadaolevalt tulu ootavate omanike käes näiteks ka aadressid vikipeedia.net, vikipeedia.com. Wikimedia Foundationi üldine poliitika on see, et vikiprojektide kohalike nimekujudega aadresse endale ei osteta. Samas on võimalik, et neid haldaks kohalik esindaja, Eesti puhul Mittetulundusühing Wikimedia Eesti. Samas puudub meil õiguslik alus domeenide ülevõtmiseks või siis olemasoleva domeeni kasutamise õiguse võõrandamiseks ja lehekülje sulgemiseks. Kinnitan, et Mittetulundusühing Wikimedia Eesti jätkab koostöös Wikimedia Foundationi juristidega probleemile lahenduse otsimist, kuid kahjuks ei tea, millal antud küsimuses midagi tegelikult korda saata õnnestub.
Tähelepanu eest tänades, kõige paremate soovidega --Kaarel Vaidla (WM EE) (arutelu) 13. juuni 2015, kell 00:21 (EEST)
Tänan asjaliku vastuse eest! —Pietadè (arutelu) 13. juuni 2015, kell 00:41 (EEST)
Kas sõna "Vikipeedia" on tõesti registreeritud kaubamärk? Millal registreeritud? Kes registreeris? Mina teadsin siiani, et ainult sõna "Wikipedia" on kaubamärk. Oleks huvitav silmaringi laiendada. Kuriuss (arutelu) 17. juuni 2015, kell 17:46 (EEST)

Anomaalia?[muuda | redigeeri lähteteksti]

Oskab ehk keegi selgitada — ühes kohas (ilma keele atribuudita) on kategoorias 6 faili, "?uselang=et" täiendiga ent on samas kategoorias 10 faili. —Pietadè (arutelu) 16. juuni 2015, kell 13:49 (EEST)

Mina näen hetkeseisuga mõlemad juhul 10 faili. Ilmselt ajutine serveri puhverist tulenev erinevus.  Taavi|  16. juuni 2015, kell 14:19 (EEST)
Naljakas, Operaga näen ühes versioonis 6 faili, teises 10 faili (sama lugu Google Chrome'i, FF ja IE-ga, st, ühele lingile klõpsates 6 faili, teisega on "saak" 10 faili). —Pietadè (arutelu) 16. juuni 2015, kell 14:22 (EEST)

Two weeks to save freedom of panorama in Europe[muuda | redigeeri lähteteksti]

The current situation of freedom of panorama in the countries of Europe.
The current report text would turn the map red or yellow for all EU countries. ██ OK, including works of art ██ OK for buildings only ██ OK for non-commercial use only ██ Not OK ██ Unknown
Now photos of the European Parliament are not allowed to be on Wikipedia...
...as well is pictures of the Belgian national monument the Atomium, but then...
also London Eye (England), ...
...also Rotterdam Central trainstation (Netherlands), ...
...also El Hemisférico (Valencia, Spain) and many more...
Feel free to translate this message into Estonian.

Hi all,

What is going on?

In the European Parliament a proposal (amendment) has been submitted to limit the Freedom of Panorama in Europe. The proposal is part of a larger plan to harmonize the copyright law in the various countries of the European Union.
If this proposal is adopted and implemented, it will mean that users on Wikipedia are no longer allowed to upload photographs of modern buildings or public works of art and use them in Wikipedia.
Even if freedom of panorama is allowed only for non-commercial purposes, this is an issue for Wikipedia. The current license under what we write Wikipedia, CC-BY-SA, is not compatible with non-commercial licenses, as they would restrict the re-use of the content.

Freedom of panorama?

Photos of modern buildings and public art currently may be uploaded on Commons / Wikipedia and used in articles, only if those pictures were taken in a country that currently has freedom of panorama (FoP), at this moment 16 of the 28 EU countries.
 • EU countries with freedom of panorama: Austria, Croatia, Czech Republic, Denmark*, Finland*, Germany, Ireland, Hungary, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Slovakia, Spain, Sweden, and United Kingdom. (* = only for buildings)
 • EU countries without freedom of panorama: Belgium, Bulgaria, Cyprus, Estonia, France, Greece, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Romania, and Slovenia.
In countries without freedom of panorama, the creator of a creative work (permanently placed in the public space, like buildings, public art, etc.) needs to authorize the release of the photo, also if you have taken the photo yourself.

Which proposal involved?

It concerns amendment AM421 proposed by Cavada.

When is the vote on this amendment?

Thursday 9 July.

Can we do something against it?

Yes! By making known what impact this amendment has to Wikipedia and what damage it can cause to Wikipedia. In recent years it has come to our attention that many politicians do not even know that it is forbidden to publish on their website a photo of the European Parliament in Strasbourg, without the prior permission of the architect. So in the first place creating awareness is important.
Therefore a CentralNotice banner is prepared and a landing page. If you like, you can create a landing page, just like sv:Wikipedia:Panoramafrihet or de:Wikipedia:Initiative für die Panoramafreiheit.

What can I do?

 • Send an e-mail to one or more Members of the European Parliament from your country/area (list of members on Wikipedia and list of the members on the site of the European Parliament (on the page of each member is the e-mail address linked)).
 • Send a tweet to one or more Members of the European Parliament from your country/area (or re-tweet) in your language. Ask them for example if they really want Wikipedia to be backed-out or stripped of thousands of images. Or send a tweet to political groups in the parliament or a general tweet about the subject. Examples: 1, 2, 3.


Where is the coordination?

Commons:Freedom of Panorama 2015
Here, press releases, media reports, and more matters can be reported / added / suggested.
Feedback for the suggested banner text and landing page can be provided here: Commons:Freedom of Panorama 2015/Proposed messages.


Where can I read more information?

Read the article in the Signpost at: Three weeks to save freedom of panorama in Europe

Feel free to translate this message into Estonian. Thanks! Romaine (arutelu) 22. juuni 2015, kell 11:43 (EEST)

Signposti artikkel on tõlkimisel ja ilmub 25nda hommikul. --Daniel Charms (arutelu) 22. juuni 2015, kell 18:39 (EEST)


Status update[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hello all! Thank you all for your attention to this subject. For my colleagues in Brussels (Dimi and Karl) I coordinate the international banner and the landing pages.

 • Past Thursday we had a meeting with WMF to evaluate the political situation in Brussels and to determine if setting up a banner today would be effective. In these two weeks there are two critical points in the political process to get to a text that is safe for Wikipedia: before 1 July an MEP need to take action to get the text changed with sufficient support from other MEPs, and on 9 July the plenary voting in the European Parliament. We determined Thursday that as a result of all our actions Wikimedia wide, we have generated enough attention to get the first step done. Congratulations! But this was the small step, the large one is the plenary voting.
 • The question we asked ourselves is if we should already show a banner today. A banner on top of every Wikipedia page is a very powerful and sensitive instrument we should be carefully in using it, in timing and wording, certainly if it concerns a subject in the field of advocacy. Also it should be used as last resort. As said, we have arranged enough attention for point one. We also consider two weeks before the voting as too long, because when the banner is seen this week, it likely will be forgotten two weeks later. Therefore we consider it better to start with the banner on 2 July, after assessing how the situation has developed.
 • We advice you not to set up a banner in this week already, but this is an advice. If your local community decides otherwise, this will be respected. We recommend a strong European action at the same time together.
 • The international landing page about this issue is ready at: Freedom of Panorama in Europe in 2015. It would be welcome to translate this page to Estonian on a page on the Estonian Wikipedia to show that (also) this Wikipedia wants the proposal be changed. (Please add your page in the item Q20200822 on Wikidata.)
 • The page with an overview of the Members of the European Parliament (MEP) in Estonia is (also) at Freedom of Panorama in Europe in 2015/Contact your MEP/EE. There you can easily find an MEP, his/her e-mail and Twitter-account.
 • If we set up a banner on 2 July, we like to set up a CentralNotice banner also for Estonia (with approval of WMF), depending on how the politics evolve. For this banner translations are needed. If you want to translate the texts of the banner from English into Estonian, add your name, language and how we can reach you at m:Talk:Freedom of Panorama in Europe in 2015/Banner and we will let you know when you can translate.

What is the plan?

 • We will asses the situation on 2 July, then we will set up a banner that day for multiple countries. This gives us also more time to get all the translations in the various European languages.
 • We have asked the Wikimedia Foundation to come with an official statement. They have indicated that they will work on this and will come with an official statement and/or blog post on 2 July.
 • But in the mean while just waiting? - No!
  • Send a personal e-mail to an MEP in your country/area. If you send an e-mail to an MEP, please write it in your own language in your own words. Sending a the same identical message to multiple MEPs, they will notice that and then it does not work any more. See: Freedom of Panorama in Europe in 2015/Contact your MEP/EE. You can link to: http://meta.wikipedia/wiki/saveFoP
  • Send a tweet to an MEP, make it as personal as possible. Hashtag for the action is #saveFoP
  • Write together a press release or an open letter from the community (like on de-wiki)

Let's save Freedom of Panorama in Europe! Romaine (arutelu) 27. juuni 2015, kell 12:02 (EEST)

Status update 3 July 2015[muuda | redigeeri lähteteksti]

It is going fast the past 24 hours and before. Therefore this update below, written bij my colleague Dimi_z who is for the Wikimedia movement following the political developments in the EU in the past weeks and years:

1. We have managed to find enough MEPs from various groups to file a positive amendment affirming Freedom of Panorama. The signatures were collected with the help of mainly the Dutch, German and Estonian ALDE members.
2. As a result of the big pressure we exercised and the fact that his own group publicly opposed him on this, Mr. Cavada has now called everyone in the European Parliament to vote to delete his wording, but also to oppose the amendment, as a compromise. It looks like there is a solid majority for this compromise.
3. Delegations from the second largest group, the S&D, have taken public positions against the Cavada text. They have however also let us know, that they wouldn't appreciate being cornered into voting for new (ALDE) amendment. The reasons they cite are mainly of procedural nature.
4. It would take a lot of pressure to get the positive amendment through. Such an aggressive campaign pushing for the absolute maximum this early on in the legislative process could, I am afraid, hurt our standing. Especially banners are only effective if they are used conservatively and there is an imminent threat. This threat is not given any longer, which we should all congratulate ourselves for. This is something we achieved! I want to personally thank each and every single one of the hundreds of people who worked on this.
5. We can still push for the positive amendment by ALDE! We can do this by writing and calling our MEPs personally and ask them to vote for it. We can also do this by joining the petition, which will ask all its signatories to to do the same.
6. What we can and should do now is invest in the contacts we established with MEPs and their assistants. Thank the ones who answered and promised to help! Invite them to a Wikipedia meet-up! Offer you expertise! Ask them to help you with FoP on the national level if you have none!
7. Maintaining contacts is also important, as the copyright reform dossier will come to the European Parliament sometime next year. If we make friends now, it will make our lives much easier next time around.
8. The vote on 9 July will go down as follows: First the positive amendment by ALDE will be voted on, then after that the "split" (meaning deletion) of the FoP paragraph. If the positive amendment passes, we would need the deletion to be rejected. If the positive amendment is rejected, we need the deletion to get a majority.

So Dimi and the rest of the team advices to switch off the CentralNotice banner in Estonian and also not to create a Sitenotice banner instead.

As the community has decided to organise a banner by providing translations of the banner and the creation of a landing page, the community has to decide on this matter as well.

If no reaction follows in the following two days, or only confirming messages, we assume we can deactivate the banner in Estonian. If your community decides to switch off the banner, please make this known at this page.

If you need more information or if you have questions, you can ask them through our helpline.

Thank you so much for all the work done! We have made our voice heard, with success! :-) Romaine (arutelu) 3. juuli 2015, kell 03:49 (EEST)

PS: I will try to keep you informed on this page about future developments. Romaine (arutelu) 3. juuli 2015, kell 03:49 (EEST)

Panoraamivabaduse teavitusbänner[muuda | redigeeri lähteteksti]

Head eestikeelse vikipeedia kogukonna liikmed!

Olete kindlasti märganud paari päeva eest ilmunud üleskutset astuda välja panoraamivabaduse eest. Loodetavasti olete saanud aega ka sellega tutvuda ning mõistate kavandatavas autoriõiguste reformis kätkevaid probleeme -- ent ka uusi võimalusi -- Vikipeediale. Wikimedia Eesti on viimastel päevadel koos teiste Euroopa Wikimedia gruppidega teinud ettevalmistusi avalikuks panoraamivabaduse teemaliseks teavituskampaaniaks, mis hõlmaks suhtlemist nii pressiga, Europarlamendi saadikutega, aga ka avalikkusega. Viimase osana on teised Wikimedia liikumise osalised teinud ettepaneku avaldada erikeelsetes Vikipeediates CentralNotice'i teavitusbänner. Selle jaoks on aga vaja teie, kogukonna liikmete nõusolekut ja heakskiitu.

Probleemist annab ülevaate Signposti artikkel, mille eestikeelse tõlke leiab nüüd Wikimedia Eesti blogist. Eesti keeles on loetav ka europarlamendi saadiku ja 9. juulil hääletamisele mineva raporti algataja Julia Reda seisukohavõtt.

Oleksite te sellise teavitamise poolt?

Kurask, allkiri ununes kiiruga. - Tanel, Daniel Charms (arutelu) 25. juuni 2015, kell 17:25 (EEST)
OLEN. Tõesti olen. Ehitis, mis ehitatakse avalikku linnaruumi, kõikidele näha, peaks olema ka kõigile näha - Melilac (arutelu) 25. juuni 2015, kell 18:55 (EEST)

Lisaks takistaks see rahvaalgatuslikke ettevõtmisi linnapildi kaitseks, kuna muudaks võimatuks kriitika, mis vajaks analooge, et näidata, kuidas uued ehitised linnapilti halvas plaanis mõjutavad. Arhitekt ütleks ilmselt: "Ah tahate minu loomingut tuua hoiatava näitena? Ei lähe läbi!" - Melilac (arutelu) 25. juuni 2015, kell 19:31 (EEST)

Muidugi. Bänner üles! --Morel (arutelu) 26. juuni 2015, kell 11:31 (EEST)
Infoks nii palju, et bänner läheks mõju maksimeerimiseks yles 2. juulil, nädal enne europarlamendis toimuvat hääletust. --Daniel Charms (arutelu) 26. juuni 2015, kell 11:53 (EEST)
Meil kulub seni muidugi ära ka abi infolehe tõlkimisel. Vt d:Q20200822 --Daniel Charms (arutelu) 26. juuni 2015, kell 22:12 (EEST)
Alustatud lehekylg Vikipeedia:Panoraamivabadus 2015

Muidugi toetan panoraamivabadust! Oleme kolleegide ja sõprade seltskonnas arhitektuuri- ja kunstiteoste taustal tehtud piltide avaldamiseks loa küsimise nõude teemat ammu arutanud ning ristinud selle nähtuse Eiffeli torni kadeduseks. Bänner välja! Kuriuss 26. juuni 2015, kell 17:02 (EEST)

Bänneri võiks muidugi välja panna.
Mis puudutab muidu Eesti eurosaadikuid, siis nädal ees kirjutasin neile ka ise. Kaja Kallas ja Yana Toom andsid kohemaid lubaduse selle teemaga tegeleda, Marju Lauristin avaldas nõuniku kaudu toetust panoraamivabadusele ja ülejäänud kolm (Tunne Kelam, Urmas Paet ja Indrek Tarand) pole tänaseni veel vastanud. Kui kellelgi on soovi samuti nende elektroonilise postkasti sisu paisutada, siis võib vast seda eelnevat silmas pidada (st esimest kolme tunnustada ja viimaselt kolmikult vastust nõuda). Kui juba hääletamiseks läheb, siis olgu Eesti poolt ikka 6 häält panoraamivabaduse heaks. Ivo (arutelu) 27. juuni 2015, kell 01:53 (EEST)
Pean bännerit otstarbekaks teavituskampaania osana, mis selgitaks, mis asi see panoraamivabadus üleüldse on. Ssgreporter (arutelu) 30. juuni 2015, kell 00:10 (EEST)

Aitab bännerist?[muuda | redigeeri lähteteksti]

Romaine'i postituse valguses näib olevat mõistlik bänner jälle maha võtta, kuna selle esmane eesmärk on saavutatud: panoraamivabadust ohustanud ettepanek võetakse europarlamendi fraktsioonide kokkuleppel raportist välja. Positiivse parandusettepaneku läbiminekut ei peeta hetkel väga tõenäoliseks; Euroopa chapterite esindajad Brüsselis arvavad, et mõistlikum oleks praegune väike võit vastu võtta, kuna selle symboolne väärtus on võrreldav Reda raportisse täieliku panoraamivabaduse nõude sissekirjutamisega, ning kasutada kogutud "punkte" järgmistes lahingutes. Protseduur näeb siin jällegi ette hääletamist: kas võtta bänner täna maha või oodata, kuni see homme automaatselt ära tehakse? -Daniel Charms (arutelu) 3. juuli 2015, kell 11:36 (EEST)

Ma ise mõtlen, et ta võiks vabalt homseni rippuda, et inimesed ennast veidigi harida jõuaks. -Daniel Charms (arutelu) 3. juuli 2015, kell 11:36 (EEST)
Harimise asjus võiks bänneritagune leht viidata ka täna ERRis ilmunud tõlkele Reda blogipostitusest. Muidugi on see nädalaga juba aegunud ja puha, aga ikkagi. Vähemalt eestikeelne tekst. --213.184.43.2 3. juuli 2015, kell 11:43 (EEST)
See tekst ilmus juba eestikeelsena Reda blogis, mis on bänneritagusel lehel kenasti lingitud. -Daniel Charms (arutelu)

Voting: outcomes[muuda | redigeeri lähteteksti]

Today the European Parliament voted about the copyright report, including the subject Freedom of Panorama.

 • The negative text by Cavada (Freedom of Panorama only non-commercial in whole EU) was dropped by 502 to 40.
 • The positive text by Schaake (full Freedom of Panorama in whole EU) didn't pass by 228 to 303.
 • The report as a whole was accepted with 445 to 65 with 32 abstentions.

Thanks everyone, we almost manage to achieve a full swing, which is a very tough feat to get done in 3 weeks.

What is next?
Autumn 2015: European Commission planned proposal on a renewed EU Directive.

Thank your MEPs and try to keep in touch with them. Romaine (arutelu) 9. juuli 2015, kell 17:25 (EEST)

Kontode ühendamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mul on kaks globaalset kontot, Mona ja Mona-Mia. Kas neid on võimalik ühendada? --Mona 27. juuni 2015, kell 15:10 (EEST)

Praegu ei saa seda teha, aga seda võimalust lubatakse tulevikus: meta:Help:Unified_login#Can_my_different_accounts_be_merged_into_one_account.3F Andres (arutelu) 27. juuni 2015, kell 16:50 (EEST)
Aitäh, Andres. Ootan siis :) --Mona 27. juuni 2015, kell 20:29 (EEST)

anonüümsete kasutajanimeta tegelaste vandalism[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mida teha kui keegi anonüümne tegelane laseb artikli sõelaks või kustutab üldse ära? Alustasin artikli "Kilp" ümberkorraldamist inglise viki stiilis, lisades sellele palju materjali. Ja sinna peaks veel lisama, sest algmaterjal oli puudulik, vigane, lihtsameelne et mitte öelda infatiilne. Isegi viide antiigileksikonile oli vigane, rääkimata sellest, et antiigileksikon on 1986 aasta väljalase ja sellest ajast on palju teadmisi juurde tulnud ning antiigileksikonis olevat info muutnud aegunuks et mitte öelda valeks.

Kõike ei jõua ühe istumisega teha, sest kui su teadmised on head, kasutatava materjali hulka saab lugeda kümnetes, siis on see teema niivõrd mahukas, et võiks kirjutada dissertatsiooni. Selles mõttes võiksid inimesed ju olla kannatlikumad ja oodata veidi mitte hakata lampi peksma, et sul puudub viide. Viited tulevad ja kui kannatus kellegil otsa saab, siis võiks ju surfata netis ja leida üles kirjed scutumi, pavise jms kohta, ise aidata edasi kirjutada.Hallsilm.

PS kuidas viidata infole, mis on vaid sinu valduses, näiteks kui oled möödakäijana teinud pilte (näiteks Salme laevamatuse spetsiifilistest detailidest) , mida aga pole kusagil publitseeritud "legaalses ajalookirjanduses".

Olemasolev tekst tuleb säilitada, nii palju kui võimalik, siis ei teki probleeme.
Originaaluurimusele viidata ei saa, aga originaalfotosid saab avaldada. Andres (arutelu) 1. juuli 2015, kell 20:52 (EEST)
Põhimõtteliselt saab ju taastada varasema redaktsiooni (Näita ajalugu alt), kõike ei pea ju uuesti tegema hakkama...-Melilac (arutelu)
Kui kahtlustad sihilikku vandalismi, mitte juhuslikku huligaansust või ebaõnnestunud aitamist, siis saab ka paluda, et keegi paneks järgmise istumiseni redaktsioonitõkke peale, aga sellel on see miinus, et pole näha, kes administraatoreist on hetkel sees (vähemalt pole ma sellist võimalust näinud).-Melilac (arutelu) 9. juuli 2015, kell 17:50 (EEST)
Kui on soov artikli tekstiga pikemat aega rahulikult ilma teiste segamiseta töötada, on võimalik teha seda oma arvuti tekstiredaktoris või Vikipeedias kasutaja alamlehel (nt loo oma liivakast). Kui töötamise aeg on 1-2 päeva, võib artiklis kasutada ka malli {{oodake}}. Artiklile kirjeldatud otstarbel redigeerimiskaitset ei panda. Adeliine 9. juuli 2015, kell 18:14 (EEST)
Ootemalli kohta on ka väidetud, et see tohib peal olla max töösessiooni aja, mitte siis, kui ööseks kotile keerad. Oma iva ses on, sest sageli läheb "kohe hommikul jätkan" sujuvalt üle kujule "ma millalgi järgmisel kuul...või aastal...". --146.255.183.253 10. juuli 2015, kell 13:41 (EEST)
Tähtaeg on 24 tundi. Sessioonide arvu ei kontrollita. Andres (arutelu) 10. juuli 2015, kell 20:28 (EEST)

Kategooriate nimetamisest[muuda | redigeeri lähteteksti]

Meil tuleks kokku leppida, kas kategooriate nimedes kasutada vormelit (1) "X asi milleti" või (2) "Milled X asjas" ehk kas näiteks (1) "Eesti sport aastati" või (2) "Aastad Eesti spordis". See tundub olevat puhtalt kokkuleppe küsimus. Keeleliselt paremana võib tunduda variant (2). Samas mitmete teiste keelte, eriti inglise keele eeskujul on kasutusel variant (1). Praegu on meil vast 90% juhtudest kasutusel variant (1)--Estopedist1 (arutelu) 6. juuli 2015, kell 22:04 (EEST)

Kategooriate teisaldamise tööriist[muuda | redigeeri lähteteksti]

Bulgaaria vikis on tööriist, millega saab kategooriaid teisaldada uue nime alla koos alamkategooriatega, ilma et peaks käsitsi ümber kategoriseerima. Tööriista saavad kasutada "autopatrolled" staatusega kasutajad ehk siis adminid ja lisaks need, kellele on see staatus antud (meil vist selliseid ei ole). Kas meile oleks ka selline asi kasulik? Adeliine 1. august 2015, kell 17:30 (EEST)

Kirjelduses on öeldud, et teisaldab kategooriad koos nende alamkategooriate, alamlehtede ja alamfailidega ning arutelulehtedega. Tundub kasulik. Mul pole aimugi, kuidas seni on siin kategooriate teisaldamine käinud – kas mingi tööriistaga või käsitsi – ja seepärast ma ei tea, kuhukohta antud tööriist võrdluses teiste tööriistadega asetub.
See on tavaline kasutajaskript, mille iga kasutaja saab endale paigaldada. Enne kui see kuhugi kõigile sisseloginud kasutajatele vaikimisi skriptiks teha, peakski seda üksikute kasutajate all testima ja ära tõlkima skripti lõpus asuva bulgaariakeelse osa.  Taavi|  1. august 2015, kell 19:06 (EEST)
Kopeerisin selle enda kasutaja alla ja tõlkisin. Kui keegi tahab kasutada, siis paigaldusjuhised leiab minu kasutajalehelt.  Taavi|  1. august 2015, kell 20:27 (EEST)
Äkki ei ole tark seda kõigile kättesaadavaks teha. Bulgaaria vikis otsustati pika arutelu järel, et võimaliku pahatahtliku kasutuse vältimiseks võiks ainult piiratud seltskonnal see võimalus olla. Piirang on määratud siin. Adeliine 1. august 2015, kell 21:29 (EEST)
Jah, mõlesin ka ise sellele. Ehkki tuleb öelda, et igasugune piirang on security through obscurity, sest registreeritud kasutajad saavad endale ükskõik mis skripti paigaldada, mille nad kas ise kirjutavad või kusagilt kopeerivad.  Taavi|  1. august 2015, kell 21:37 (EEST)
Jah. Ja tuhandetel lehtedel vandaalitsemiseks saab boti ka kirjutada. Aga ma arvan, et parem security through obscurity kui üldse mitte. Me saame vajadusel teha sellise sotsiaalse, tehnilistest võimalustest sõltumatu reegli, et tavakasutajad ei tee endale siukest skripti. Ja case-by-case vajadusel siis seda reeglit tehniliste vahenditega jõustada, kui ütlemine ei aita. Adeliine 1. august 2015, kell 21:45 (EEST)
Ei tea, need, kes meil rohkem kategooriatega tegelevad, kasutavad vist niigi AutoWikiBrowserit või muid sarnaseid vahendeid, mis on paindlikumad kui see skript. Pikne 1. august 2015, kell 22:13 (EEST)

Hallsilm[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kasutaja:Hallsilm redigeerib nüüd IP-de alt. Palun tulge appi. Mina ei ole sisuliselt pädev, aga tema tegutsemisstiil ei sobi mitte. Adeliine 1. august 2015, kell 23:42 (EEST)

Märkasin. Ka mina pole ajaloos nii tugev, aga ta parandused tunduvad tendentslikud ja kommentaarid agressiivsevõitu. Paluksin appi ajaloolastest vikipediste, sest ei ole mõeldav, et nüüdsest käsitleb Vikipeedia muinasajalugu üksnes Hallsilma stiilis. Ssgreporter (arutelu) 2. august 2015, kell 00:26 (EEST)