Katar

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib riigist; usulise liikumise kohta vaata artiklit katarid

Katari Riik
araabia دولة قطر
Dawlat Qaţar
Katari lipp Katari vapp
Katari lipp Katari vapp
Katari asendikaart
Riigihümn Katari hümn
Pealinn Doha
Pindala 11 437 km²
Riigikeel(ed) araabia
Ametlikud keeled araabia keel
Rahvaarv 1 409 000 (2009)
Rahvastikutihedus 123,2 in/km²
Riigikord absoluutne monarhia
Emiir Emiir Tamīm ibn Ḩamad Āl Thānī
Peaminister ‘Abd Allāh ibn Nāşir Āl Thānī
Iseseisvus 3. september 1971
SKT 28,5 mrd. USD
SKT elaniku kohta 29 000 USD
Rahaühik riaal (QAR)
Usund Islam
Ajavöönd maailmaaeg +3
Tippdomeen .qa
ROK-i kood QAT
Telefonikood 974
Katari kart

Katar on riik Lähis-Idas Pärsia lahe rannikul. Piir Saudi Araabiaga (60 km), rannajoone pikkus 563 km.

Poliitiline süsteem[muuda | redigeeri lähteteksti]

Katar on absoluutse monarhiaga riik[1]. Riigipea on emiir, kes teostab nii seadusandlikku kui ka enda nimetatud valitsusega täitevvõimu[1].

2007. aastani nõustas teda ühekojaline Nõuandev Kogu (Majlis ash-Shura), mille 35 liiget nimetas ta ise. Põhiseadus näeb ette 45-kohalise Nõuandva Kogu, mille 30 liiget valib rahvas ja 15 nimetab emiir. Uue põhiseaduse järgi valiti parlament 2007. Valida võivad kõik vähemalt 18-aastased. Valitsuskabineti liikmed ja peaministri määrab emiir lähedaste perekondade liikmete hulgast. Erakondade tegevus on keelatud. Apellatsioonikohus on kõrgeim kohtuorgan, usuküsimustega tegelevad šariaadikohtud. Klassifikatsiooni alusel on Katar mittevaba riik. Korruptsiooniindeksi järgi asub Katar 32. kohal.

Sümboolika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nagu Bahreini lipu nii on ka Katari lipu aluseks haridžiidide islamirühmitiste punakaspruun lipp (aastast 1971). Suurbritannia nõudmisel lisati sellele 1860. aastatel varda poole valge riba. Suurbritannia lepingu (1916) kohaselt lisati lipule 9 valget sakki, mis osutavad asjaolule, et Katar oli Pärsia lahe äärsete nn lepinguosaliste emiraatide 9. liige. Punakaspruun värv sümboliseerid sõdades valatud verd ja valge rahu. Lipuvärvides vapi (aastast 1978) keskel on traditsiooniline Araabia purjakas dau, palmisaar ja kaks ristitatud mõõka. Rahvusloom on valge-orüks.

Loodus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Katari poolsaar ulatub lõuna-põhja suunas Pärsia lahte. Selle põhjaosas on luidetega tasandik, keskosas kivikõrb ja lõunaosas liivakünkad. Rannikut ümbritsevad korallrahud, mis on kohati 4 km laiused. Valitseb kuum troopiline kliima.

Suvel puhuvad Araabia poolsaare kõrbealadelt kuivad kuumad tuuled, mis sageli tugevnevad liivatormideks. Alalise vooluga jõgesid ei ole[1], tasandikku (madalikku) liigestavad vadid[1]. Põhjaveevaru ei rahulda riigi vajadusi, seetõttu magestatakse merevett. Looduslikus taimkattes on peamised kuivlembesed põõsad ja poolpõõsad. Kataris on 11 liiki imetajaid, 14 liiki pesitsevaid linde ja 10 liiki roomajaid. Kaitsealasid on 15.

Kataril leidub rikkalikult naftat ja maagaasi[1].

Rahvastik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ainult 20% rahvastikust moodustavad põliselanikud Katari araablased, sama palju elab riigis araabia maadest saabunuid ja nende järglasi ning Iraanist ümber asunud araablasi; Indiast ja Pakistanist tulnuid on kumbagi 18% ning pärslasi 10% Katari rahvastikust[viide?]. Suureneb tailaste, filipiinlaste ja indioneeslaste sisseränne. 91% inimesi elab pealinnas, sisemaal on püsiasutus vaid oaasides. Peale araabia keele kasutatakse ka inglise keelt. Haridust toetab tugevalt riik. Riigiusk on islam. Tervisehoiukulutused moodustavad riigi SKT-st 3%, 450 inimese kohta on 1 arst ja 570 inimese kohta on 1 haiglakoht.

Majandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Katari majandus põhineb nafta- ja maagaasi ammutamisel[1]. Katar on maailma suurimaid vedeldatud gaasi eksportijaid. Kataris toodetakse ka terast ja tsementi.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 EE 4. köide, 1989.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vikisõnastik logo
Vikisõnastiku artikkel: