Põhja-Korea

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Korea Rahvademokraatlik Vabariik


korea 조선민주주의인민공화국
Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk
Põhja-Korea asendikaart
Riigihümn A ch'im un pinnara,
i kangsan ungum e
Pealinn Pyongyang
Pindala 120 540 km²
Riigikeel korea
Rahvaarv 25 490 965 (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus 211,5 in/km²
Tööpartei esimene sekretär Kim Chŏng-un
Riigipea Kim Il-sŏng (igavene president, surnud 1994)
Peaminister Kim Jae-ryong
Iseseisvus 9. september 1948
SKT 16,283 mld $ ()[2] Muuda Vikiandmetes
SKT elaniku kohta 638 $
Rahaühik Põhja-Korea vonn (KPW)
Ajavöönd maailmaaeg +9
Tippdomeen .kp
ROK-i kood PRK
Telefonikood 850
Kaart

Põhja-Korea (ametlikult Korea Rahvademokraatlik Vabariik) on riik Aasias Korea poolsaare põhjaosas, 38. laiuskraadist põhja pool. Lõunas piirneb see Lõuna-Koreaga (238 km umbes 4 km laiust piiritsooni), millega kuni 1948. aastani moodustas ühise riigi. Põhjas piirneb Põhja-Korea peamiselt Hiinaga (1416 km maismaapiiri) ja lühike piirilõik (19 km) on tal ka Venemaaga.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Põhja-Korea kõige tavalisem kohalik nimi on Buk Chosŏn 'Põhja- Chosŏn' (북조선, 北朝鮮).

Lõuna-Koreas kasutatakse Põhja-Korea kohta tavaliselt nime Buk Han 'Põhja-Han' (북한; 北韓). Sõna Han vihjab Jumala südamele pärast inimese pattulangemist. Selle nimega tuuakse paralleel, et ka Jumal valutab südant Põhja-Korea saatuse pärast.

Riik[muuda | muuda lähteteksti]

Põhja-Korea on kommunistlikku ideoloogiat järgiv totalitaarne riik. Riiki juhib diktaator Kim Chŏng-un, kes on ainsa partei Korea Tööpartei Keskkomitee esimees ja Korea Rahvaarmee ülemjuhataja. Ta päris võimu oma isalt Kim Chŏng-ililt pärast tolle surma. Tema vanaisa Kim Il-sŏng on kuulutatud riigi igaveseks presidendiks. Riigis valitseb tema isikukultus.

Haldusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Põhja-Korea haldusüksused

Sarnaselt Lõuna-Korea haldusjaotusega kasutatakse Põhja-Koreas do 'de, si 'de, gun 'ide ja eup 'ide süsteemi. Kuid erinevus on ainult provintsistaatusega linnades, mida on kaks ja neid kutsutakse jikhal-sideks (ainsuses jikhal-si 직할시).

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

99,998% Põhja-Korea rahvastikust moodustavad korealased. Peale korealaste elab Põhja-Koreas väikesearvuline hiinlaste kogukond. Muude rahvuste esindajaid, eelkõige jaapanlasi, on üksikuid.

Raketiprogramm[muuda | muuda lähteteksti]

Põhja-Korea soovib arendada oma raketiprogrammi, kuid maailma juhtivad riigid on selle vastu.[3] Hoolimata mõnede riikide vastuseisust tegi Põhja-Korea 5. aprillil 2009 raketikatsetuse, mis seda jälginud riikide andmetel ebaõnnestus.[4][5] Hiljem on Põhja-Korea teinud mitmeid edukaid raketikatsetusi, sh rakettide kosmosesse laskmist.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]