Hongkong

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hiina Rahvavabariigi Hongkongi erihalduspiirkond

hiina 中華人民共和國香港特別行政區
kantoni Jūng'wàh Yàhnmàhn Guhng'wòhgwok Hēunggóng Dahkbiht Hàhngjingkēui

Regional Emblem of Hong Kong.svg
Flag of Hong Kong.svg

Pindala: 1,108 km²
Elanikke: 7 409 800 (2017)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 6 687 545,1 in/km²
Hong Kong Location.svg
13-08-09-hongkong-by-RalfR-063.jpg

Hiina Rahvavabariigi Hongkongi erihalduspiirkond, lühendatult Hongkong (hiina keeles 香港; pinyin'is xiānggǎng; kantoni keeles heung gong hœ́ːŋ.kɔ̌ːŋ 'lõhnav sadam') on Hiina Rahvavabariigi erihalduspiirkond, mis paikneb Lõuna-Hiina mere ääres ja koosneb Hongkongi saarest, Kowlooni poolsaarest ja Uutest territooriumitest (sh rohkem kui 200 saarest).

Vastavalt "ühe riigi, kahe süsteemi" poliitikale on Hongkongil Mandri-Hiina suhtes suur autonoomia. Hongkongil on oma valuuta, oma tolli- ja immigratsioonisüsteem, oma juriidiline süsteem ning ka oma liikluseeskiri, mis näeb ette vasakpoolse liikluse.

Hongkongis tegutsev Hongkongi börs on üks maailma suuremaid väärtpaberibörse.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1841 kuni 1997. aastani[2] oli Hongkong Briti koloonia.

Teise maailmasõja ajal oli Hongkong okupeeritud Jaapani poolt.

Aastal 1982 külastas Suurbritannia peaminister Margaret Thatcher Pekingit, et otsustada Hongkongi tuleviku üle koos Hiina poliitiku Deng Xiaopinga.[3] Hongkong läks 1997. aastal erihalduspiirkonnana Hiina Rahvavabariigi koosseisu.

Poliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Hongkongis eksisteerib võimude lahusus kohtuvõimu, seadusandliku võimu ja täitevvõimu vahel.

Hongkongil on parlamentaarne demokraatia. Seal on esindatud 70-kohalises seadusandlikus kogus. Kuid 40 kohad selles kogus ei ole valitud otse inimeste poolt ja lisaks sellele on häälteenamus Pekingile lojaalsete sindajate käes.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Hongkong, Singapur, Taiwan ja Lõuna-Korea hulka loetakse Aasia tiigrid, mille majandused teid alates 1960-st kuni 1990-i läbi hüppelise arengu. 1991. aastal liitusid Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostööga Hongkong, Hiina Taipei (Taiwan) ja Hiina Rahvavabariik.  

Sarnaselt Hiina investeeringutega on HK ettevõtteid kõige rohkem huvitanud kapitalipaigutused jae- ja hulgikaubandusse. Lisaks on Hong Kongi residendid teinud otseinvesteeringuid tööstusesse, transporti, laomajandusse, sidesse ning kinnisvara- ja äriteenindusse.

Hongkong, USA, Jaapan, Saksamaa, Lõuna-Korea on Hiina suurimad ekspordisihtkohad.

Hongkongis rahaühik on Hongkongi dollar (HKD).

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Hongkongi ROK-i kood on HKG. 1954. aastal algas Hongkong astumine Aasia Jalgpalli Konföderatsioon.

Esimest korda osalesid taliolümpial Hongkong 2002. aasta taliolümpiamängudes.

Eesti ja Hongkongi suhted[muuda | muuda lähteteksti]

Hongkong on majandusliikult hästi arenenud, soodsa asukohaga ja huvipakkuv piirkond Eesti majandusele. Seetõttu on Eesti-Hongkong majandussuhted pärast Eesti taasiseseisvumist kiiresti arenenud. Alates 1998. aastast on Hongkongid külastanud ka mitmed metlikud delegatsioonid Eestist.

22. veebruaril 2011. aastal avasid välisministeeriumi kantsler Alar Streimann ja Eesti suursaadik Hiinas Andres Unga Eesti aukonsulaadi Hongkongis. Eesti aukonsul Hongkongis on Matthew Lam Kin Hong.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]