Sinine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib värvitoonist üldtähenduses; heraldilise värvitooni kohta vaata artiklit Sinine (heraldika); ansambli kohta vaata artiklit Sinine (ansambel); Sinine on ka Mauno Meesiti artistinimi

Siniseid värvitoone Sinine
Värvi koordinaadid
Hex kood #0000FF
sRGBB  (rgb) (0, 0, 255)
CMYKH   (c, m, y, k) (100, 100, 0, 0)
HSV       (h, s, v) (240°, 100%, 100%)
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)
H: Normaalolukorras [0–100]
Ussikeel on sinist värvi õitega taim

Sinine on spektrivärvus nähtava valguse spektri lõigus, mis vastab lainepikkuste vahemikule ~440–495 nanomeetrit ja paikneb violetse ja rohelise vahel. Eesti keele seletav sõnaraamat defineerib sinist värvust selle värvusega objektide järgi nagu rukkilille või lina õied ja pilvitu taeva värvina[1]. Sõna sinine kuulub eesti keele 11 põhivärvinime hulka[2].

Sinine on nii aditiivses kui ka subtraktiivses värvisünteesis üks kolmest primaarvärvusest.

Siniste värvitoonide mittetäielikku loetelu vt Värvuste loend põhivärvinimede järgi.

Sinine sümbolina[muuda | muuda lähteteksti]

Sinine sümboliseerib rahu, harmooniat ja tasakaalu. Sinine on vaikuse, konservatiivsuse ja truuduse sümbol. Samuti sümboliseerib sinine taevast, vett ja jahedust. Sinine on tõe värv, kuna pärast pilvede hajumist tuleb alati esile sinine taevas, vihjates avalikuks saanud tõele.

Sinine[muuda | muuda lähteteksti]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Šotimaal kuni 9. sajandini elanud piktid värvisid oma keha siniseks, et lahingutes hirmsamad välja näha. See on üks põhjuseid, miks roomlased pidasid sinist barbarite värviks.

Astronoomia[muuda | muuda lähteteksti]

Taevas on seetõttu sinine, et õhumolekulid hajutavad Rayleigh' hajumise tõttu sinist valgust ligi 10 korda tugevamini kui punast valgust ja tänu Ramani hajumisele on see efekt meile nähtav.

Autasud[muuda | muuda lähteteksti]

Bioloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Sinivaal on kõigi aegade suurim imetaja

Sinivetikad (ehk sinikud) on maailma vanimad elusorganismid.

Sinivaal on suurim imetaja, mis kunagi maakeral elanud.

Vene sinine kass on kassitõug.

Sinikala (Pomatomus saltarix) on sinikalaliste (Pomatomus) sugukonna ainus liik.

Siniraag (ladina keeles Coracias garrulus) on ainuke Eestis elav siniraaglaste sugukonda kuuluv lind.

Mis annab taimedele sinise värvuse[muuda | muuda lähteteksti]

Ühed taimedele sinist värvust andvatest ühenditest on antotsüaanid (kreeka keele: anthos 'õis' ja kyanos 'sinine'). Näiteks mustika- ja pohlamarjadele, samuti põdrakanepi ja paljude teiste roosade, punaste ja siniste õitega taimede kroonlehtedele annavad värvi just need vees lahustuvad pigmendid.

Värv (mis võib peale sinise olla ka spektriosa vahemikus õrnroosast kuni mustjaslillani) ja selle intensiivsus sõltub nii pigmendi kontsentratsioonist kui ka sellest, millised paljudest võimalikest antotsüaanide algühenditest antud taimes või taime osas esinevad. Tavaliselt annab värvuse erinevate antotsüanidiinide kombinatsioon, mis näiteks mustika puhul on delfinidiin, tsüanidiin, petunidiin, peonidiin ja malvidiin.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Sinine Niilus on jõgi Aafrikas. Hartumis ühineb Sinine Niilus Valge Niilusega, moodustades Niiluse.

Heraldika[muuda | muuda lähteteksti]

Keemia[muuda | muuda lähteteksti]

Vedel hapnik on sinakat värvi.

Sinihape on vesiniktsüaniidhappe triviaalnimetus. Tegemist on värvitu vedelikuga, mis mõjub loomorganismidele tugeva mürgina. Inimesele surmav kogus sinihapet on 50–60 mg.

Keraamika[muuda | muuda lähteteksti]

"Egiptuse sinise" (CaCuSi4O10/CaO·CuO·4SiO2) kasutamine kolmejalgsel Mesopotaamia lõunaosast pärineval keraamilisel anumal

İzniki keraamika on Türgis 15.18. sajandil valmistatud keraamika, mis sai oma nime keraamikakeskuse İzniki (Nikaia) linna järgi. Maalingud tehti põhiliselt siniste, punaste ja roheliste värvitoonidega.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatusarjas "Seiklusjutte maalt ja merelt" ilmus 1958. aastal Anna Jürgeni teos "Sinine Lind" (tõlkijad Ada Ambus, Ülo Kurvits).

Kunst[muuda | muuda lähteteksti]

Franz Marci "Punane hobune ja sinine hobune" (1912)

Pablo Picasso töid on kategoriseeritakse sageli erinevatesse perioodesse. Tema sinist perioodi (19011904) iseloomustab süngus. Sinisetoonilised maalid on mõjutatud peamiselt tema Hispaanias olemisest ja reisimisest, sügavat mõju töödele avaldab ka tema lähisõbra surm. Piltidel kujutatakse akrobaate, arlekiine, prostituute ja vaeseid. Eriti iseloomulik on sel perioodil vägivaldse anatoomia kujutamine.

Sinine periood esineb ka teistel kunstnikel, näiteks Leonardo da Vincil, Joan Miról, Yves Kleinil, Katsushika Hokusail ja paljudel teistel kunstnikel.[3] Kuna see periood esineb sageli kunstnike viimastel eluaastatel, siis on oletatud, et selle põhjuseks on vanaduses sageli esinev silma sarvkesta kollaseks tõmbumine, mis mõjutab värvustaju.

Der Blaue Reiter (saksa Sinine Ratsanik) oli kunstnike ühendus Saksamaal 20. sajandi algul. Tegemist oli Die Brücke kõrval tähtsaima ekspressionistide rühmitusega. Rühmituse lõid Münchenis 1909. aastal Alexej von Jawlensky ja Vassili Kandinsky. Rühmituse nimi tulenes Kandinsky piltidel korduvalt esinenud sinise ratsaniku motiivi tõttu.

Lipud[muuda | muuda lähteteksti]

Riigilippudest esineb täpselt pooltel sinist värvi. Seega on sinine punase ja valge värvi järel kolmandal kohal esinemissageduse poolest.

Tavaliselt kujutab riigilippudel esinev sinine kas taevast (nt Argentina, Kasahstani ja Eesti lipp) või merd (nt Nauru, Kiribati, Islandi ja Ekvatoriaal-Guinea lipp), kuid näiteks Djibouti lipul tähistab sinine nii taevast, kui merd. Sinine riigilippudel võib sümboliseerida ka prantsuse riigipead (Andorra lipp), mereande (Eritrea lipp), vihma (Botswana lipp), konservatiivide parteid ja Atlandi ookeani (Panama lipp), India ookeani (Mauritiuse lipp) jne.

Näiteks liivi lipu, mis heisati esimest korda 1923. aastal, värvid on roheline-valge-sinine. Lipp sümboliseerib randa, nagu seda oma paadist näeb kalamees: roheline mets, valge liiv ja sinine meri.

Sinine on laialt levinud ka paljudel Eesti omavalitsuste lippudel. Näiteks Elva, Haapsalu, Paldiski, Maardu ja Kärdla linnade lippudel ning Veriora, Roosna-Alliku, Rakke, Harku, Koonga, Kose ja paljude teiste valdade lippudel.

Meditsiin[muuda | muuda lähteteksti]

Sinine leht ...

Meelelahutus[muuda | muuda lähteteksti]

Mõne filmi pealkirjas on sõna "sinine", näiteks "Sinine Hawaii", "Sinine laguun" ja "Sügav sinine meri", eesti filmidest "Agent Sinikael".

Mütoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Hopi indiaanlaste Sinine Täht Kachina https://www.youtube.com/watch?v=t0U1JSM2TUI

Rahvasuus[muuda | muuda lähteteksti]

Siniverelisteks kutsuti aristokraate, kuna usuti, et nad on ülemast rassist ja nende veri ongi sinine.

Sinerõigas

Päevad[muuda | muuda lähteteksti]

Esmaspäeva on tihti nimetatud siniseks. Põhjuseks sellele on peetud sinerõika (Isatis tinctoria) kasutamist riideesemete siniseks värvimisel. Nimelt vajas sellest taimest saadud sinine värvaine riidematerjali värvimiseks uriini ning tulemus oli parem kui uriin sisaldas alkoholi. Värvitav kangas pidi vähemalt pool ööpäeva sinerõika-uriinileotises ligunema ja värv ilmus esile alles pärast seda, kui kangas oli tükk aega õhuga kokku puutunud. Tavaliselt pandi kangas likku pühapäeval ja esmaspäeval magasid kangavärvijad tihti peatäit välja. Seetõttu tähendab saksa keeles ka sõnapaar blau werden ('siniseks saama') purju jäämist.

Poliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Religioon[muuda | muuda lähteteksti]

Hindude jumala Višnu inkarnatsiooni Ramat kujutatakse tavaliselt sinise nahaga. Sinine värv sobib Višnule hästi, kuna see sümboliseerib taeva mõõtmatust. Sinise nahaga kujutatakse ka Krišnat, mis on teine Višnu ilmumiskuju.

Sinist värvi kasutatakse liturgias neitsi Maarjaga seotud tähtpäevade puhul.

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Olümpialipp koosneb viiest olümpiarõngast, millest üks on sinine.

RGB värvimudel

Tehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

RGB-mudelis kasutatakse kolme põhivärvust: R (punane, red), G (roheline, green) ja B (sinine, blue).

Šoti leiutaja John Logie Baird demonstreeris 1928. aastal Londonis esimest korda värvitelevisiooni ülekannet. Näha oli sinine ja punane sall, politseiniku kiiver, keelt näitav mees, hõõguv sigaretiots, lillekimp.

1996. aastal saavutas IBM-i malearvuti Deep Blue esimese arvutina võidu malemaailmameistri üle. Deep Blue alistas Garri Kasparovi. Siiski võitis Kasparov 3 ja viigistas 2 mängu.

Tsüanomeeter on instrument, mida kasutatakse taevasina mõõtmiseks.

Toiduainetööstus[muuda | muuda lähteteksti]

Traditsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Safiir
182 karaati (36,4 g)

Vääriskivid[muuda | muuda lähteteksti]

Safiir (Al2O3) on trigonaalne, enamasti sinaka värvusega mineraal, korundi erim. Safiir on tuntud vääriskivina. Safiir sümboliseerib oma sinaka värvuse tõttu taevasina, mõttesügavust ja kõlbelist puhtust.

Lasuriit on sinine kivim. Mesopotaamias kasutati lasuriiti templilageda kaunistamiseks, kuna lasuriit sümboliseeris taevast. Hiinas on aga lasuriidiga silmahaigusi ravitud, kuna kivim sümboliseeris nägemist ja seetõttu peeti seda silmadele ravitoimet avaldavaks.

Türkiis on sinaka värvusega vääriskivi.

Sinise mõju inimpsüühikale[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna värvilt sinine toit äratab kõige vähem söögiisu, on looduslik toit harva sinine. Sinise värvi söögiisu pärssivast toime näitena võib tuua Mäetaguse mõisa söögisaali, mille lae lasi mõisnik siniseks võõbata, et vähendada külaliste liigset söögiisu. Sinine valgus tõstab organismis stressihormooni kortisooli taset.[4]

Sinine ja roheline teistes keeltes[muuda | muuda lähteteksti]

Mõnes keeles ei tehta "sinisel" ja "rohelisel" vahet. Näiteks vietnami keeles on nii roheline kui sinine xanh. Vajadusel võib rohelise kohta öelda xanh lį cāy "xanh nagu lehed" ja taeva kohta xanh nước "xanh nagu taevas".

Mõnes keeles on aga alles viimasel ajal hakatud sinisel ja rohelisel vahet tegema. Näiteks jaapanikeelne sõna ao (青) võib viidata nii sinisele kui rohelisele, olenevalt situatsioonist. Tänapäeval on jaapanlastel kasutusse võetud ka rohelist tähistav sõna (緑, midori).

Mõned rahvad jagavad siniseid värvitoone aga heledateks ja tumedateks. Näiteks vene keeles on hele- ehk taevasinine omaette värv (голубой), mis erineb (tume)sinisest (синий). Nõndasamuti on ka itaallastel kaks sinist (azzurro ja blu) ning eraldi helesinine värvus on olemas ka heebrea keeles (תכלת 'tchelet').

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

valge kollane oranž roosa punane roheline sinine lilla pruun hall must Värvused