Lühikarvaline orientaal

Allikas: Vikipeedia
Lühikarvaline orientaal

Lühikarvaline orientaal on Tai päritolu kassitõug. Arvatatakse, et see tõug on pärit Siiami kassist, sest tõug on Siiami kassi iseloomu ja kehaehitusega, aga erineb karvkatte poolest.

Iseloom[muuda | muuda lähteteksti]

Sarnaselt siiamitele on nad väga intelligentsed, uudishimulikud ja seltsivad. Nad on lojaalsed, energilised ja nõuavad palju tähelepanu. Pidev üksiolek viib depressiooni ja tervisehädadeni.

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Neil on mandlikujulised silmad, kolmnurgakujuline pea ja väga ilusad suured kõrvad. Kuigi nad paistavad suhteliselt kiitsakad, siis tegelikult on neil päris tugevad musklid.Välimuse järgi saab eristada lühi- ja pikakarvalisi tõuge.

Lühikarvaline orientaal[muuda | muuda lähteteksti]

See on tõenäoliselt maailma värvilisim tõug, registreeritud on üle 300 erineva värvi- ja mustrikombinatsiooni. Populaarseimad värvid on must, šokolaad, sinine, lilla, valge, punane, kreem, kaneel, aprikoos, karamell. Mustritest: ühevärviline, erinevad triipude ja täppide kombinatsioonid (ingl.k. classic tabby, spotted tabby, ticked tabby, mackarel tabby), kilpkonn, kahevärvilised, millest üks värv on valge (ingl.k. bicolour). Kõik värvid ja mustrid võivad esineda veel varjundiga – hõbe, suits. Silmade värv erineb samuti siiamite omast – see on smaragdroheline. Pea on kiilukujuline ja silmatorkavalt suurte kõrvadega. Kasukas on lühike ja siidine. Armastavad sooja ja ei ole sobivad meie kliimas õues käimiseks.

Pikakarvaline orientaal[muuda | muuda lähteteksti]

Selle tõu nimetus oli 2004. aastani javanees. See tõug sündis balineesi ja lühikarvalise orientaali ristamise tulemusena 1970. aastatel. See on uusim tõug idamaiste kasside kategoorias, kuhu kuuluvad veel lisaks pika- ja lühikarvalisele orientaalile siiam ja balinees ehk pikakarvaline siiam. Rahvusvaheline organisatsioon FIFE (Federation International Feline) tunnustas pikakarvalist orientaali 1985. aastal, CFA (Cat Fancier’s Organisation) alles 1995.aastal.[1]

  1. http://kassid.ee/oriental-kass/, vaadatud 19.04.2016.