Lühikarvaline orientaal

Allikas: Vikipeedia
Lühikarvaline orientaal

Lühikarvaline orientaal on Tai päritolu kassitõug.

Arvatakse, et see tõug põlvneb Siiami kassist, sest seda tõugu kassid on Siiami kassi iseloomu ja kehaehitusega, aga erinevad karvkatte poolest. Sarnaselt siiamitega on nad väga intelligentsed, uudishimulikud ja seltsivad. Nad on lojaalsed, energilised ja nõuavad palju tähelepanu. Sage üksiolek viib depressiooni ja terviseprobleemideni. Neil on mandlikujulised silmad, kolmnurgakujuline nägu ja suured kõrvad. Kuigi nad paistavad suhteliselt kiitsakad, siis tegelikult on see tõug päris lihaseline.

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Välimuse järgi saab eristada lühi- ja pikakarvalisi tõuge:

Lühikarvaline orientaal[muuda | muuda lähteteksti]

See on tõenäoliselt maailma värvilisim tõug, registreeritud on üle 300 värvi- ja mustrikombinatsiooni. Populaarseimad värvid on must, šokolaad, sinine, lilla, valge, punane, kreem, kaneel, aprikoos, karamell. Mustritest: ühevärviline, tabby – erinevad triipude ja täppide kombinatsioonid (ingl.k. classic tabby, spotted tabby, ticked tabby, mackarel tabby), kilpkonn, kahevärvilised, millest üks värv on valge (ingl.k. bicolour). Kõik värvid ja mustrid võivad esineda veel varjundiga – hõbe, suits. Silmade värv erineb samuti siiamite omast – see on smaragdroheline. Pea on kiilukujuline ja silmatorkavalt suurte kõrvadega. Kasukas on lühike ja siidine. Armastavad sooja ja ei ole sobivad külmas kliimas õues käimiseks.

Pikakarvaline orientaal[muuda | muuda lähteteksti]

Selle tõu nimetus oli 2004. aastani javanees. Tõug saadi balineesi ja lühikarvalise orientaali ristamise tulemusena 1970. aastatel. See on uusim tõug idamaiste kasside kategoorias, kuhu kuuluvad veel lisaks pika- ja lühikarvalisele orientaalile siiam ja balinees ehk pikakarvaline siiam. Rahvusvaheline organisatsioon FIFE (Federation International Feline) tunnustas pikakarvalist orientaali 1985. aastal, CFA (Cat Fancier’s Organisation) alles 1995. aastal.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://kassid.ee/oriental-kass/, vaadatud 19.04.2016.