Spekter

Allikas: Vikipeedia
Täpsustuslehekülg See on täpsustuslehekülg. Vajaduse korral muuda palun siia suunaval leheküljel lingi sihtkoht täpseks.


Spekter (algallikas ladina sõna spectrum 'kujutlus; kummitus') on mitmes teadusharus lähedastes tähendustes kasutatav mõiste. Peale selle on seda sõna kasutatud ka nimena.

Füüsika[muuda | muuda lähteteksti]

17. sajandil hakati sõna "spekter" (inglise keeles spectrum) kasutama optikas, kus see tähendas värvuste skaalat, mida vaadeldi, kui valge valgus oli prismat läbides murdunud. Varsti hakati spektriks nimetama diagrammi, mis näitab valgustugevuse sõltuvust sagedusest või lainepikkusest. Max Planck avastas hiljem, et sagedus iseloomustab elektromagnetkiirguse energiat:

kus E on footoni energia, h on Plancki konstant ja ν (kreeka täht nüü) on valguse sagedus.

Sõna "spekter" hakati ilmse analoogia põhjal kasutama ka muud liiki lainete, näiteks helilainete kohta ja elektriliste ning raadiotehniliste signaalide kohta, ning ka muude juhtude kohta, kus midagi lahutatakse sageduskomponentideks (Fourier' analüüs).

Spekter on tavaliselt kahemõõtmeline diagramm, mis kujutab sageduskomponente teise mõõtme järgi. Mõnikord mõeldakse spektri all ka liitsignaali ennast: näiteks optiline spekter on need elektromagnetlained, mis on inimsilmale nähtavad.

Spektrite uurimist nimetatakse spektroskoopiaks. ja spektrite mõõtmiseks kasutatavaid vahendeid nimetatakse spektromeetriteks.

Matemaatika[muuda | muuda lähteteksti]

Matemaatikas on terminil "spekter" mitmeid tähendusi, mis on kõik moodustatud otsesema või kaudsema analoogia põhjal spektri mõistega füüsikas.

Teised teadusharud[muuda | muuda lähteteksti]

Ka teistes teadusharudes, sealhulgas farmakoloogias, politoloogias ja psühholoogias kasutatakse terminit "spekter" tähendustes, mis on kujunenud analoogia põhjal spektri mõistega füüsikas: nagu hajunud värvilist valgust, mille skaala ulatub vikerkaare ühest otsast teiseni, nii nimetatakse spektriks ka teisi asju, mis ulatuvad ühest äärmusest teise.

Politoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

"Spekter" nimena[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]