Spekter

Allikas: Vikipeedia
Täpsustuslehekülg See on täpsustuslehekülg. Vajaduse korral palun täpsusta linki leheküljel, mis siia viitab.


Spekter (algallikas ladina sõna spectrum 'kujutlus; kummitus') on mitmes teadusharus lähedastes tähendustes kasutatav mõiste. Peale selle on seda sõna kasutatud ka nimena.

Füüsika[muuda | muuda lähteteksti]

17. sajandil hakati sõna "spekter" (inglise keeles spectrum) kasutama optikas, kus see tähendas värvuste skaalat, mida vaadeldi, kui valge valgus oli prismat läbides murdunud. Varsti hakati spektriks nimetama diagrammi, mis näitab valgustugevuse sõltuvust sagedusest või lainepikkusest. Max Planck avastas hiljem, et sagedus iseloomustab elektromagnetkiirguse energiat:

kus E on footoni energia, h on Plancki konstant ja ν on valguse sagedus.

Sõna "spekter" hakati ilmse analoogia põhjal kasutama ka muud liiki lainete, näiteks helilainete kohta ning ka muude juhtude kohta, kus midagi lahutatakse sageduskomponentideks. Spekter on tavaliselt kahemõõtmeline diagramm, mis kujutab sageduskomponente teise mõõtme järgi. Mõnikord mõeldakse spektri all ka liitsignaali ennast: näiteks optiline spekter on need elektromagnetlained, mis on inimsilmale nähtavad.

Spektrite uurimist nimetatakse spektroskoopiaks.

Füüsikaline muusikaakustika[muuda | muuda lähteteksti]

Spekter on üks tämbri ehk helikvaliteedi determinantidest. See on noodi ülemtoonide suhteline tugevus.

Matemaatika[muuda | muuda lähteteksti]

Matemaatikas on terminil "spekter" mitmeid tähendusi, mis on kõik moodustatud otsesema või kaudsema analoogia põhjal spektri mõistega füüsikas.

  • Operaatori spekter defineeritud järgmiselt: olgu mõnel Banachi ruumil määratud lineaarne operaator. spekter on selliste reaal- või kompleksarvude hulk, kus operaatoril ei leidu pidevat pöördoperaatorit. ( tähistab ühikoperaatorit). Lõplikumõõtmelistel ruumidel määratud operaatorite juhul langeb operaatori spektri mõiste kokku vastava lineaarkujutuse maatriksi spektri mõistega.

Teised teadusharud[muuda | muuda lähteteksti]

Ka teistes teadusharudes, sealhulgas farmakoloogias, politoloogias ja psühholoogias kasutatakse terminit "spekter" tähendustes, mis on kujunenud analoogia põhjal spektri mõistega füüsikas: nagu hajunud värvilist valgust, mille skaala ulatub vikerkaare ühest otsast teiseni, nii nimetatakse spektriks ka teisi asju, mis ulatuvad ühest äärmusest teise.

Politoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

"Spekter" nimena[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]