Tsüaansinine

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tsüaan (protsessvärv)
Värvi koordinaadid
Hex kood #009FDF
sRGBB  (rgb) (0, 159, 223)
CMYKH   (c, m, y, k) (100, 0, 0, 0)
HSV       (h, s, v) (197°, 100%, 87%)
Allikas PANTONE Process Cyan C
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)
H: Normaalolukorras [0–100]
Aqua (HTML)
Spektrivärvuse koordinaadid
Lainepikkus ~490–520 nm
Sagedus ~610–575 THz
Värvi koordinaadid
Hex kood #00FFFF
sRGBB  (rgb) (0, 255, 255)
HSV       (h, s, v) (180°, 100%, 100%)
Allikas htmlcsscolor.com
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)

Tsüaansinine, ka tsüaan on sinise värvitooni keskmise heledusega varjund, protsessvärvina neljavärvitrüki üks põhivärve. Sama värvinime kasutatakse heleda eresinise, kergelt rohekana näiva tooni kohta, mis paikneb spektris sinise ja rohelise värvuse vahel ja on olemas RGB-värviruumis, aga mida pole võimalik pabertrükises taasesitada.

Nimetus on pärit vanakreeka keelest, kus κυανός (kýanos) tähendab tumesinist[1]. Nimetus on seotud ka rukkilillest (ladinakeelne nimetus Centaurea cyanus) valmistatud värviga. Enamikus keeltes ei kuulu tsüaansinine põhivärvininimede hulka. Selle üheks põhjuseks võib olla see, et mõnedes keeltes ei eristata sinist ja rohelist värvust.

Inglise keeles kasutati seda värvinime (cyan) esimest korda 1879. aastal[viide?]. Eesti keelde on nimetus tõenäoliselt jõudnud laenuna inglise keelest.

Värviõpetuses[muuda | muuda lähteteksti]

CIE-1931 värvsusdiagrammil asub tsüaan sinise ja rohelise värvuse vahel ning kui tõmmata sellest sirgjoon läbi valgevärvsuspunkti, on näha, et ta on punase komplementaarvärvus. Kuna tsüaan on punase vastandvärvus, on seda aditiivsel värvisünteesil võimalik saada ka valgest valgusest punase valguse eemaldamisel.

Subtraktiivses värvisünteesis, CMY-värvimudelis on tsüaansinine üks kolmest primaarvärvusest (cyan, magenta, yellow)[2][3]. Magentapunasega võrdselt segades annab tsüaan sinise, kollasega segades rohelise.

Aditiivses värvisünteesis, RGB-värvimudelis tekib hele tsüaansinine värvus sinise ja rohelise valguse liitumisel ja on seega üks kolmest sekundaarvärvusest[4]. Veebivärvina on see toon (HEX-kood #00FFFF) üks 16 esimesena defineeritud veebivärvist ja kannab nime Aqua, aga ka Cyan.

Protsessvärv tsüaansinine ja RGB-mudeli tsüaansinine (cyan, aqua) ei kattu toonilt, vaid on silmaga nähtavalt erinevad värvused.

Variatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Tsüaanile sarnanevad türkiissinine, elektrisinine, akvamariinsinine jt.

Selge madal merevesi liivase põhja kohal paistab türkiissinisena, sest vesi neelab punase valguse

Viited[muuda | muuda lähteteksti]