Tsüaansinine

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Tsüaan (värvus))
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Tsüaan (protsessvärv)
Värvi koordinaadid
Hex kood #009FDF
sRGBB  (rgb) (0, 159, 223)
CMYKH   (c, m, y, k) (100, 0, 0, 0)
HSV       (h, s, v) (197°, 100%, 87%)
Allikas PANTONE Process Cyan C
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)
H: Normaalolukorras [0–100]
Aqua (HTML)
Spektrivärvuse koordinaadid
Lainepikkus ~490–520 nm
Sagedus ~610–575 THz
Värvi koordinaadid
Hex kood #00FFFF
sRGBB  (rgb) (0, 255, 255)
HSV       (h, s, v) (180°, 100%, 100%)
Allikas htmlcsscolor.com
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)

Tsüaansinine, ka tsüaan on keskmise heledusega sinine värvitoon, protsessvärvina neljavärvitrüki üks põhivärve. Sama värvinime kasutatakse heleda eresinise, kergelt rohekana näiva tooni kohta, mis paikneb spektris sinise ja rohelise värvuse vahel ja on olemas RGB-värviruumis, aga mida pole võimalik pabertrükises taasesitada.

Nimetus on pärit vanakreeka keelest, kus κυανός (kýanos) tähendab tumesinist[1]. Nimetus on seotud ka rukkilillest (ladinakeelne nimetus Centaurea cyanus) valmistatud värviga. Enamikus keeltes ei kuulu tsüaansinine põhivärvininimede hulka.

Inglise keeles kasutati seda värvinime (cyan) esimest korda 1879. aastal[viide?]. Eesti keelde on nimetus tõenäoliselt jõudnud laenuna inglise keelest.

Värviõpetuses[muuda | muuda lähteteksti]

CIE-1931 värvsusdiagrammil asub tsüaan sinise ja rohelise värvuse vahel ning kui tõmmata sellest sirgjoon läbi valgevärvsuspunkti, on näha, et ta on punase komplementaarvärvus. Kuna tsüaan on punase vastandvärvus, on seda aditiivsel värvisünteesil võimalik saada ka valgest valgusest punase valguse eemaldamisel.

Subtraktiivses värvisünteesis, CMY-värvimudelis on tsüaansinine üks kolmest primaarvärvusest (cyan, magenta, yellow)[2][3]. Magentapunasega võrdselt segades annab tsüaan sinise, kollasega segades rohelise.

Aditiivses värvisünteesis, RGB-värvimudelis tekib hele tsüaansinine värvus sinise ja rohelise valguse liitumisel ja on seega üks kolmest sekundaarvärvusest[4]. Veebivärvina on see toon (HEX-kood #00FFFF) üks 16 esimesena defineeritud veebivärvist ja kannab nime Aqua, aga ka Cyan.

Protsessvärv tsüaansinine ja RGB-mudeli tsüaansinine (cyan, aqua) ei kattu toonilt, vaid on silmaga nähtavalt erinevad värvused.

Variatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti keeles kasutatakse värvinimetust tsüaan (värvuse tähenduses) ainult oskussõnana trükitööstuses, samuti värviprinterite värvikassettide puhul. Eesti keeleruumis tähistab see sõna vaid üht kindlat värvi, mitte rohekassiniste värvuste perekonda nagu ingliskeelsetes maades. Selles mõttes ei saa eesti keeles kõnelda mingitest tsüaansinise värvuse variantidest.

Protsessvärvi tsüaani sinist tooni võib nimetada helesiniseks, taevasiniseks või asuursiniseks, RGB-ruumi tsüaansinist võib nimetada helesiniseks, rohekassiniseks, akvamariini, türkiisi või troopilise laguuni värvi siniseks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]