Roheline

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib värvusest, teiste tähenduste kohta vaata lehekülgi Roheline (täpsustus) ja Rohelised.

Rohelisi värvitoone Roheline
Värvi koordinaadid
Hex kood #008000
sRGBB  (rgb) (0, 128, 0)
HSV       (h, s, v) (120°, 100%, 50%)
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)

Roheline on värvus, mis tähistab inimsilmale nähtava valguse umbes 520–570 nm lainepikkusega osa.

Rohelise vastandvärvus on punane.

Roheliste värvitoonide mittetäielikku loetelu vt Värvuste loend põhivärvinimede järgi.

Aed Jaapanis Tottoris

Roheline bioloogias[muuda | muuda lähteteksti]

On rohelisi kalu, linde, putukaid ja roomajaid, aga ei ole mitte ühtegi rohelist imetajat.

Inimsilm on kõige tundlikum valgusele lainepikkusega 555 nm.

Absorbatsiooni spekter klorofüll a (roheline) ja b (punane) puhul lahuses. Klorofülli molekulide spekter on elusolendites olevaga võrreldes vähesel määral muutunud spetsiifiliste proteiini-pigmentide koostoime tõttu

Taimede roheline värvus[muuda | muuda lähteteksti]

Taimedele ja vetikatele annab rohelise värvuse neis sisalduv klorofüllpigment, mille abil toimub fotosünteesiks vajaliku valgusenergia salvestamine taimerakkudes. Taimed tunduvad rohelised, kuna klorofüll neelab eelkõige nähtava valguse punase ja sinise lainepikkusega osasid, ülejääv rohelisena tajutava lainepikkusega valgus peegeldub aga tagasi.

Roheline lippudel[muuda | muuda lähteteksti]

Paljude riikide lippudel on roheline värvus seotud islamiga (näiteks Saudi Araabia, Liibüa, Iraan, Pakistan, Alžeeria jt).

Mida roheline sümboliseerib[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna taimed on rohelised, on roheline looduse ja keskkonna värv. Roheline sümboliseerib ka noorust, elujõudu, viljakust ja tasakaalu, ning on uuenemise, kevade, tervise ja õnne sümbol. Negatiivsetest omadustest sümboliseerib roheline kogenematust, kadedust ja solvumist.

Rahvusvaheliselt on roheline omandanud lubava tähenduse. Näiteks foori roheline tuli lubab tee ületada või rannas heisatud roheline lipp näitab, et ujumine on ohutu.

Usuvärvina on roheline islami tunnus.

Heraldilise värvina on roheline värv mõnevõrra teisejärguline. Eriti ei soovitata seda kasutada samal vapil koos sinisega.

Roheline kristluses[muuda | muuda lähteteksti]

Roheline sümboliseerib kristluses tärkamist, kasvu ja loodust ning Jumala tarkust ja ligimesearmastust. Roheline asub taevaliku sinise ja põrguliku punase vahepeal. See on lepitav, rahustav, värskendav, nn "inimese värv". Rohelist on peetud mõtiskluste ning ülestõusmise ootuse värviks. Kristuse rist on lunastus lootuse sümboliseerimiseks kujutatud rohelisena, püha graal võib olla smaragdroheline ja viimset kohtupäeva läbi viiva taevase kohtuniku troon helendab nagu roheline jaspis.

Eriti hindas rohelist värvi Hildegard Bingenist, kes kirjutas mitmel puhul rohelusest ning rohelisest. Kalliskividest hindas ta enim rohelist smaragdi. "Smaragd on võimeline ravima kõiki inimlikke nõrkusi ning haigusi, sest on sündinud päikesest ning koosneb looduse rohelusest" [1].

Poliitika[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Roheline ideoloogia

Paljudes maailma riikides on olemas roheline erakond, mis keskendub oma poliitika keskkonnakaitsele, osalusdemokraatiale ja sotsiaalse õiglusele.

Põllumeeste kogude lipud olid rohelised. Põllumeeste kongressil 18. veebruaril 1934 oli kohal 1850 saadikut ja 140 valdade põllumeeste kogude lippu.[2]

Rohelise ideoloogia rahvusvaheliselt tunnustatud põhimõtted on kirjas üleilmses roheliste hartas.

Praegu tegutseb Eestis Erakond Eestimaa Rohelised, varem on olemas olnud Eesti Roheline Partei ja Eesti Roheline Erakond, mis 9. detsembril 1991 liitudes moodustasid erakonna Eesti Rohelised.

Tehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Ilutulestikurakettides kasutatakse roheliste sädemete saamiseks tavaliselt baariumisoolasid

Taastuvate energiaallikate baasil toodetud energiat nimetatakse roheliseks energiaks. Nõnda toodetakse põhiliselt elektrienergiat ja selleks kasutatakse valdavalt tuuleenergiat, päikeseenergiat, hüdroenergiat ja loodete energiat.

Roheline toiduainetööstuses[muuda | muuda lähteteksti]

Roheline brokoli

Absint ehk rahvapäraselt koirohuviin (hüüdnimega roheline haldjas) on aniisimaitseline, kergelt kibe, kahvaturohelist või valget värvi, kange, destilleeritud alkohoolne jook ja aperitiiv.

Absint oli populaarne 19. sajandi lõpu Prantsusmaal, eriti Pariisis. Siis jõi seda suur osa ühiskonnast, sest see oli odavam kui teised joogid. Restoranides hakati tundi, mil töölt tulnud inimesed jõid enne õhtusööki klaasi absinti, nimetama l'heure verte'iks [löör vert] – roheliseks tunniks.

Rohelisega seotud traditsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Rohelised vääriskivid[muuda | muuda lähteteksti]

Smaragd

Smaragd on erkrohelise värvusega heksagonaalne mineraal, berülli erim. Lisaks on rohelised veel peridoot (värvilt heleroheline) ja nefriit (hallikasroheline).

Roheline kui ökoloogiline[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Roheline liikumine

Rohelise mõju inimpsüühikale[muuda | muuda lähteteksti]

Mõjub hästi, rahustavalt.

Sinine ja roheline muudes keeltes[muuda | muuda lähteteksti]

Mõnes keeles ei tehta "sinisel" ja "rohelisel" vahet. Näiteks vietnami keeles on nii roheline kui sinine xanh. Vajadusel võib rohelise kohta öelda xanh lį cāy "xanh ('nagu lehed') ja taeva kohta xanh nước "xanh ('nagu taevas').

Mõnes keeles on aga alles viimasel ajal hakatud sinisel ja rohelisel vahet tegema. Näiteks jaapanikeelne sõna ao (青) võib olenevalt olukorrast viidata nii sinisele kui ka rohelisele. Alles tänapäeval on jaapanlastel kasutusele võetud ka rohelist tähistav sõna (緑, midori).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Biedermann, Hans, Suuri Symbolikirja, WSOY, Helsinki, 1989, lk 411
  2. https://et.wikisource.org/wiki/Kaja/1934/02/20/P%C3%B5llumeeste_suurkongress_Tallinnas

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

valge kollane oranž roosa punane roheline sinine lilla pruun hall must Värvused