Magentapunane

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Magenta (protsessvärv)
Värvi koordinaadid
Hex kood #D9017A
sRGBB  (rgb) (217, 1, 122)
CMYKH   (c, m, y, k) (0, 100, 0, 0)
HSV       (h, s, v) (326°, 100%, 85%)
Allikas Pantone Process Magenta C
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)
H: Normaalolukorras [0–100]
Fuchsia (HTML)
Värvi koordinaadid
Hex kood #FF00FF
sRGBB  (rgb) (255, 0, 255)
HSV       (h, s, v) (300°, 100%, 100%)
Allikas htmlcsscolor.com
B: Normaalolukorras [0–255] (bitti)
Fuksiini vesilahus
Parempoolse 1860. aastate sleppkleidi detailid võivad olla fuksiiniga värvitud tekstiilist
Telefoniautomaat Berliini loomaaias

Magentapunane, ka magenta ja fuksiinpunane on punase värvitooni varjund, külma purpurja-lillaka tooniga ere sügavroosa värvus[1], protsessvärvina neljavärvitrüki üks põhivärve. Ei ole spektrivärvus, vaid asub CIE värvsusdiagrammil purpursirglõigul[2].

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Värvinimetus magenta oli esialgu sünonüüm aniliinvärvaine fuksiini jaoks, mis esmakordselt sünteesiti 1858. aastal, järgmise aniliinvärvina pärast aniliinlillat (Perkin’s Mauve)[3]. Nime andis fuksiinile 1859. aastal Edward Chambers Nicholson lahingu auks, mis toimus samal aastal Lombardias Magenta (ladina keeles castrum Maxentiae) linna all, Itaalia teises iseseisvussõjas[4]. Eesti keelde on sõna tõenäoliselt jõudnud inglise keele vahendusel.

Värviõpetuses[muuda | muuda lähteteksti]

Subtraktiivses värvisünteesis, CMY-värvimudelis on magentapunane üks kolmest primaarvärvusest (cyan, magenta, yellow)[5][6]. Tsüaansinisega võrdselt segades annab magenta sinise, kollasega segades punase.

Aditiivses värvisünteesis, RGB-värvimudelis tekib sarnane värvus (nimetatud purpuriks, aga ka magentaks) sinise ja punase valguse liitumisel ja on seega üks kolmest sekundaarvärvusest[7]. Veebivärvina on see toon (HEX-kood #FF00FF) üks 16 esimesena defineeritud veebivärvist ja kannab nime Fuchsia.

Protsessvärv magenta, RGB-mudeli Fuchsia ja CIE-värvsusdiagrammi purpurjoonel asuv nn "ideaalpurpur" ei kattu toonilt täpselt, vaid on silmaga nähtavalt erinevad värvused.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Alates fuksiini avastamisest 19. sajandi keskpaigas sai selle ere värvitoon Victoria ajastu moetööstuses plahvatuslikult menukaks, elades üle aniliinlilla, mis juba 1861. aastal moest kadus[8]. See seletab, miks eri tootjate värvinimesid koondavas ISCC-NBS-i värvisõnaraamatus "Color: Universal Language and Dictionary of Names" vastab värvinimele Magenta kümmekond erinevat värvitooni[9] ja inglise keeles kasutatakse üldnimetust magenta terve roosakas-lillakaspunaste värvuste perekonna kohta[10].

CMYK-mudelit selle tänapäevasel kujul hakkas järjekindlalt esimest korda kasutama trükikompanii Eagle Printing Ink Company 1906. aastal[11]; ehkki mitmevärvitrükki kasutati nii kromolitograafias, tsinkograafias jm plaadilt trükkimise tehnikates juba 19. sajandi keskpaigast, ei olnud värvikomplekt standardne ja tonaalsuste vahel oli valitud värvidest sõltuvalt suuri erinevusi. 1956. aastal hakkas Pantone Inc. teadlaste abiga välja töötama trükivärvide standardit, et lihtsustada trükiprotsessi ja saada võimalikult väheste komponentvärvide abil võimalikult palju erinevaid värvitoone (töö tulemusena valmis Pantone Matching System). Sellest ajast alates on magentapunase omadused protsessvärvina kindlaks määratud.

Peaaegu puhast magentapunast kasutavad oma brändi värvina või ühena mitmest Flickr[12], Cartoon Network alates 2016. aastast[13][14], väga lähedast tooni puhtale magentale Indiegogo[15], Musixmatch[16], Deutsche Telekom[17] ning eelnimetatu järgi T-Mobile[18] ja teised tütarettevõtted[19].

Deutsche Telekom tunnusvärvi[20] järgi lisati RAL Classic värvikaarti uus toon, mis sai nimeks "Telemagenta"[21], seda värvi on Saksamaal telefoniautomaatide kõnetorud.

Eesti keeleruumis[muuda | muuda lähteteksti]

Värvinimetust magenta kasutatakse eesti keeles vaid oskussõnana trükitööstuses ja värviprinterite varustuse kohta. Vähesel määral ning ainult ligikaudse värvimääratlusena leiab kasutust ka kunsti- ja harrastustarvete ning mõnede muude tarbekaupade värvuse iseloomustamisel[22][23]; viimatinimetatud kasutus võib olla ka ingliskeelse tootenimetuse otsetõlke tulemus. Paljud mainekad kunstitarvete tootjad kasutavad värvinimetuse "magenta" kõrval nimetust "primaarpunane" (Primär-Rot, Primary Red, Rouge primaire).

Eesti keeleruumis tähistab sõna magenta vaid kindlat värvust (mitte tervet värviperekonda nagu inglise keeles). Lähimad eestikeelsed värvinimetused sarnase tooni kohta on fuksiaroosa, ereroosa, fuksiapunane ja purpurroosa. Ükski neist ei määratle täpselt neljavärvitrüki magentat, mis on rangelt standarditud värvitoon (nt Pantone Matching System värvikaartidel).

RAL-värvitoon nr 4010, saksakeelse nimega Telemagenta, on Eestis müügil nimega Magenta, millele lisandub sulgudes selgitus (punane)[24].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]