Roosa

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Roosa
Roosa roos

Roosa on segu valgest ja punasest värvitoonist. Enamik roosasid toone asub punase, purpurpunase ja valge vahel.

Roosade värvitoonide mittetäielikku loetelu vt Värvuste loend põhivärvinimede järgi.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Roseus on ladinakeelne sõna, mis tähendab "roosiline" või "roosa". Rooma poeet ja filosoof Lucretius kasutas seda sõna, et kirjeldada koidikut oma eepilises poeemis "De rerum natura". Paljudes indoeuroopa keeltes pärineb roosa nimetus samast tüvest, seostudes roosiõiega. Ladina rosa on oski keele kaudu laenatud Lõuna-Itaalia kolooniate kreeka keelest. Kreeka rhodon (aioolia wrodon) tuleneb omakorda aramea sõnast wurrdā, mille aluseks oli assüüria wurtinnu, mis pärines vanapärsia sõnast *warda (vrdl avesta warda, sogdi ward, partia wâr). Pärsia keeles kutsutakse roosat "صورتي", mis tähendab "näo värvi".

Kasutus ja sümboolika[muuda | muuda lähteteksti]

Sageli kasutatakse roosat valentinipäeva ja lihavõtetega seoses. Seda kirjeldatakse ka kui armastuse värvi. Lasterõivastuses peetakse Euroopas viimase sajandi jooksul heleroosat tüdrukute ja helesinist poiste värviks; varem pole see seos nii kindel olnud.

Kooskõlas roosa kui "väikese punase" mehelikuma kuvandiga oli Torino Juventuse esimene vorm roosa[1].

Marrakeši linna Marokos on hüütud Roosaks linnaks, kuna paljud sealsed hooned on roosat karva.

2003. aasta revolutsiooni, millega Gruusias tuli võimule president Mihhail Saakašvili, nimetati Roosirevolutsiooniks ning selle sümboliks oli roosa värv.

Roosa värv domineerib Hispaania Léoni provintsi lipul. 19922004 määratleti ka Gruusia lipul olevate ristide värv ametlikult roosana (täpse tooni nimetus inglise keeles on Dogwood Rose)[viide?].

Väljendid[muuda | muuda lähteteksti]

Sõna roosa võib piltlikult tähendada liigoptimistlikku, rõõmsat ja muretut, nagu lauses "Ole roosa ja rahulik!". Väljend nägema läbi roosade prillide vihjab liiga optimistlikule maailmanägemisele. Samamoodi tähistab sõnapaar roosa udu reaalsust varjutavaid mälestusi või unistusi[2].

Kõnekeeles võidakse nimetada roosaks poliitiliselt pahempoolsusse kalduvat isikut või organisatsiooni, näiteks sõnapaaris roosa erakond.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

valge kollane oranž roosa punane roheline sinine lilla pruun hall must Värvused