Anton Tšehhov oli kohaliku poodniku Pavel Jegorovitš Tšehhovi ja tema abikaasa Jevgenia Jakovlevna Morozova kuuelapselise pere kolmas laps. Tema isa oli sügavalt õigeusklik ja väga despootlik, kellel oli kombeks oma lähedasi türanniseerida ja füüsiliselt karistada. Antoni ema oli suurepärane jutuvestja, kes rääkis lastele lugusid sellest, kuidas ta oma riidekaupmehest isaga mööda Venemaad ringi rändas. Anton Tšehhov õppis ühe aasta kohalikus kreeka koolis, seejärel jätkas õpinguid Taganrogi vene gümnaasiumis (praegune nimetus Tšehhovi-nimeline gümnaasium). Vabal ajal käis ta laulmas kreeka õigeusu kloostris ja isa juhendatud laulukooris.
Loe edasi...
Pildil on endise saksa teatri hoone, mida praegu nimetatakse Vanemuise väikeseks majaks. Vanemuise teater kolis hoonesse pärast seda, kui Teises maailmasõjas hävis varasem 1906. aastast pärit juugendstiilis teatrihoone.
... esimene kogu õhtut täitev moodsa pantomiimi võtetega loodud etendus eesti kutselises teatris oli "Mimeskid" Vanemuises aastal 1981?
... klaköör (prantsuse keeles claqueur, 'plaksutaja') on palgatud plaksutaja, kes vastavalt palkaja tellimusele avaldab kas "vaimustunult" kiitust, provotseerides publikut plaksutama, või segab esitust käratsemisega?
... teatrihooajal 1907–1908 lavastas Theodor Altermann 11 näidendit ja näitles 33 rollis?
... 17. sajandil tähendas operett väikest ooperit, mida etendati harilikult enne suure ooperi algust?
... 2000 istekohaga La Scala on Euroopa suurim teatrisaal?
Teater on mitmetähenduslik, selle all võidakse mõista sõna-, muusika-, tantsulavastusi esitavat kunstiasutust või kohta teatrietenduste andmiseks, aga kõige üldisemalt kunstiliiki (lavakunst, teatrikunst).
Näitekunsti sugemeid leidus juba loodusrahvaste tavades, näiteks enne jahile minekut korraldati maagilisi mänge, millega paluti jumalailt head saaki. Mänguõnn pidi tooma õnne ka tegelikku ellu. Aastatuhandete jooksul arenes sellistest kombetalitustest näitekunst. Eri rahvail on see isesugune. Teater kui meelelahutusasutus tekkis Vana-Kreekas.