Marko Matvere

Allikas: Vikipeedia
Marko Matvere (foto: Kaupo Kikkas)

Marko Matvere (sündinud 4. veebruaril 1968 Pärnus) on eesti näitleja, laulja ja lavastaja.

Ta lõpetas aastal 1986 Pärnu 1. Keskkooli[1]. Pärast Tallinna Konservatooriumi Lavakunstikateedri lõpetamist 1990. aastal asus ta tööle Tallinna Linnateatris. Tema olulisemateks rollideks on Mercutio (Shakespeare "Romeo ja Julia"), Simone (Visconti "Rocco ja tema vennad"), Tartuffe (Molière'i "Tartuffe"), Athos (Dumas/Nüganen "Kolm musketäri"), Septimus Hodge (Stoppard "Arkaadia"), Hamlet (Shakespeare "Hamlet") jpt.

Matvere muusikalirollide hulka kuuluvad näiteks Georg (Vadi "Georg"), Javert (Schönberg "Les Misérables"), Insener (Schönberg "Miss Saigon"), Kuningas (Rodgers "Kuningas ja mina") ning Chagal (Steinman "Vampiiride tants"). Samuti on ta mänginud mitmes filmis ja telesarjas.

Ta on ansambli Väikeste Lõõtspillide Ühing solist. Ta on mänginud ETV-s näidatavates eestimaistes telesarjades, nagu "Wikmani poisid", "Ohtlik lend" ja "Tuulepealne maa".

Matvere on lavastanud muusikali "Chicago" (Kander), komöödia "Saateviga" (Szakonyi) ja komöödia "Opéra Comique" (Jackson). 25. mail 2007 etendus ooperimuusika festivali PromFest raames Endla teatris tema lavastatud ooper "Carmen".

Aastal 2002 Tallinnas toimunud Eurovisiooni lauluvõistlusel oli Matvere koos Annely Peeboga õhtujuht.

Ta on andnud oma hääle animafilmi "Jääaeg" (Ice age") esimeses, teiseses ja kolmandas osas tiiger Diegole.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Marko Matvere auhindade seas on noore näitleja peaauhind Toruni rahvusvaheliselt teatrifestivalilt Kontakt '92, Eesti Teatriliidu Ants Lauteri nimeline auhind 1996, parima meesnäitleja preemia vabariiklikult teatrifestivalilt Draama '97 ning Tallinna Linnateatri parima meesnäitleja kolleegipreemia aastatel 1995, 1996, 1998 ja 1999.

2018. aastal pälvis ta Valgetähe V klassi teenetemärgi.[2]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Ivika Sillar, "Sõprade laulust looja üksinduseni" (Marko Matvere näitlejaportree) – TMK 1996, nr 12, lk 33–42

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]