Juhan Viiding

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Juhan Viiding (pseudonüüm Jüri Üdi; 1. juuni 1948 Tallinn21. veebruar 1995 Rapla) oli eesti luuletaja, näitleja ja lavastaja.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Juhan Viiding sündis Tallinnas kirjanik Paul Viidingu ja tõlkija Linda Viidingu pere neljanda lapsena (tema õed olid näitleja ja muuseumiteadur Anni Kreem ning raadioajakirjanik Mari Tarand). Pärast keskhariduse omandamist Tallinna 6. Töölisnoorte Keskkoolis, õppis ta 19681972 Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedris (lavaka V lend). Seejärel asus tööle Draamateatrisse.

Aastal 1980 kirjutas ta alla 40 kirjale.

21. veebruaril 1995 lõpetas ta oma elu enesetapuga.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Tema luule on avaldanud mõju paljudele üle mitme aastakümne. Oma esimesed luuletused avaldas ta Jüri Üdi nime all, mis ei olnud mitte ainult varjunimi kirjandusmaailmas, vaid ka luuletaja alter ego. Tema luule oli mitmekülgne ja tihti muutuv. Ta võis keskenduda nii ühiskonna probleemidele kui ka kergelt mängelda või õrritada. Ta oli üks nendest poeetidest, kes on mõjutanud terve põlvkonna luulevormi ja elutunnetust.

Ühiskogu "Närvitrükk" (koos Johnny B. Isotamme, Joel Sanga ja Toomas Liiviga) ilmus Loomingu Raamatukogus 1971. aastal. Aastal 1978 ilmunud kogu "Ma olin Jüri Üdi" oli viimane, mille ta avaldas Jüri Üdi pseudonüümi all, see sisaldab lõpuosana ka "Juhan Viidingu luulet". Aastal 1980 ilmus "Elulootus" juba Juhan Viidingu nime all. Samas oli seal säilmeid Jüri Üdi kirjandusstiilist, mida paljud lugejad tähele panid.

Juhan Viiding oli ka edukas näitleja Eesti Draamateatris. Ta mängis mitmes tähtsas rollis, nagu näiteks Hamlet ja Peer Gynt. Tema oskus luulet hingeliselt väljendada tegi temast legendi laval.

Juhan Viiding on kirjutanud näidendeid ("Olevused"), filmistsenaariume ("Nipernaadi") ning esinenud lauljana (ansamblis "Amor Trio" jm).

Aastal 1998 ilmus mahukas kogumik "Kogutud luuletused". Aastal 2004 ilmus 5 CD kogumik ("Juhan Viiding") tema luule ja lauludega.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Juhan Viiding abiellus Riina Kiisaga 20. märtsil 1972. Täpselt kaks aastat hiljem sündis tütar Elo.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]