La Scala

Allikas: Vikipeedia
La Scala öösel

La Scala ehk Teatro alla Scala Milanos on üks maailma kuulsamaid ooperiteatreid.

Praegune ehitis rajati Teatro Ducale asemele, mis hävis tules 25. veebruaril 1776. Enne seda aga oli siin Santa Maria alla Scala kirik. Selle kiriku järgi sai nime ka teater.

Teater avati 3. augustil 1778. Arhitekti Giuseppe Piermarini esimese kavandi lükkas tollal Milanot valitsenud Austria kuberner tagasi, ent teise kiitis Austria keisrinna Maria Theresa isiklikult heaks.

Teatri neoklassitsistlik fassaad on tagasihoidlik, interjöör aga suurejooneline. Oma 2000 istekohaga on La Scala Euroopa suurim teater. Harukordseks peetakse teatri akustikat. Esialgu oli ooperis koguni 3000 istekohta. Publik istub hobuserauakujuliselt: saal on 26 meetrit lai ja 6 loožiga kokku 27 meetrit kõrge.

Piazza Scala Milanos La Scala teatri ja muuseumiga, teatri ees seiab Leonardo da Vinci kuju

Avamisel esitati Antonio Salieri ooperit "L'Europa riconosciuta".

Palju aastaid ei lubanud Giuseppe Verdi oma oopereid La Scalas mängida, kuna ooper oli tema muusikat muutnud (Verdi sõnul rikkunud).

La Scala ooperihooaeg avatakse Milano kaitsepühaku Püha Ambrosiuse päeval, 7. detsembril. Kõik etendused peavad lõppema enne keskööd. Pärast etenduse algust ei lasta enam kedagi saali ja selles osas ei tehta erandeid.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]