La Scala

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
La Scala öösel

La Scala (ametlikult Teatro alla Scala) on maailma üks kuulsamaid ooperiteatreid. Teater asub Milanos Piazza della Scalal. Teater avati 3. augustil 1778 Antonio Salieri ooperiga "Europa riconosciuta".

Praegune ehitis rajati 25. veebruaril 1776 tulekahjus hävinud Teatro Ducale asemele. Enne seda aga oli seal Santa Maria alla Scala kirik. Selle kiriku järgi sai nime ka teater. Arhitekti Giuseppe Piermarini esimese kavandi lükkas tollal Austria võimu all olnud Milano hertsogiriigi kuberner tagasi, ent teise kiitis Austria keisrinna Maria Theresia isiklikult heaks.

Teatri uusklassitsistlik fassaad on tagasihoidlik, interjöör aga suurejooneline. Oma 2000 istekohaga on La Scala Euroopa suurim teater. Harukordseks peetakse teatri akustikat. Esialgu oli ooperis koguni 3000 istekohta. Publik istub hobuserauakujuliselt: saal on 26 meetrit lai ja 6 loožiga kokku 27 meetrit kõrge.

Piazza della Scala Milanos La Scala teatri ja muuseumiga. Teatri ees väljakul seisab Leonardo da Vinci kuju.

Pärast ooperit "Giovanna d'Arco" (esietendus 1845) ei lubanud Giuseppe Verdi pikki aastaid oma oopereid La Scalas mängida, sest teater oli tema muusikat muutnud (Verdi sõnul rikkunud). Järgmine Verdi ooper La Scalas oli 1887 aastal esietendunud "Otello". Ka Verdi viimane ooper "Falstaff" esietendus just seal.

La Scala ooperihooaeg avatakse Milano kaitsepühaku Ambrosiuse päeval 7. detsembril. Kõik etendused peavad lõppema enne keskööd. Pärast etenduse algust ei lasta enam kedagi saali ja selles osas ei tehta erandeid.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]