Tartuffe (näidend)

Allikas: Vikipeedia

"Tartuffe" on Molière'i näidend.

Tegelased:

  • Orgon, Elmire'i mees
  • proua Pernelle, Orgoni ema
  • Tartuffe, petis
  • Elmire, Orgoni naine
  • Damis, Orgoni poeg
  • Mariane, Orgoni tütar, Valère'i armsam
  • Valère, Mariane'i armsam
  • Cléante, Elmire'i vend
  • Dorine, Mariane'i toaneitsi


Dorine, Orgoni ja Tartuffe'i põhjalikum iseloomustustus:

Orgon – rumal, naiivne, endas kindel, uskus pimesi Tartuffe'i. Ta uskus, et Tartuffe on hea ja korralik mees, igati sobiv tütrele kosijaks.

Tartuffe – omakasupüüdlik, kahepalgeline, variserlik, rahaahne. Kiire taibuga, kaval, kindlameelne. Alati, kui talle midagi öeldi, oskas kohe midagi vastu öelda. Oli endas liiga kindel ja see sai talle saatuslikuks – jäi oma tegudega vahele ning kuningas saatis ta vangi (kui Tartuffe poleks vahele jäänud, oleks vangi läinud Orgon, sest esimene oli teda püüdnud kõigis oma halbades tegudes süüdi jätta).

Dorine – heatahtlik, taibukas, sõnavõtja, kaval, heatahtlik, aus.

Näidendis naerdakse Tartuffe välja oma kahepalgelisuse tõttu.

Orgon naerdakse välja tema sinisilmsuse, lihtsameelsuse tõttu.

Dorine naerdakse välja ta oma liigse nutikuse tõttu, sest ta on ju vaid toatüdruk.

Näidend räägib Orgoni ja Tartuffe'i vahelistest suhetest. Valelik Tartuffe kasutab ära Orgoni jumalakartlikkust ning loob temaga omakasupüüdlikud suhted. Kõik teised majaelanikud peale Orgoni ja tema ema saavad Tartuffe'i plaanidest aru, kuid Orgoni ei suuda nad veenda. Kõrvalintriigiks kujuneb Orgoni ?. Pärast seda tegu esitab Tartuffe Orgoni peale salakaebuse ja viskab ta tema oma majast välja. Õnneks astub vahele "hea kuningas", kes Tartuffe'i kaebuse tühistab ning laseb ta vangi saata. Seega Tartuffe'i kaval plaan – saada Orgoni kulul ratsa rikkaks – kukkus läbi. Tartuffe oli libekeelne varas, kes oskas hästi valetada ja kellel oli piisavalt mõistust leida teistes inimestes saatuslikke vigu ja neid osavalt ära kasutada. Ta oli kunagi ammu kaotanud kogu oma varanduse ja nüüd proovis seda kelleltki teiselt välja petta. Ohvriks valis ta Orgoni. Teeskles vagadust – mis tal iseenesest õnnestuski – kuid lõpuks pingutas, nagu kõik temasarnased üle ning sattus vangi. Tartuffe oli suure talendiga, kuid kasutas oma talenti halvaks otstarbeks. Orgon oli väga aus ja kergeusklik. Tema jumalakartlikkus oli arenenud üleliia ja seda osati pahasti ära kasutada. Orgon oli elus hästi edasi jõudnud, tal oli armastav perekond ning ta oli ka suhteliselt rikas. Orgoni puuduseks oli tema põikpäisus, mis talle palju kahju tõi.