Portaal:Toit

Allikas: Vikipeedia

Esiletõstetud artikkel

Poest ostetud karjala pirukas

Karjala pirukas (soome keeles karjalanpiirakka; karjala keeles kalittoa; livviko keeles šipainiekku) on traditsiooniline karjala väike pirukas ehk väikesed täidisega pirukad, pealt katteta. Tänapäeval on need levinud kogu Soomes ja mujalgi.

Traditsiooniliselt küpsetati nende pirukate õhuke koorik hapendamata rukkijahutainast. Põhja- ja Laadoga-Karjalas lisati ka nisujahu. Täidiseks kasutati odratanguputru või kama. 19. sajandil hakati täidisena kasutama kartuli- ja tatraputru, veel hiljem ka riisi- ja hirsiputru.

Tänapäeval valmistatakse karjala pirukad kõige sagedamini rukkijahust ja riisipudrutäidisega. Euroopa Liidu tootemääratluse järgi peab karjala piruka tainast vähemalt poole moodustama rukkijahu ning täidiseks võib olla vaid odratangu-, riisi- või kartulipuder. Leidub küll ka porganditäidisega pirukaid.

Karjala vanasõna ütleb: "Kalittoa kyzyy kaheksoa", mis tähendab, et karjala pirukate tegemiseks on vaja kaheksat komponenti: jahu, vett, hapupiima, soola, piima, võid, koort ja täidist. Täidist valmistati kartulitest, kruupidest ja kamajahust. Loe edasi ...

Esiletõstetud pilt

Caramel-3.jpg

Kõvastunud ja katki murtud karamell.

Toite

Jooke

AbsintAleAlkohoolne jookAniisiviinAyahuascaBrändiCaffè latteCoca-ColaEspressoGrappaJääteeKalvadosKohvKonjakLiköörMahlMateMust teeNisuõluPiimPilsnerRoheline teeRummSakeSiiderŠampanjaTeeTequilaTürgi kohvUnicumVeinVermutViinViljakohvViskiÕlu


Vaata ka: Alkohoolsete jookide loend

Toiduained

BambusevõrsedBanaanHakklihaHapukapsasHapukurkJahuJogurtJuustKaalikasKalaKartulKeefirKetšupKohupiimKonservKookospähkelLagritsLihaLinnasedMaapähkelMajoneesMaksapasteetMandelMargariinMesiMunaOliiviõliPiimPorgandRapsiõliRiisRosinSaagoSalaamiSeesamiõliSibulSidrunSuhkrudSõirŠokolaadTomatidVetikadVorstVõiVürtsikiluÕun

Toiduvalmistusviisid

Maitseained

Kokad

Toidust

Salat

Toit on igasugune rasvadest, süsivesikutest, veest ja/või valkudest ning vitamiinidest koosnev aine, millest inimene või muud loomad saavad eluks vajalikke aineid (sealhulgas mineraalaineid ja vitamiine) ning energiat. Põllumajandusloomade toitu nimetatakse tavaliselt söödaks.

Inimese toit võib olla taimset (teravili, kaunvili, köögivili, puuvili, marjad, suhkur jne) või loomset (liha, kala, piim, munad) päritolu. Eri toidud sisaldavad inimese organismile vajalikke toitaineid ja energiat erisugusel hulgal.

See siin on Toiduportaal, mis püüab tutvustada kõike eestikeelses Vikipeedias leiduvat, mis seondub toiduga. Palun lugege, parandage, täiustage artikleid ja kirjutage uusi!

Kategooriad

Puhasta serveri puhver / laadi uut sisu