Portaal:Arhitektuur

Allikas: Vikipeedia
Pildid, videod ja helifailid CommonsisLaadi uut sisu

Esiletõstetud artikkel

Johan Erik Lindhi portree Carl Ludvig Engelist
Johan Erik Lindhi portree Carl Ludvig Engelist

Johan Carl Ludvig Engel (3. juuli 177814. mai 1840) oli Saksa päritolu Soome arhitekt.

Tema isa oli Berliinis müürseppmeister Johann Philipp Engel (1752–1833). Ka poiss õppis müüri laduma.

Ta õppis arhitektiks Berliini ehitus- ja kunstiakadeemias. 1800 sai ta maamõõtjaks, 1804 arhitektiks ning asus tööle Preisi riikliku arhitektina.

Kui Preisimaa 1806 kaotas Napoleonile, siis ehitustegevus soikus. Nagu mitmed teisedki arhitektid, pidi ta mujalt tööd otsima.

1808 taotles ta Tallinna linnaehitusmeistri kohta, mille ta saigi. 1809 alustas ta tööd, kuid mõne aasta pärast pidi ta tööülesannete vähenemise tõttu finantsilistel põhjustel jälle sunnitud uut kohta otsima. 18141815 töötas ta Turus ühe töösturi teenistuses.

Seal kohtas ta Johan Albrecht Ehrenströmi, kes juhtis äsja pealinnaks ülendatud Helsingi rekonstrueerimist ning otsis võimekat arhitekti. Engel ei läinud siiski kohe Helsingisse, vaid sõitis märtsis 1815 endiselt eraisiku teenistuses olles Peterburi. Loe edasi ...Arhiiv

Esiletõstetud pilt

Broadway torn
Broadway torn

Broadway torn ehk Broadway Tower on Inglismaa keskosas Worcestershire'i krahvkonnas paiknev 55 jala kõrgune lossi imiteeriv torn.

Ehitise projekteeris James Wyatt (on säilinud 1794. aastaga dateeritud joonised).

Arhitekte

Alvar AaltoLeon Battista AlbertiFilippo BrunelleschiDmitri BrunsKarl Burman vanemGottfried BöhmGustave EiffelCarl Ludvig EngelNorman FosterAntoni GaudiWalter GropiusEugen HabermannZaha HadidOtto Pius HippiusArata IsozakiPeep JänesLouis KahnRaine KarpAlar KotliJohann Wilhelm KrauseVilen KünnapuLeonhard LapinLe CorbusierArne MaasikArnold MatteusRobert NatusOscar NiemeyerErika NõvaHelmut OruveeValve PormeisterMart PortRaivo PuuseppLudwig Mies van der RoheEero SaarinenEliel SaarinenHenno SepmannAndres SiimLars SonckVassili StassovPeeter TarvasDomenico TrezziniGiovanni Gaspare ZuccalliTeodor UssisooPekka VapaavuoriEugène Emmanuel Viollet-le-DucAleksandr VladovskiAugust VolbergIke Volkov

Vaata ka: Välismaa arhitektide loend, Eesti arhitektide loend

Arhitetuuri loendeid

Arhitektuuriportaalist

Arhitektuur (ladina keeles architectura; kreeka sõnast architektōn 'ehitusmeister') ehk ehituskunst on hoonete ja neid ümbritseva keskkonna kujundamine.

Kategooriad

Kuidas saad aidata?