Portaal:Kaunid kunstid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Commons-logo.png
Pildid, videod ja helifailid CommonsisLaadi uut sisu

Esiletõstetud artikkel

"Viini postmark" on 1968. aastal linastunud Eesti film. Selle režissöör oli Veljo Käsper, peaosades Jüri Järvet, Herta Elviste, Ines Aru (subtiitrites Ines Parker), Vladislav Koržets, Alfred Rebane ja Einari Koppel. Stsenaarium põhines Ardi Liivese samanimelisel näidendil, mis esietendus mõni aasta varem. Filmi kunstnik oli Rein Raamat, muusika autor Jaan Rääts.

"Viini postmargis" leidub koomikat, mis on tänini rahvasuus käibel - eelkõige seltsimees Tasku (Ervin Abel) ja Klaara Kuke (Leida Rammo) osatäitmistes -, kuid see pole läbinisti komöödiafilm. Tegevus saab alguse peategelase, endise rindemehe ja kastivabrikus meistrina töötava Martin Rolli (Järvet) ja tema kirglikust filatelistist sõbra vahel sõlmitud kihlveost, mis kohustab Rolli ühe päeva jooksul ainult tõtt rääkima, vastasel juhul jääb ta ilma haruldasest Viini postmargist, nn WIPA-plokist. Loe edasi ...

Esiletõstetud pilt

Teemad

DisainGraafiline disainTootedisainTööstusdisainVeebidisainEesti disain
DisainerDisainerite loendEesti disainerite loend
FilmFilmikunstFilmide loendEesti filmide loend
AnimafilmAnimatsioonAnimeEesti animafilmide loend
Filminäitlejate loendFilmioperaatorite loendFilmiprodutsentide loendFilmirežissööride loendFilmitegelaste loendStsenaristide loend
DokumentaalfilmKomöödiafilmMängufilmNukufilmUlmefilmÕudusfilm
FotograafiaFotograafia ajaluguFotoaparaatFotokunstDigitaalfotograafiaPilt
FotograafFotograafide loendEesti fotograafide loend
GraafikaGraafikute loend
GrafitiGrafitikunstnike loend
KarikatuurIllustratsioonKarikaturistide loendEesti karikaturistide loend
KeraamikaKeraamikute loendKeraamika mõisteidKeraamika ajalugu
Eesti keraamikaEesti keraamikute loend
KlaasikunstKlaasikunstnike loendKlaasikunsti mõisteidKlaasikunsti ajalugu
KunstiajaluguKunstiajaloolaste loend
MaalikunstMaalikunstnike loend
MetallehistööMetallikunstnike loendEhtekunstnike loend
NahkehistööNahakunstnike loend
SkulptuurMonumentaalskulptuurRaidkunstVabaplastika
Eesti skulptorite loendEesti skulptuuride loendSkulptorite loendSkulptuuride loend
TekstiilikunstTekstiilikunstnike loend

Valdkonnad

Kunstiportaalist

Anubis MK1888.png

Kunst on oma laiemas tähenduses loovuse ja kujutlusvõime avaldumine. Seetõttu ei saa rääkida kunsti all ainult maalimisest või joonistamisest, kunst on midagi tunduvalt avaramat. Kasutatakse ju ka väljendeid kokakunst või sõjakunst. Sääraseid väljendeid on teisigi ja need ei märgi ära kunstivaldkondi vaid tegevusalasid, kus esineb ka kunsti elemente. Seetõttu ei ole võimalik ka kunsti piire kindlalt paika seada. Kunstivaldkonna alla läheb kõiksugune loominguline tegevus, mis puutub kokku iga elualaga. Kus inimese käsi vähegi mängus, sinna jõuab ka kunst.

Kunst oma kitsamas tähenduses alustas enda arenguteed koos inimühiskonnaga juba kiviajal, olles inimesele üheks vahendiks, mille kaudu tundma õppida elu ja iseennast, väljendada oma tõekspidamisi, elamusi ja suhtumist maailma. Muutuvad inimesed, muutub ka kunst.

Kunstide üheks olulisimaks tunnuseks on see, et inimene on loonud nad teistele ja omale vaatamiseks, kuulamiseks ning jälgimiseks. Kunstiteos asetseb tähendusruumis, mida piiritleb raam (algus ja lõpp, kulissid vms). Seesama raam ei piiritle aga kunsti ennast.

Kunst on kõikjal me ümber ja kestab kauem kui meie. Elame siis koos kunstiga, loome kunsti ja loeme kunstist, kas või siitsamast Vikipeediast.

Kuidas saad aidata?