Operett

Allikas: Vikipeedia
Viini operetielu lipulaev Theater an der Wien
Berliini operetikeskus Theater des Westens

Operett (itaalia keeles operetta, 'väike ooper') on lõbusa sisuga elurõõmus muusikaline lavateos, milles vahelduvad laul, kõne ja tants.

17. sajandil tähendas operett väikest ooperit, mida etendati harilikult enne suure ooperi algust. Kohati nimetati operetiks ka lõbusat rahvalikku laulumängu, millel on praeguse operetiga rohkesti ühist: mõlemas vaheldub muusika kõnega, leidub koomilisi tegelasi ning tekib lõbusaid ja naljakaid olukordi. Need oopused algasid avamänguga, sisaldasid ansambleid, kõnedialoogi, laulu- ja tantsunumbreid ning käsitlesid peamiselt kõrgema seltskonna ja sinivereliste elu. Operett nõuab näitlejailt mitmekülgsust ja mängulusti, sest selles tuleb näiteks tantsida ka teistel tegelastel, mitte ainult tantsurühmal. Ka osa laule on tantsurütmis. Paljud operetiviisid on saanud üldtuntuks.

Opereti sünd[muuda | muuda lähteteksti]

Operett sündis ja puhkes eriti õitsele 19. sajandi II poolel ja haaras kuni Teise maailmasõjani jäägitult peamiselt Euroopa publikut. Opereti häll on Pariisis, kus 1850. aastatel komponeeris oma lavateosed opereti isaks nimetatud prantsuse helilooja Jacques Offenbach. Sealt kandus uus muusikateatri suund õige pea Austriasse ja Saksamaale. Teiseks operetilinnaks sai Viin, kus tegutses opereti suurmeister, valsikuningas Johann Strauss. Oma panuse andsid Franz von Suppé, Karl Millöcker, Paul Heuberger, Karl Michael Ziehrer, Carl Zeller jt. 20. sajandi algupoolel vallutas maailma uusviini operett: Ferenc Lehár, Imre Kálmán, Leo Fall, Oscar Straus, Léon Jessel, Robert Stolz jt, mis on varasemaga võrreldes vähem rahvalik ja rohkem meelelahutuslik. 1930. aastatel algas opereti hõbedane ajastu ja siis kujunes operetielu pealinnaks Berliin, kus ilma tegid Paul Ábrahám, Ralph (Ralf) Benatzky, Nico Dostal, Eduard Künneke, René Kollo, Paul Lincke, Fred Raymond, Sigmund Romberg, Rudolf Friml jt. Kaasajal on operett mõneti elujõuline saksakeelsetes riikides, Ungaris, Poolas, ka Venemaal, aga ka omal ajal saksa kultuuriga tihedalt seotud olnud Põhja-Euroopa maades ja Lätis ning Eestis. Põhimõtteliselt on praegusajal tõrjunud opereti teisele plaanile muusikal.

Esimesed tutvused Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Estonia teater oli enne Teist maailmasõda operetilembeline

Eesti linnaelanikkonna intelligentsem pool oli tollal tugevalt saksa kultuurist mõjutatud, mistõttu operett võeti nii Tallinnas kui ka Tartus, aga ka Pärnus, Viljandis, Narvas ja mujal lahkelt vastu. Esimest korda kanti operetti Eestis ette 1885. aastal August Wiera asjaarmastajate teatris, kus mängiti 65 korda prantsuse helilooja Planquette'i operetti "Corneville'i kellad". Sama trupp esitas ka Genée "Fatinitzat" ja Johann Straussi "Mustlasparunit". Hiljem lisandusid Offenbachi "Rüütel Sinihabe" ja Alfons von Czibulka "Ilumäe piimatüdruk". Tartu asjaarmastajad esitasid 1903. aastal Miina Härma "kurbloolist ilunäitlust" "Murueide tütred". Naiivsed laulumängud, eriti saksa omad (Singspiel), samuti rahvatükid "Veiderdaja", "Lilleoru Elsa", "Seisuste vaheseinad", "Kaltsu-kaupmees" jt olid publikule väga meelepärased.

1906. aastal asutatud kutseline Estonia teater võttis esimese operetina mängukavva Hervé "Mam'zelle Nitouche'i" ning ootamatult edukaks osutunud austria helilooja Leo Falli "Lõbusa talupoja" (mängiti 140 korda). 1911. aastal etendus Estonias esimese eesti algupärase operetina Adalbert Wirkhausi "Jaaniöö". Kuid 1918. aastani oli operett teatrite repertuaaris ikkagi juhuslik külaline. Sealt edasi alustas operett lõpuks ka Eestis oma võidukäiku. Estonia oli omal ajal operettide lavastamisel konkurentsitu liider. Kuni Eesti okupeerimiseni 1940. aastal hoolitsesid Estonia operettide lavastamise eest Paul Pinna, Alfred Sällik ja Agu Lüüdik. Pinna ajal lavastati esimest korda Eestis klassikalise opereti tippteosed "Lõbus lesk", "Nahkhiir" ja "Ilus Helena". Sälliku ajal arenes operett edasi, lavastati suur osa aktuaalseid Viini klassikalise ja hõbedase ajastu lavateoseid ning ka menukamaid Offenbachi operette. Lüüdiku aega võib aga iseloomustada kui Estonia opereti kuldajastut. Tema juhtimisel arenes operett suurejooneliseks, sädelevaks, kulukaks ja seltskonnaelu innustavaks ettevõtmiseks ning saavutas tohutu publikumenu. Lavastati pea kõik maailma populaarsed teosed. Vanemuise teatriski oli operett 1930. aastatel väga populaarne. Korraga oli repertuaaris 3–5 teost, kusjuures mõnel aastal esietendus lausa kolm uut operetti.

Eesti heliloojad aktiviseeruvad[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 1911. aastast  on Eesti heliloojad ise komponeerinud 30 algupärast operetti ja laulumängu, milledest kuus on jäänud esitamata. Nende ilmumine repertuaari oli esialgu väga vaevaline. 1930. aastatel toimus pööre. Peamiseks rahvuslike operettide loojaks sai Priit Ardna, kelle "Tütarlaps kodumaata" oli väga edukas. Ardna kirjutas Estonia jaoks veel "Igavese legendi", suure publikumenuga "Tatra tüdruku" ja "Kalurineiu". Viljandi Ugala teater lavastas Ardna debüütteose "Ly". Adalbert Wirkhaus komponeeris "Veskineiu" ja "Kevadtormid", Heldur (algselt Boris) Vatsel "Õnnelennu", "Naapoli pärli" ja "Taevaliku meloodia" ning Eduard Kulp "Sinise vere". Iseloomulikuks nende tükkide faabulas oli asjaolu, et vaid kahes enne Teist maailmasõda välja tulnud teoses ("Kalurineiu", "Kevadtormid") hargneb sündmustik Eesti oludes. Ülejäänud kümne faabulad viisid eestlasi laia maailma ning kajastasid ääri-veeri tollast rahvusvahelist elu. Peale lavastatud teoste valmisid heliloojatel veel mitu teost, mis aga ettekandmist ei leidnud. Need olid R. Jakobsoni "Hulgus ja haldjas", Vatseli "Kui muusikus rändab", "Kalurineiu", "Unelmate saar" ja "Igatsetud maa". Viimane oli kirjutatud Estonia teatris korraldatud operetivõistlusele, kus pälvis žürii tähelepanu ja oli kavandatud lavastada 1940./1941. aasta hooajal, kuid siis algas Nõukogude okupatsioon ning plaanid nurjusid.

Lavastused Eestis pärast sõda[muuda | muuda lähteteksti]

Sõjajärgne periood algas Estonias Sigmund Rombergi "Kõrbelauluga" (1946). Korrati klassikalisi operette "Silva" (1948), "Mustlasparun" (1948), "Nahkhiir" (1953), "Lõbus lesk" (1955), "Linnukaupleja" (1956), "Krahvinna Mariza" (1959) jt. Klassikaline operett polnud okupeeritud Eesti teatrijuhtide ning ideoloogiatöötajate ja repertuaaripoliitika määrajate silmis eriti populaarne lavažanr. Uuslavastuste arv vähenes järsult, ulatudes keskmiselt ühe uuslavastuseni kahe aasta jooksul. Lavastati üksikuid maailma operetitoodangu tippteoseid, nagu "Ilus Helena", "Nahkhiir", "Öö Veneetsias", "Onupoeg Bataaviast", "Lõbus lesk", "Silva", "Savoy ball", "Mustlasparun", "Krahvinna Maritza", "Viini veri" jm. Repertuaaris oli arvukalt Nõukogude Liidu ja sotsialistlike maade heliloojate operette, aga ka Eesti algupäraseid teoseid.

Aastatel 1885–2018 on Eesti teatrites mängitud kokku 223 erinevat operetti ja laulumängu, millest 177 on Viini ja prantsuse klassikalise operetikoolkonna ning saksa, ameerika ja inglise heliloojate teosed. Nõukogude Liidu ja Ida-Euroopa riikide autorite teoseid on esitatud 22 korral. Ülejäänud 24 lavastust on Eesti heliloojate oopused. Estonias lavastasid pärast Teist maailmasõda operette peamiselt ooperilavastajana tuntud Paul Mägi ja Sulev Nõmmik, kes tõi 30 aasta jooksul lavale 13 operetti ja muusikali ning lõi nendes ise sageli kaasa. Neeme Kuningas on lavastanud nii oopereid kui ka operette ja muusikale. Viimaste aastakümnete jooksul lavastatud üksikuid operette on käinud nii Estonias kui ka Vanemuises lavale toomas peamiselt välismaalt sisse ostetud lavastajad.

Eesti heliloojate operetid[muuda | muuda lähteteksti]

 • "Jaaniöö", Adalbert Wirkhaus (Estonia, 1911)
 • "Kosjasõit", Juhan Simm (Estonia, 1915)
 • "Kooparüütel", Juhan Simm (Vanemuine, 1915).
 • "Hulgus ja haldjas", R. Jakobson (esitamata, 1931)
 • "Ly", Priit Ardna (Ugala, 1931)
 • "Veskineiu", Adalbert Wirkhaus (Estonia, 1932)
 • "Tütarlaps kodumaata", Priit Ardna (Estonia, 1934)
 • "Kevadtormid", Adalbert Wirkhaus (Estonia, 1934)
 • "Kui muusikus rändab", Heldur (Boris) Vatsel (esitamata, 1934)
 • "Igavene legend", Priit Ardna (Estonia, 1935)
 • "Õnnelend", Heldur (Boris) Vatsel (Vanemuine, 1935)
 • "Naapoli pärl", Heldur (Boris) Vatsel (Vanemuine, 1936)
 • "Tatra tüdruk", Priit Ardna (Estonia, 1937)
 • "Taevalik meloodia", Heldur (Boris) Vatsel (Vanemuine,1938)
 • "Sinine veri", Eduard Kulp (Narva, 1940).
 • "Kalurineiu", Heldur (Boris) Vatsel (esitamata, 1940),
 • "Unelmate saar", Heldur (Boris) Vatsel (esitamata, 1940)
 • "Igatsetud maa", Heldur (Boris) Vatsel (esitamata, 1940)
 • "Kalurineiu", Priit Ardna (Estonia, 1941)
 • "Rätsep Õhk", Eduard Oja (Tallinna Töölisteater, 1943)
 • "Hermese kannul", Leo Normet ja Boris Kõrver (esitamata, 1946)
 • "Rummu Jüri", Edgar Arro ja Leo Normet (Vanemuine, 1954)
 • "Ainult unistus", Boris Kõrver (Vanemuine, 1955)
 • "Ristuvad teed", Ants Sõber (Vanemuine, 1957)
 • "Tuled kodusadamas", Edgar Arro ja Leo Normet (Estonia, 1958)
 • "Laanelill", Boris Kõrver (Vanemuine, 1959)
 • "Stella Polaris", Leo Normet (Estonia, 1961)
 • "Teie soov, palun?", Boris Kõrver (Vanemuine, 1962)
 • "1000 meetrit armastust", Boris Kõrver (Vanemuine, 1965)
 • "Maskeraad Ungrus", Valter Ojakäär (Estonia, 1988).