Helgi Sallo

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Helgi Sallo Estonia 109. hooaja avamisel
Foto: Ave Maria Mõistlik, 6. september 2014

Helgi Sallo (sündinud 10. augustil 1941 Tallinnas) on eesti laulja ja näitleja.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Helgi Sallo lõpetas Tallinna 17. Keskkooli. Ta asus õppima kokaks. Hiljem õppis ta näitlemist Teatriühingu lavakunstistuudios (1961–1965) ja laulmist Tallinna Riikliku Konservatooriumi ettevalmistusosakonnas Tiit Kuusiku juures (1967–1969).

Aastal 1964 kutsus kursusekaaslane Eri Klas, kes debüteeris parajasti Estonia teatris dirigendina, Helgi Sallo muusikalilavastusse "West Side'i lugu" (Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri 2. lennu diplomilavastusse) Maria ossa. Pärast õppestuudio lõpetamist 1965. aastal sai temast Estonia teatri koosseisuline solist. Tal on olnud üle viiekümne rolli ooperites, operettides ja muusikalides. Nende hulgas on Denise "Mam'zelle Nitouche'is", Pipi "Pipi Pikksukas", Aldonza "Mees La Manchast", Nikitina/Šatrova "Kahes kevadpäevas", Frasquita "Carmenis", Lõbus Naisterahvas "Ohvris", Madeleine "Savoy ballis", Sally Bowles ja Fräulein Schneider "Kabarees", Mařenka "Müüdud mõrsjas", Ilona "Krahv Luxemburgis", Notsu "Puhhis" jpt. Suurematest rollidest loobus ta aastal 1998. Aastast 1997 töötab ta Estonias ka näitejuhina.

Helgi Sallo ei ole saanud muusikalist eriharidust, kuid pikka aega tunti teda peamiselt lauljana.

Rollidest tõstab lauljatar-näitlejatar ise esile oma esimest osa teatri koosseisulise artistina – Pepit "Viini veres" ja Aldonzat muusikalis "Mees La Manchast" kui oma näitlejabiograafia ühte olulist etappi. See roll "kulutas" teda palju, kuid talle oli lausa eluliselt tähtis koostöö Georg Otsaga; Irina Nikitina / Veera Šatrova kaksikrolli "Kahes kevadpäevas", kus oli väga huvitav ja nõudlik lavastajatöö Georgi Ansimovilt; Frasquitat "Carmenis", mis pakkus muusikaliselt enam kui eelnenud osad; algul loomusele ja senisele ampluaale võõrad Madeleine'i "Savoy ballis" ja Ilonat "Krahv Luxemburgis". Nende kahe viimase rolliga astus Helgi Sallo välja subretimainega artisti staatusest ja tõestas end elegantse operetiprimadonnana.

Koduteatri kõrval on Helgi Sallo jõudnud mängida ka Tallinna Vene Draamateatris (Linda osa Šteini draamas "Võõrastemaja «Astoria»", 1970), Viljandi teatris Ugala (Heleni osa Molnàri komöödias "Kaardiväeohvitser", 1985), Tallinna Draamateatris (nimiosa R. Shermani "Mary Poppinsis", 1987), Vanalinnastuudios (Fräulein Schneider Kanderi "Kabarees", 2003), teatris Varius. Ta on teinud kaasa paljudes muusika- ja telefilmides ("Meloodia-68", "Teatriöö", "Sa oled mu majakas", "Roosid lõunast", "Jefreitor Jõmm", "Uksed", "Muinaslood muusikas", "Helgi" jt) ja telelavastustes ("Toeplitzi järve saladus", "Puldanportfell", "Provintslanna", "Surm käib ümber Diana", "Kunksmoor", "Hortensia ütles: P...sse!" jt). Lisaks sellele kehastab Helgi Sallo ühte keskset kangelannat Almat populaarses telesarjas "Õnne 13".

Teatrigastrollidega on ta esinenud Moskvas, Leningradis, Soomes ja Rootsis, kontserdireisid on teda aga viinud Saksamaale, Soome, Norrasse, Belgiasse, Alžeeriasse jne.

Rolle[muuda | muuda lähteteksti]

Plaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Helgi Sallo elukaaslane oli ooperilaulja Uno Heinapuu (19342011). Nende tütar on näitleja Liina Vahtrik (sündinud Sallo) Neil on ka kaks lapselast.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Selged kõnelejad 2021 Eesti Vaegkuuljate Liit, 11. jaanuar 2022

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]