Vanalinnastuudio

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Vanalinnastuudio oli teater Tallinnas, mis tegutses aastatel 1980–2004. Asutatud Eino Baskini eestvõttel.

Teater kuulus aastani 1989 pooliseseisva estraaditrupina Eesti NSV Riikliku Filharmoonia juurde. Lavastati peamiselt estraadietendusi ning satiirilisi ja meelelahutuslike komöödiaid. 2004. aastal koondati suurem osa näitetrupist ja asutati uus teater NO99. Endised Vanalinnastuudio näitlejad siirdusid 2005. aastal Vana Baskini Teatrisse.

Teatri ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Vanalinnastuudio esimeseks ajutiseks koduks oli Raekoja platsil asuva Õpetajate maja L-tähe kujuline saal, kus lava asetseb kahe saali ühinemiskohas nii, et mängida tuleb korraga kahele poole. Õpetajate majast sai omamoodi Meka, kuhu meelelahutusnäljas publik aina tungles.[1]

1989. Vanalinnastuudio sai iseseisvaks teatriks.

1990. Sakala keskuses (endises Poliitharidusmajas) anti esimene etendus, sellest majast sai teatri teine ajutine kodu.

1992. Vanalinnastuudiole lubati krunt Viru tänaval (tänapäeval De La Gardie kaubamaja).

1997. Loodi sihtasutus Vanalinna Teatrimaja, et see hakkaks ehitama ja haldama Vanalinnastuudio päris oma maja Sauna tänaval. Projekt jäi pooleli.

1999. Sakala keskus anti Vanalinnastuudiole pikaajalisele rendile.

2000. Teater tähistas oma 20. tegevusaastat renoveeritud majas. Saadi black-box-tüüpi teatrisaal. Lisaks ehitati keldrikorrusele väike saal, kus tegutses Supiteater. Vanalinnastuudiol oli sestpeale oma maja.

2001. Vanalinnastuudio direktoriks sai Jüri Järvet juunior ja peanäitejuhiks Roman Baskin.

2003. Vanalinnastuudio direktoriks valiti kaks aastat varem näitlejana koondatud Anne Veesaar, kes kutsus kunstiliseks konsultandiks Georg Malviuse. Töösuhted Roman Baskiniga katkesid.

2004. Veesaar lahkub kokkuleppel kultuuriministeeriumiga teatrijuhi kohalt. Kuni uue juhi valimiseni juhtis teatrit ministeeriumi teatrinõunik Tõnu Lensment. 2004. aasta suvel kinnitati Vanalinnastuudio uueks juhiks Tiit Ojasoo, kes asus looma oma meeskonda. Sündis Teater NO99. Produtsent Aarne Valmise ettepanekul lõi Eino Baskin Vana Baskini Teatri.

Teatri mängukava[muuda | muuda lähteteksti]

Teatri meeskond[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Karulin, Ott. Nalja ja meelelahutust olude kiuste // Postimees (2006) 29. november

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]