Vampiiride tants

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

"Tanz der Vampire" ("Vampiiride tants") on USA helilooja Jim Steinmani muusikal (võib määratleda ka modernse rokkooperina), mis põhineb poolaka Roman Polański menufilmil "Kartmatud vampiiritapjad". Lavateose libreto on kirjutanud sakslane Michael Kunze.

Muusikali lavatee[muuda | muuda lähteteksti]

Muusikal jõudis lavale 1997. aastal Viinis Raimundi teatris, kus seda mängiti üle kahe aasta. Maailma esietenduses olid peaosades Steve Barton (vampiirkrahv Krolock), Cornelia Zenz (Sarah) ja Aris Sas (Alfred). Seejärel liikus menukas produktsioon ka osaliselt samade osatäitjatega edasi Saksamaale Stuttgarti (2000), sealt omakorda Hamburgi, Berliini ja Oberhausenisse jm.

Broadway esietenduseks Minskoffi teatris aastal 2002 muudeti tunduvalt muusikali sisu ning endisest gooti-õudusest pidi saama musta huumoriga pikitud õuduskomöödia. Selle nimel toodi sisse uusi tegelaskujusid, vahetati muusikaliste numbrite järjestust, osa laule kirjutati ümber, osa lühendati, mõnda vahemängu pikendati jne. Broadway avaetendusel oli laval Michael Crawford (Krolock), Mandy Gonzalez (Sarah) ning Eestiski esinenud Max von Essen (Alfred). Broadway debüüt aga kukkus läbi, juhtivad ajalehed, näiteks New York Times, nimetasid oma arvustustes teost aegunuks ja žanriliselt ebamääraseks. "Vampiiride tantsu" Broadway debüüt jääb aga ajalukku selle poolest, et eel-esietendusi toimus isegi rohkem kui lõppkokkuvõttes ametlikke etendusi (57 eeletendust umbes 40 vastu) ning lavastust on rahalises mõttes nimetatud Broadway ajaloo üheks suuremaks krahhiks. Esietenduse õhtule lisas vürtsi seegi, et lavastajaga kontseptuaalsetel põhjustel tülli pööranud helilooja Jim Steinman esietendusele ei ilmunud, nimetades Broadwayl mängitut hiljem oma blogis "ülimaks kõntsaks".

Esimene "Vampiiride tantsu" lavastus väljaspool Austriat ja Saksamaad toimuski Tallinnas, seejärel on teost mängitud veel USA-s (Broadway), Poolas, Jaapanis ja Ungaris. Muusikal on püsivalt olnud Saksamaal laval alates selle Saksamaa esmaettekandest. Septembris 2010 etendus muusikal esmakordselt Belgias Antwerpenis. Hooajal 2011/2012 jõudis "Vampiiride tants" soome publiku ette Seinäjokis ja venelasteni Peterburis.

Sisu lühikokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Tegemist on üsna traditsioonilise vampiirilooga. Imekaunis ja kirglik peatselt täisealine neiu Sarah, igatsedes oma noorde ellu rohkem vürtsi ja põnevust, põgeneb kõrtsipidajatest vanemate Rebecca ja Chagali turvalisest kodust lähedalasuvasse vampiirkrahvi Von Krolocki lossi. Isa Chagal, valmis tütart päästma, langeb aga ise vampiiri küüsi ning viib hiljem endaga igavikku ka oma armukese, kuraasika ja rinnaka kõrtsiteenijanna Magda. Kõrtsis peatuvad professor Abronsius ja tema assistent Alfred, kes on Sarah'sse kõrvuni armunud, suunduvad seepeale Sarah't päästma. Hämaras lossis tuleb neil rinda pista nii krahvi homoseksuaalse vampiiripoja Herberti kui ka muude öiste jubedustega. Viimaks toimubki vampiiride kesköine ball, vampiirid ronivad oma haudadest välja, sirutavad kangestunud jäsemeid ja suunduvad ballile. Krahv Krolock ilmub kalmistule ja vaatab tagasi oma igavesele elule. Ta mõistab, et soovib üle kõige surra, et igavesele kurbusele saabuks ometigi lõpp, kuna iga kord, kui ta leiab armastuse, ta selle samas ka hävitab. Teisiti ei lähe seegi kord – Krolock lööb ballisaalis kaunile Sarah'le hambad kaela, imeb ta verd, ent teadusejüngritel õnnestub poolsurnud Sarah kaasa haarata ja põgeneda. Keset lumist Transilvaania laant vannuvad Sarah ja Alfred teineteisele igavest truudust ja armastust – kuid ühtäkki paljastab neiu oma hirmuäratavad kihvad ja langeb noormehele kaela.

"Vampiiride tants" Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Lavastus oli Eestis publiku ees kümme korda Tallinna Linnahallis novembris ja detsembris 2000. Muusikali lavastas Ivo Eensalu, tantsud seadis Marge Ehrenbusch, XXI Sajandi Orkestrit dirigeeris Erki Pehk. Teose tõlkis Kirke Kangro.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

"Vampiiride tantsu" saatis Eestis suur menu – muusikali produtsent Anne Veesaar on seda nimetanud kõige kasumlikumaks muusikaliks, mille nende produktsioonifirma Smithbridge on lavale toonud. Lavastusest pärit teise vaatuse avalaul "Öölaps" Nele-Liis Vaiksoo ja Jassi Zahharovi esituses on jäänud raadiohitiks ning aastal 2004 oli muusikal taas linnahallis publiku ees – sedapuhku küll kontsertettekandes. Koit Toomet asendas tol korral Andero Ermel.

Varia[muuda | muuda lähteteksti]

Saksamaal Oberhausenis mängis aastatel 20082010 muusikali naispeaosa Nele-Liis Vaiksoo, kes oli samas rollis ka Eestis 8 aastat varem. Vaiksoo mängis poolteise aasta jooksul muusikali mitusada korda kuni 8 korda nädalas.

Muusikali 10. aasta lavajuubelit tähistati "Vampiiride tantsu" kontsert-ettekandega Viinis, kuhu lavastus tagasi pöördus sügisel 2009. Tollest esitusest on CD-plaadil antud välja ka LIVE-salvestus.

Pärast maailma esmaettekannet kirjutati ümber esimese vaatuse üks sõlmstseene, milles Sarah põgeneb kõrtsist krahvi lossi. Kui esialgselt juhtus see üksnes abstraktse tantsunumbrina, siis hiljem muudeti see Sarah' unistuseks kesköisest ballist – kiiresti vahetuv lavakujundus, võimas gospellik kooriosa ning Sarah' osatäitjalt suurt vokaalselt suutlikkust nõudev aaria on selle stseeni muutnud muusikali üheks tipphetkeks. Juhtus nii, et see osa muusikalist kanti esmakordselt publiku ees ette just Tallinna produktsioonis.

Peatselt pärast mänguaja lõppu Viinis aastal 2000 suri südameataki tagajärjel muusikali esimene peaosaline Steve Barton, kelle võimas hääl kõlab "Vampiiride tantsu" esimestel saksakeelsetel plaadistustel.