Linus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Linus

Linus oli teine Rooma paavst.

Linus oli pärit Toscanast Volterrast, tema isa oli Herculanus, ema Claudia. Briti israeliitide legendi järgi oli tema õde Claudia Rufina.

Lyoni piiskopi Ireneuse (180) ja Hegesippuse (160), hiljem ka ajaloolase Eusebiose andmetel olid apostlid Peetrus ja Paulus usaldanud talle oma ülesanded apostelliku suktsessiooni läbi. Varasemas Rooma piiskoppide nimistus peetakse teda esimeseks paavstiks, keda samastatakse Pauluse 2. kirjas Timoteusele (2 Tim 4:21) saadetud tervituses mainitud kaaslasega: "Eubulos ja Pudens ja Linos ja Klaudia ning kõik vennad tervitavad sind!"

Traditsiooni järgi valitses Linus 12 aastat 4 kuud ja 12 päeva. Mitmed allikad annavad tema valitsemisaja alguseks aasta 67, Eusebiose järgi hakkas ta valitsema aastal 69, Catholic Encyclopedia järgi 64, Liber Pontificalise järgi 56 ja Liberiuse kataloogi järgi 55 aastal. Vanas missakaanonis esineb tema nimi Peetruse ja Pauluse järel.

Traditsiooni järgi oli Linus aadlipäritolu. Ta jättis oma kodu ja tuli Rooma, kus ta ristiti. Linusest sai Besançoni piiskop, kus ta tegutses ebajumalakummardamise vastu. Pärast paganatele peetud jutlust purunes paganliku templi sammas ja purustas ebajumalakuju.

Linus pühitses traditsiooni järgi 15 piiskoppi ja 18 preestrit. Talle omistatakse määrus, mille järgi naistel peab kirikus olema pea kaetud. Linus tegeles eksortsismiga.

Traditsiooni järgi suri Linus märtrina ja maeti Peetruse lähedale. 1615 leiti Rooma Püha Peetruse kiriku remontimisel sarkofaag, millel oli sõna "Linus".

Talle omistatakse ka üks apokrüüfiline kiri, milles mainitakse Peetruse ja Pauluse martüüriumit.

Linust austatakse katoliku kirikus ja õigeusu kirikus pühaku ja märtrina. Tema mälestuspäev on 23. september.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Peetrus
Rooma paavst
64/6776/79
Järgnev:
Anacletus I