Urbanus I

Allikas: Vikipeedia
Urbanus I kuju Bogenbergi kirikus Saksamaal

Urbanus I valitses 222230. Ta oli 17. paavst.

Urbanus I sündis "Liber Pontificalise" järgi Roomas ja oli Pontianuse (või Pontiuse) poeg. "Liber Pontificalise" järgi sai ta ametisse 226. aastal ja oli ametis 8 aastat 11 kuud ja 12 päeva.

Urbanuse ajal jätkus skisma Hippolytusega, kes kirjutas sel ajal oma teose "Philosophymena". Urbanust seostatakse püha Cecilia martüüriumiga, sest ta ristis "Liber Pontificalise" järgi Cecilia abikaasa Valerianuse ja tolle venna Tiburtiuse. Ta lasi ka Cecilia haua kohale ehitada kiriku. Urbanus I olevat elanud Via Appia lähedal koopas. "Liber Pontificalise" järgi andis ta korralduse valmistada armulaualiturgial kasutatavad esemed hõbedast ja ta laskis 25 titulaarkirikule valmistada hõbedast pateenid. Urbanus I olevat tunnustanud, et kirik omandab maiseid rikkusi.

Urbanusele omistatakse üks kiri, mis koostati arvatavasti tunduvalt hilisemal ajal.

Ta ordineeris 9 presbüterit, 5 diakonit ja 8 piiskoppi.

Urbanus I hukati kristliku traditsiooni järgi 23. mail 230, kui tal löödi pea maha ja ta maeti "Liber Pontificalise" järgi 25. mail Praetextatuse katakombides, teise versiooni järgi on ta maetud San Callisto katakombidesse. Teda austatakse katoliku kirikus ja õigeusu kirikus märtri ja pühakuna. Urbanus I mälestuspäev on 25. mai.

Urbanus I ja Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Urbanus I mälestuspäev on eesti rahvakalendris tuntud urbanipäevana. Eesti vanarahva uskumuse järgi kaitseb Urbanus I tormi ja välgu eest.

Urbanus I on Urvaste kiriku ja Varbla kiriku kaitsepühak.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Calixtus I
Rooma paavst
222230
Järgnev
Pontianus