Anterus

Allikas: Vikipeedia
Anterus
Valitsemisaja algus 21. november 235
Valitsemisaja lõpp 3. jaanuar 236
Eelkäija Pontianus
Järeltulija Fabianus
Sünnikoht Kreeka
Surmakuupäev 3. jaanuar 236
Surmakoht Rooma

Anterus (kreeka keeles Anteros) oli paavst 235236. Ta oli 19. paavst. "Liber Pontificalise" järgi oli ta ametis peale Urbanus I ja enne Pontianust, saades ametisse aastal 237 ja olles põhiteksti järgi ametis 12 aastat, 1 kuu ja 12 päeva, sama teose ääremärkuse alusel aga 1 kuu.

Anterus oli "Liber Pontificalise" järgi pärit Kreekast ja oli Romuluse poeg.

Anterus valiti Rooma piiskopiks (paavstiks) 21. novembril 235. Ta oli esimene paavst, kes valitses alla 100 päeva. Tema valitsemisaeg langes Rooma keisri Maximinus Traaklase kristlaste tagakiusamise perioodi. Anterus ordineeris "Liber Pontificalise" järgi Fondi piiskopi ja lasi notaritel koguda andmeid märtrite ja pühakute kohta.

Pseudo-Isidorus omistab Anterusele kirja, kuid selle autorsus on vaieldav ja see koostati arvatavasti tunduvalt hilisemal ajal.

Anterus suri 3. jaanuaril 236 Roomas. Ta oli esimene paavst, kes maeti San Callisto katakombides asuvasse paavstide krüpti.

Anterust austatakse katoliku kirikus ja õigeusu kirikus märtri ja pühakuna. Tema mälestuspäev on katoliku kirikus 3. jaanuar ja õigeusu kirikus 5. august.

Rooma San Callisto katakombidest leitud hauakiri.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Pontianus
Rooma paavst
235236
Järgnev
Fabianus