Telesphorus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
8-St.Telesphrous.jpg

Telesphorus (kreeka keeles Τελεσφόρος "viljakandev") oli kaheksas paavst, tema eelkäija oli Sixtus I.

Kaasaegsete allikate puudumise tõttu pole tema täpsed valitsemisaastad teada. Traditsiooni järgi valitses Telesphorus 2. sajandil 11 aastat.

"Liber Pontificalis'e" järgi oli ta kreeklane ja enne paavstiks saamist tegutses anahoreedina Karmeli mäel. Traditsioon omistab Telesphorusele uuendused, mis viidi ellu alles paari järgneva sajandi jooksul. Näiteks omistatakse talle seitsmenädalase paastu sisseseadmist Ülestõusmispüha eel ja Gloria in excelsis'e kasutamist jõuluaegsel kesköömissal. Teda peetakse esimeseks paavstiks, kes tähistas ülestõusmisaja esimest püha pühapäeviti, mitte juudi kalendri järgi, kus püha võis langeda teisele nädalapäevale. Vastuolud ülestõusmispüha tähistamise üle teravnesid Victor I ajal. Ta sätestas, et iga preester peab jõuluööl pidama kolm missat. Ta koostas uusi palveid.

Irenaeus väidab, et Telesphorus suri märtrisurma. Eusebiose andmetel toimus see keiser Antoninus Piuse esimesel valitsemisaastal (kas 138 või 139).

Teda on kunstis kujutatud koos armulauakarikaga.

Telesphoruse järeltulijaks sai Hyginus.

Telesphorust austatakse katoliku kirikus ja õigeusu kirikus märtri ja pühakuna, tema mälestuspäev katoliku kirikus on 5. jaanuar, õigeusu kirikus 22. veebruar. Karmeliidid austavad teda kui oma patrooni.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Sixtus I
Rooma paavst
125136-138
Järgnev:
Hyginus