Anicetus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Anicetus
Н. Schedel. «Liber chroniсarum». 1493


Valitsemisaja algus 155
Valitsemisaja lõpp 167
Eelkäija Pius I
Järeltulija Soter
Sünnikoht Emesa Süüria
Surmakuupäev umbes 20. aprill 167
Surmakoht Rooma

Anicetus (kreeka keeles Ἀνίκητος – 'Aniketos' 'vallutamatu') oli 11. paavst. Ta valitses Pius I järel 11 aastat. Tema valitsemisaastad on vaieldavad, kuid enim tunnustatakse aastaid 155167. Ta oli esimene süürlane, kes sai paavstiks.

Anicetus sündis Süürias Ḩimşis tollases Emesas ja tema isa nimi oli Johannes.

Tema ajal külastas Roomat Smyrna piiskop Polykarpos, kellega Anicetus arutas kirikuelu probleeme. Neist tõsiseim oli vaidlus ülestõusmispühade tähistamise üle, mida Polykarpos soovis pidada juudi kalendri järgi, kus Kristuse ülestõusmispäev võis langeda teisele nädalapäevale, Anicetus aga rõhutas Kristuse ülestõusmispäevana pühapäeva tähistamist. Kuigi tookord soostus Anicetus andma Väike-Aasiale eristaatuse, teravnes vaidlus ülestõusmispühade tähistamise üle Victor I ajal. Anicetuse palvel pidas Polykarpos Roomas missa.

Anicetus kuulutas montanismi ketserluseks. See oli esimene hukkamõistev otsus, mille paavst langetas ühe usuliikumise kohta.

Anicetuse ajal lahkus Roomast gnostik Valentinus. Anicetus pidi kohtuma Hegesippuse ja Justinusega, kes viibisid tema ajal Roomas. Anicetus keelustas preestritel pikkade juuste kandmise. Talle on omistatud ka "Te Deumi" esimese 10 värsi autorsus. Adolf von Harnacki väitel oli Anicetuse ajal Rooma koguduse struktuur monarhiline. Võimalik, et see oli Anicetus, mitte Anacletus I, kes tähistas Peetruse haua mälestusmärgiga.

Anicetust austatakse katoliku kirikus ja õigeusu kirikus märtri ja pühakuna. Tema mälestuspäev on 17. aprill. Alates 1969. aastast ei ole katoliiklased enam kohustatud seda pidama. Teda on austatud ka 16. aprillil ja 20. aprillil.

Tema järeltulijaks sai Soter.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Pius I
Rooma paavst
155166
Järgnev:
Soter