Anastasius II

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib paavstist; Bütsantsi keisri kohta vaata lehekülge Anastasios II.

Anastasius II
Valitsemisaja algus 24. november 496
Valitsemisaja lõpp 19. november 498
Eelkäija Gelasius I
Järeltulija Symmachus
Sünnikoht Rooma
Surmakuupäev 19. november 498
Surmakoht Rooma

Anastasius II oli paavst 496498. Ta oli 50. paavst.

Anastasius oli "Liber Pontificalise" järgi pärit Roomast Caput Tauri regioonist, kust pärines ka paavst Aleksander I. Anastasiuse isa nimi oli Peetrus, kes paavsti epitaafi kohaselt oli preester.

Anastasius oli Gelasius I ajal ülemdiakon (kardinaldiakon). Ta osales 13. mail 495 Roomas peetud sinodil, kus kirikuvande alt vabastati Kyme piiskop Mesenus, kes oli aastal 484 paavsti legaat Konstantinoopolis.

Paavstiks saamine[muuda | muuda lähteteksti]

Anastasius II valiti paavstiks 24. novembril 496.

Skisma[muuda | muuda lähteteksti]

Anastasius II ajal jätkus Felix III ajal alanud skisma Konstantinoopoli patriarhiga. Paavstiks saanuna saatis Anastasius Konstantinoopolisse legaadid Capua piiskopi Germanuse ja Todi piiskopi Cresconiuse teatega Ida-Rooma keisrile Anastasius I-le, milles soovis skisma likvideerimist. Paavst taotles Akakiose nime eemaldamist diptühhonist, kuid tunnustas Akakiose ja tema pooldajate poolt läbi viidud ordinatsioone ning ristimisi. Ta soovis keisrilt saada toetust Kalchedoni kirikukogu otsuste tunnustamiseks Aleksandria patriarhaadis.

Rooma senaator Festus, kelle idagootide kuningas Theoderich Suur saatis oma kuningatiitlile tunnustuse saamiseks Konstantinoopolisse, pidi paavsti ümber veenma.

Paavst taastas suhted Thessaloníki vikaariga ja võttis vastu vikaari saadiku Photinose, kuid ilma Rooma vaimulikkonnaga eelnevalt konsulteerimata. Paavst oli nõustunud tegema skisma likvideerimiseks mõningaid järeleandmisi ja saatis Photinose tagasi Konstantinoopolisse, mida Rooma vaimulikud tõlgendasid reetmisena ja paavsti populaarsus Roomas vähenes.

Teoloogilised vaidlused[muuda | muuda lähteteksti]

Anastasius II mõistis aastal 498 hukka tradutsianismi.

Ordineerimised[muuda | muuda lähteteksti]

Anastasius II ordineeris "Liber Pontificalise" järgi 16 piiskoppi ja 12 preestrit.

Anastasius II kultuuriloos[muuda | muuda lähteteksti]

Dante Alighieri on Anastasius II-t maininud oma "Jumalikus komöödias", kus ta on asetatud põrgu kuuendasse ringi, süüdistatuna seoses järeleandmistega Akakiosele ketserluses.

Talle on omistatud Frangi kuningale Chlodovech I-le saadetud kirja autorsus, milles paavst õnnitleb kuningat kristlaseks saamise puhul, kuid selle kirja autorsus on vaieldav.

Surm[muuda | muuda lähteteksti]

Anastasius II suri 19. novembril 498 Roomas ja maeti "Liber Pontificalise" järgi Rooma Peetri kirikusse. "Liber Pontificalises" on tema surma kirjeldatud Jumala tahtena (qui nutu divino percussus est), mida varasemate paavstide puhul pole mainitud.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Gelasius I
Rooma paavst
496498
Järgnev
Symmachus