Caius

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Caius
PCaius.jpg

Valitsemisaja algus 17. detsember 283
Valitsemisaja lõpp 22. aprill 296
Eelkäija Eutychianus
Järeltulija Marcellinus
Sünnikoht Dalmaatsia Solin
Surmakuupäev 22. aprill 296

Caius (ka Gaius) oli paavst 283296. Ta oli 28. paavst.

Caius oli pärit Dalmaatsiast Solinist. Tema isa nimi oli Caius, kuid teda peetakse keiser Diocletianuse sugulaseks ja püha Susanna onuks. Hiljem on Dalmaatsiast pärinenud paavst Johannes IV.

Caiuse valimispäevana tunnustatakse 17. detsembrit 283, sest keiser Diocletianuse ajal toimunud kristlaste tagakiusamise tõttu on sellele vahetult eelnenud aja kohta säilinud vähe materjali ja Caiuse tegemistest pole seetõttu eriti teada.

Caiust mainitakse püha Susanna ja püha Sebastianuse kannatuslugudes. Caius oli julgustanud Sebastianust ja tema kaaslasi enne nende märtrisurma. Ta oli kinnitanud, et kedagi ei tohi piiskopiks ordineerida enne, kui see isik pole saanud eelnevaid pühitsusi. Ta olevat jaganud Rooma kogudused diakonite vahel.

Caius olevat tagakiusamise eest põgenenud katakombidesse ja suri 22. aprillil 296, kuigi sel ajal pole teada suuremaid tagakiusamisi. Ta maeti San Callisto katakombidesse, kust on leitud tema nimega epitaaf.

Caiust on kunstis kujutatud koos tiaaraga.

Caiust austatakse katoliku kirikus ja õigeusu kirikus märtri ja pühakuna. Tema mälestuspäev on 22. aprill. Teda austatakse eriti Dalmaatsias ja Veneetsias.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • J. N. D. Kelly: The Oxford Dictionary of Popes. 1996.
  • Liber Pontificalis.
  • Louis Reekmans: Le complexe cémétérial du pape Gaius dans la catacombe de Callixte. Roma, 1988.
  • Louis Reekmans: Les tombeaux des papes Gaius (283–296) et Eusèbe (309 ou 310) et les martyrs Calocerus et Parthenius dans la catacombe de Calliste. "Memoriam Sanctorum venerantes. Miscellanea in onore di Monsignor Victor Saxer". Città del Vaticano, Roma 1992: 689–709.
  • Georg Schneider: La triplice deposizione di papa Gaio. "Nuovo Bullettino di Archeologia Cristiana" 13, 1907: 147–168.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Eutychianus
Rooma paavst
283296
Järgnev:
Marcellinus