Toscana

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib praegusest haldusüksusest; varasemate riikide kohta vaata artikleid Toscana suurhertsogkond ja Toscana mark

Toscana maakond

itaalia Regione Toscana


Pindala: 22 990 km²
Elanikke: 3 729 641 (2019)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 162 in/km²
Keskus: Firenze
Kaart

Toscana (varasem eestikeelne nimekuju Toskaana pole soovitatav)[2] on maakond Kesk-Itaalias. Lõunas piirneb Toscana Lazio, idas Umbria ja Marche maakonnaga, põhjas asuvad Emilia-Romagna ja Liguuria, maakonna läänepiiri määrab Türreeni mere rannik.

Haldus[muuda | muuda lähteteksti]

Toscana maakonna provintsid

Toscana maakond jaguneb 10 provintsiks:

  1. Arezzo provints
  2. Firenze provints
  3. Grosseto provints
  4. Livorno provints
  5. Lucca provints
  6. Massa-Carrara provints
  7. Pisa provints
  8. Pistoia provints
  9. Prato provints
  10. Siena provints

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Suuremad linnad[muuda | muuda lähteteksti]

Firenze (368 800; 2004), Prato (178 600), Livorno (156 000), Arezzo (94 600), Pisa (88 400), Pistoia (85 200), Lucca (82 900), Grosseto (74 900), Massa (69 100), Carrara (65 300), Viareggio (63 300), Siena (54 500), Cortona (22 600)

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Maakonna tööstus on koondunud madalikule, keskusega Pisa ja Livorno ümbruses. Mägisemal alal viljeldakse intentsiivpõllundust.

Üle maailma on tuntud Toscana oliiviõli ja vein; siinne Chianti on vahest üks tuntumaid Itaalia veine üldse.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Toscana auto- ja raudteede sõlmpunktiks on Firenze, siit suunduvad kiirteed Pisa, Siena ja Lucca ja lõuna suunas. Piki Toscana rannikut kulgeb Via Aurelia ja kiirtee A12.

Turism[muuda | muuda lähteteksti]

Toscanat peetakse tihti üheks Itaalia kauneimaks piirkonnaks. Üle kogu maailma tuntud turismimagnetid on Firenze, Siena ja Pisa, San Gimignano, Cortona, Arezzo, Lucca ning Barga linnad, tugevad turismimagnetid on ka Maremma, Crete Senesi, Lunigiana ja Garfagnana piirkonnad ning Elba saar.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Toscana oli Itaalia renessansi sünnikohaks, mille pärand on säilinud arhitektuuripärandis, rohketes maalides ja skulptuurides, mis on koondunud kümnetesse muuseumidesse, millest tuntuimad on Uffizi galerii ja Bargello muuseum Firenzes. Toscanas on sündinud Leonardo da Vinci, Michelangelo ja itaalia keele isa Dante. Tänapäevane itaalia keel baseerub suuresti Toscana (eriti Firenze) dialektil tänu Toscana renessansiaja kirjanike - Dante, Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio, Niccolò Machiavelli ja Francesco Guicciardini prestiižile.

Castiglioncello

Köök[muuda | muuda lähteteksti]

Vein[muuda | muuda lähteteksti]

Toscana veinipiirkonnad: Chianti (DOCG), Chianti Classico (DOCG), Carmignano (DOCG), Vino Nobile de Montepulciano (DOCG), Rosso di Montepulciano (DOC), Brunello di Montalcino (DOCG), Rosso di Montalcino (DOC), Vernaccia di San Giminiano (DOCG), Bolgheri Sassicaia (DOC), Colli dell'Etruria Centrale (DOC), Sant'Antimo (DOC).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]