Eduard Rüga: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 440 baiti ,  8 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
 
==Elukäik==
Sündis Sangaste vallas Tiidu karjamõisas ning käis koolis Vagulas, Urvastes ja Võru gümnaasiumis. Eduard Rüga lõpetas [[Võru]]s gümnaasiumi ja [[1928]]. sai temast kunstikooli "[[Pallas (kunstikool)|Pallas]] õpilane [[Jaan Vahtra]] ettevalmistusklassis. Majanduslikel põhjustel katkes õpingud mõne aasta pärast. Noor kunstnik jätkas iseseisvalt tööd ning osales [[1934]]. aastal Võru noorte kunstnike näitusel. Samal aastal naasis ta ka "Pallasesse", seekord [[Nikolai Triik|Nikolai Triigi]] maaliateljeesse. Samaaegselt õppis ta graafikat [[Arkadio Laigo]] juures. Kunstniku käekiri oli nii märgatavalt erinev eelkäijate omast, et graafikaateljee juhataja Laigo keeldus alla kirjutamast tema lõputunnitusele, väites, et Rüga pole lõpetamiseks küps. Konflikt lahenes ja Rüga lõpetas kooli ühes "Pallase" arvukaimas lennus koos [[Lepo Mikko]], [[Elmar Kits]]e, [[Erich Pehap]]i jt (kokku üheksa kunstnikku). Lõpetamisel anti Rügale kultuurkapitali aastane kodumaine stipendium.
 
[[1944]] emigreerus Rüga [[Saksamaa]]le ja sealt [[1949]] [[USA]]-sse. Eduard Rüga oli aktiivne ka väliseesti kultuurielu organiseerimisel. Ta oli [[Eesti Kujutavkunstnike Keskus]]e laekur ning esimees. Tema eestvedamisel korraldati näitusi New Yorgi Eesti Majas ning mitmetes muuseumides ja galeriides.
 
Eduard Rüga oli [[Üliõpilasselts Liivika]] liige.
 
Kunstnik suri Elmwood Parkis New Jersey osariigis, tema tuhastatud põrm sängitati 8.augustil 2000 Tartu Raadi Vana-Jaani kalmistule.
 
==Looming==
Rüga osales edukalt [[Eesti Kunsti Sihtkapitali Valitsus]]e korraldatud rändnäitusel [[Itaalia]]s, [[Ungari]]s, [[Poola]]s, [[Belgia]]s. [[Antverpeni Kuninglik Muuseum]] ning [[Rooma Moodsa Kunsti Rahvusgalerii]] ostsid kaks kunstniku tööd. Tema esimene isiknäitus leidis aset alles 1988. aastal Võrumaa muuseumis.
 
Eduard Rüga põhialaks kujunes [[puugravüür]], mis oli tollal üks populaarseim graafikatehnika. Kodumaa-aastate loomingu tipphetkeks saabki lugeda mappi "Lõuna-Eesti inimene ja loodus" (1942–1943), mille kavand pälvis Haridusministeeriumi preemia. Eduard Rüga viljeles mapi koostamisel tollal eestis ainulaadset mitmevärvilist kõrgtrükigraafikat. Lemmikaineseks oli Võrumaa maastikud ning inimesed.
 
Ameerikas sattus kunstnik täiesti uude keskkonda nii ühiskondlikus kui kunstilises mõttes ning see tõi 50-ndate alguses kaasa pöörde Rüga loomingus. Ta teostas rea peaaegu abstraktseid figuraalkompositsioone. Puugravüür asendus [[linoollõige|linoollõikega]]. 60-ndatel asus Rüga viljelema puulõiget ning maalis. Rüga oli kunstnik, kes aastatel vältel ei kinnistunud kord leitud laadi juurde, vaid otsis vaheldusrikkust. Tema loomingupärandi hulka kuuluvad maalide ja graafika kõrval [[illustratsioon]]id ning [[eksliibris]]ed. Eestis teada olevate teoste arv ei ole kuigi suur, enamus neist kannab sõjaeelset daatumit.

Navigeerimismenüü