Eduard Timberman

Allikas: Vikipeedia
Eduard Timberman
Sünninimi Eduard Timbermann
Sündinud 31. oktoober 1905
Tallinn
Surnud 11. juuli 1935
Viljandi
Rahvus eestlane
Haridus Pallas
Tegevusala maalikunstnik

Eduard Timberman (Timbermann 31. oktoober 1905 Tallinn11. juuli 1935 Viljandi) oli eesti maalikunstnik.

Sündis Tallinnas voorimehe perekonnas. Õppis Jakob Westholmi gümnaasiumis. 1918. aastal siirdus pere elama Viljandi lähedale Auksi. 19181923 õppis Timberman Viljandi maakonna poeglaste reaalgümnaasiumis.

1923. aasta mais oli reaalkoolis Viljandi Koolinoorsoo Liidu kunstiosakonna organiseeritud kursustel osalenute näitus, kus teiste seas oli oma pildid välja pannud ka Eduard Timberman[1]. Samal aastal asus Timberman gümnaasiumi lõpetamata õppima Tartu Kõrgemasse Kunstikooli Pallas. Algul oli ta sunnitud õpingute kõrvalt käima tööl Viljandi lauavabrikus, kuid 1925/1926. õppeaastast sai ta andeka õpilasena Kultuurkapitalilt stipendiumi, mis võimaldas muretumalt õpinguid jätkata[1].

1930. aastal lõpetas Timberman Pallase tolle aasta ainsa lõpetajana ning naasis Viljandisse. 1930. aastate algus oli Viljandi kunstielus väga elav periood. Lisaks Timbermanile elasid ja töötasid seal Gustav Mootse, Peeter Akerberg-Põldmaa, Juhan Kangilaski ja Lydia Nirk-Soosaar[1]. Aeg-ajalt külastasid kodulinna eemalolevad kunstnikud Ants Murakin, Villem Ormisson ja Juhan Muks[1].

Neil aastail sai Timbermanist kohaliku ajalehe Sakala viljakas kaasautor[1]. Enamik tolle perioodi Viljandi kunstinäitusi oli just Timbermani organiseeritud ning neid eksponeeriti sageli Saksa kasiino ruumides Posti tänav 11[1]. Üks Eduard Timbermani lennukamaid ideid oli kunstnikke ühendava moodsa kunsti ateljee ehitamine Viljandisse[1].

Eduard Timbermani kunstilooming ei ole väga suur. Teda tuntakse eelkõige akvarellistina. Selles tehnikas on ta jäädvustanud Viljandi, Tartu, Kasaritsa, Sinialliku, Karksi, Taagepera, Saadjärve ja Petseri vaateid. Mõningates Timbermani õlimaalides kajastub tolle aja cézanneliku kubismi mõju ja nii on Timberman üks väheseid eesti kunstis, kes jätkas teise varalahkunud, kuid omas laadis väljakujunenud kunstniku Kuno Veeberi loodud traditsiooni[1].

11. juulil 1935 suri Eduard Timberman Viljandi haiglas tiisikusega kaasneva kopsupõletiku tagajärjel. Kunstnik maeti Viljandi Pauluse koguduse uuele kalmistule.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]