Mine sisu juurde

Lydia Nirk-Soosaar

Allikas: Vikipeedia
Lydia Nirk-Soosaar
Sünninimi Lydia Nirk
Sündinud 30. juuni 1908
Viljandi
Surnud 11. märts 1995 (86-aastaselt)
Tallinn
Rahvus eestlane
Haridus Kõrgem Kunstikool Pallas
Tegevusala maalikunstnik

Lydia Nirk-Soosaar (30. juuni 1908 Viljandi11. märts 1995 Tallinn) oli eesti maalikunstnik.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Lõpetas 1926. aastal Viljandi Eesti Haridusseltsi Tütarlaste Gümnaasiumi. 1928. aasta algul astus ta Kõrgemasse Kunstikooli Pallas, kus õppis maali esialgu Nikolai Triigi, siis Ado Vabbe ateljees. Kooli lõpetas ta 1936. aastal koos Johannes Võerahansu, Richard Sagritsa, Karl Pärsimäe ja Ellinor Aikiga. Asus tööle vabakunstnikuna.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Oma lopsaka, intensiivsest loodus- ja värvielamusest kantud laadiga on ta lennukaaslastele väga lähedane. Näitustel esines ta alates 1928. aastast. Debüteerides Tallinna Kunstihoones 1937. aasta kevadnäitusel, äratas ta tähelepanu nii maalijaande kui ka tugeva realistliku koolitusega. Maastikke, natüürmorte ja portreid eksponeeris ta pidevalt ka Viljandi kunstinäitustel.

1948. aastal arvati Lydia Nirk-Soosaar Kunstnike Liidust välja; tema liikmestaatus taastus alles Eesti taasiseseisvudes. Pärast pikka pausi naasis ta kunstiellu meeldejääva isikunäitusega Tallinna kunstisalongis 1970. 1994. aastal võttis ta osa näituse "Eesti pere – 100 aastat kunstis" avamisest Pärnu kunstikeskuses Chaplin, kus oli väljas tema 1936. aasta Viljandi perekonnaseisuametile kavandatud kompositsioon. Vanameistri viimaseks esinemiseks jäi näitus "Maal 1995" Tallinna Kunstihoones.

Kunstnik on maetud Tallinna Metsakalmistule.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema poeg on filmimees Mark Soosaar ja tütar arhitekt Kiira Soosaar.