Kasutaja arutelu:Adeliine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Oled teretulnud mulle siia teateid või küsimusi jätma. Ma vastan neile üldjuhul siin, mitte sinu kasutaja arutelus. Samamoodi on minu jäetud sõnumitega sinu kasutaja arutelusse: üldjuhul ma jälgin siis sinu arutelu, seega vasta palun sealsamas.


  • Kui su kommentaar või küsimus on konkreetse artikli kohta, siis võiksid kaaluda selle kirjutamist artikli arutelusse, mitte siia. Saad sinna juurde lisada {{ae|Adeliine}}, et ma saaks teavituse.
  • Palun allkirjasta oma sõnum, trükkides selle järele neli tildet (~~~~) või klõpsates muutmiskasti kohal allkirjanuppu.
  • Lisa uus sõnum vana alla. Uue teema alustamiseks klõpsa siia.
Arhiivid
Arhiivid

2008–2010
2011–2012
2013–2014
2015–2016
2017–2018

Tere tulemast Vikipeediasse, Adeliine! Andres 9. veebruar 2008, kell 22:36 (UTC)


Miksa Sa selle sebra pildi ära kustutasid? -- Vihelik (arutelu) 25. veebruar 2019, kell 12:12 (EET)

Ei, pilti ei kustutanud, pilt on Commonsis. Kohaliku lehekülje kustutasin. Adeliine 25. veebruar 2019, kell 12:14 (EET)
Ah muidugi, tänud vastamast. --Vihelik (arutelu) 25. veebruar 2019, kell 12:16 (EET)

Geoportaali artikkel[muuda lähteteksti]

Tere Kirjutasin tõesti Geopoliitika artikli mõned aastad tagasi. See sai kirjutatud TÜ aine raames. Ausalt öeldes ei oska ma seda artiklit avaldada, et seda teistele kättesaadavaks teha. Võib-olla õnnestub sul mind juhendada või saad seda ka ise avaldada?– Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas Triintjr (arutelukaastöö) 27. veebruaril 2019.

Artikkel geopoliitika on Vikipeedias olemas. Ava selle artikli redigeerimiskast ("Muuda lähteteksti") ja ka enda lehe redigeerimiskast ja tõsta (kopeeri) enda lehelt sisu olemasolevasse artiklisse sobivatesse kohtadesse. Võib-olla sa ei saa tõsta tervet teksti korraga, vaid pead lisama lõigukaupa olemasoleva sisu vahele, see oleneb sellest, mis osa sisuliselt kuhugi sobib. Kui on tõstetud, siis vajutad "Geopoliitika" artikli redigeerimiskasti all "Avalda muudatused". Adeliine 27. veebruar 2019, kell 15:37 (EET)

Avadamine[muuda lähteteksti]

Tere, sooviksin avaldada oma artiklit, kuid sait ei lae mul seda üles. Kas probleem on artiklis või milleski muus.

Lugupidamisega,

Värvused, värvitoonid ja varjundid[muuda lähteteksti]

Praegu on hakatud parandama midagi, mis polnud katki. Mis mõttes eemaldatakse kategooria 'Värvused' värviartikli juurest? Nii värvitoon, värvivarjund kui ka näiteks kahe erineva rohelise ülemmõiste roheline on värvused. See tähenda erineva lainepikkuse visuaalne avaldumine, mida meie silm tajub. Ei pea põhjendatuks seda sammu. Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 16:19 (EET)

Evlper, see on sellepärast, et artiklit reeglina ei panda sellesse kategooriasse, mille alamkategooriasse artikkel juba kuulub. Vt Vikipeedia:Kategoriseerimise kord. Pikne 23. märts 2019, kell 16:41 (EET)
Kas see reegel muudab midagi lihtsamaks või mis eesmärgiga see on kehtestatud? Praegu see jätab arusaamise, nagu varjund poleks värvus.Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 17:08 (EET)
Et kas erand oleks suur probleem, kui reegli järgimine segadust tekitab?Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 17:20 (EET)
Kuna kategooriatel on hierarhia (kategooriatel on alamkategooriad valdkonna harude või teemade alamhulkade jaoks), siis ei lisata nt artiklile "Laimiroheline" ka kategooriaid "Värviõpetus", "Optika", "Kunst" jne, sest ta kuulub juba nendesse kategooriatesse alamkategooriate kaudu. Kategooriad on eelkõige inimese jaoks, et koondada sama valdkonna artikleid ja vajadusel aidata konkreetset artiklit kategooriates navigeerimise abil leida. Kategooriad, kus on sadu või tuhandeid liikmeid, ei ole inimsilmale eriti praktilised. Pikse lingitud lehel toodud põhimõtet rakendatakse Vikipeedias kõigis valdkondades ja ei ole kuidagi põhjendatud värvustele erandit teha. Samamoodi ei ole kõik linnadest rääkivad artiklid otse kategoorias "Linnad", vaid jaotatud riikide järgi alamkategooriatesse. Adeliine 23. märts 2019, kell 18:25 (EET)
Justnimelt sellepärast, et varjund on värvus, on kategooria "Rohelise varjundid" kategoorias "Värvused" alamkategooriaks. Adeliine 23. märts 2019, kell 18:28 (EET)

Ettepanek[muuda lähteteksti]

Me vist räägime üksteisest mööda, sest olen ise kategooria vigaselt nimetanud. Katsume selle läbi rääkida, et kategoriseering reaalse elu olukorrale vastaks.

Praegu on tekkinud absurdne olukord. Kollase ja sidrunkollase vahel pole tegelikult päris elus hierarhiat (mõlemad värviringil, ehkki erineva nurgakraadiga, ja mõlemad subjektiivsed hinnangud), väljapakutud kategooriad on selle hierarhia kunstlikult tekitanud.

Pakuksin sellist kategoriseeringut, mis on minu meelest keeleliselt ja mõisteliselt ja ka füüsikaliselt täpsem:

  • Värvused>kollased toonid>kollane, meekollane, sidrunkollane jne.
  • Värvused>rohelised toonid>roheline, laimiroheline, oliivroheline jne.
  • Värvused>valkjad toonid>valge, marmorvalge (mis on väga, väga hele hall), elevandiluuvalge (mis on tegelikult väga hele kollane) jne.
  • Värvused>mustjad toonid>must, pigimust (mis on tegelikult väga tume pruun); antratsiithall (mis on tegelikult väga tume hall) jne.

Minu ettepanek oleks, et jätame varjundi mõiste üldse mängust välja. Värviõpetuses rangelt võttes eristatakse toone ja varjundeid, esimesed on kas värviringil puhtad või puhaste vahelised värvused (sinine, sinakasroheline, oranž) ja teised on varjundid, mis on toonidest heledamad või tumedamad (st musta või valge protsendiga, inglise keeles isegi eristatakse 'tints' ja 'shades' st heledamaks ja tumedamaks segatud toonid). Nende alusel ma ei soovitaks eristavaid kategooriaid teha, sest erinevates värvisüsteemides on nende mõistete katvused erinevad (näiteks oliivroheline on ühes süsteemis murtud toon, aga teises varjund).

Selles mõttes oleks 'toon' või 'värvitoon' kõige hõlmavam ja vastaks ka kõige paremini tavakeelsele kasutusele. Kas oleksite sellise kategooriate muutmisega nõus?Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 19:32 (EET)

Novot, ma ei ole värvivärgi spetsialist ja terminoloogias kaasa ei räägi. See võiks jääda spetsialistide mõelda, mis alustel värvused alamrühmadesse jagatakse, aga mingi viis tuleb selleks ju leida. Kusjuures pole mõeldamatu, et jagatakse mitmel eri põhimõttel ja siis on nö paralleelne kategoriseerimine. Nt juba kasutatud analoogia kategooriaga "Linnad": linnu kategoriseeritakse nii riikliku kuuluvuse kui ka muude omaduste alusel, kategoorias "Linnad" on nt kategooriad "Eesti linnad" ja "Läti linnad" aga ka "Pealinnad" ja "Sadamalinnad". Tallinn kuulub selle järgi kategooriatesse "Eesti linnad", "Pealinnad", "Sadamalinnad", aga mitte otse kategooriasse "Linnad". Adeliine 23. märts 2019, kell 20:35 (EET)
Jumalauta, kasutaja Evlper ongi kõige lähem asi spetsialistile, mis selles hädaorus võtta on. Adeliine, äkki mõnikord kuulaks ka kellegi teise argumente, mitte ainult hääli oma peas. 90.191.226.96 23. märts 2019, kell 22:04 (EET)
Sa said valesti aru, palun loe uuesti. Ei ole väitnud, et Evlper teemat ei tunne, just vastupidi. Loodan, et sa ei kahtle selles, et mina olen Vikipeedias olnud Evlperist kauem ja Vikipeedia-spetsiifikaga rohkem kokku puutunud. Adeliine 23. märts 2019, kell 23:21 (EET)
Niisugust terminoloogiat ja jaotust nagu siin justkui vaja oleks, vaevalt keegi on kehtestanudki. Ma lähtun lihtsalt loogikast ja püüan füüsikute ja lüürikute vahel mingit ühisosa leida.
Igatahes praegu on nutune ja arusaamatu, kuidas kollane teistest kollastest eraldi üksi värvuste alla jäi, kuna ta on samal ajal nii värvusi ühendav laiem üldnimetus kui värvitoon/varjund, eri värvisüsteemides (NCS, Munsell, Pantone) küll kergelt erinevad toonid. Aga iga süsteemi kollase jaoks pole jälle mõtet artiklit teha. Seepärast pakkusingi selle värvitoonide kategooria välja, et piisavalt lai. Siis ei jääks ainult värvuste alla ühtegi artiklit ripendama, kõik on alamkategooriate alla paika pandud (à la Tallinn kolmes alamkategoorias). Ning sinakasroheliste vms jaoks võib siis vastavalt panna kaks alamkategooriat, rohelised ja sinised.
Praeguses jaotuses jääb küsimust tekitama ka punane-roosa vahekord, sest roosa on punase varjund. Aga kui oleks 'Roosad värvitoonid' - siis saaks selle kas punaste alla panna või jätta punaste kõrvale samaväärsena, sest nagu ma aru saan, subjektiivne tavakasutuslik jaotus on siin lubatud. Aga siis ei tohiks selle subjektiivse jaotuse külge riputada mingit ranget hierarhiat, et kollane oleks justkui kõrgem kategooria kui sidrunkollane.Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 21:09 (EET)
Seda olukorda, et kollane jäi üksinda värvuste kategooriasse, saab ja võib vajadusel parandada. Tema võib teiste sarnaste toonidega ka kokku panna alamkategooriasse, kui nii oleks õigem. Tegelesin lihtsalt esmalt nende artiklitega, mis olid korraga alam- ja ülemkategoorias. Aga kindlasti ei ole omaette eesmärk see, et kõik artiklid tuleb alamkategooriatesse ära paigutada. Nö lahtiselt võib artikleid olla, mis alamkategooriatesse ei sobi. Selle punase-roosa küsimusega seoses vt nt inglisviki artikli en:Coral (color) kategooriaid. Me võime sealt eeskuju võtta, aga tingimata ei pea. Sellest ma ei saa hästi aru, et miks kollane ei ole kõrgem kategooria kui sidrunkollane, kui sidrunkollane on kollase varjund. Kollane on ju üldkeeles koondnimetus kõigile toonidele, mis paistavad kollasena või ei? Adeliine 23. märts 2019, kell 23:21 (EET)
Kõrgem kategooria on ta värvuste grupina, prantslastel on hea sõna selle kohta Champ chromatique, mis tähendab värvivälja. Saksalsed samuti kasutavad mõistet Farbgruppe, isegi kui neil pole selle kohta eraldi artiklit. Ainult värvusena peab ta olema samal tasandil, sest nii puhast kollast kui ka sellest erinevaid teistsuguseid kollaseid saab iseloomustada samade füüsikaliste suuruste kaudu, isegi kui nende näidud on erinevad.Evlper (arutelu) 24. märts 2019, kell 01:17 (EET)

Kardan, et enne ei saa kategooriaid põhjendatult muuta kui vähemalt üks põhivärviartikkel pole korda tehtud. Esimene ja kõige suurem probleem on nende juures see, et värvikastis on lainepikkuste vahemiku kõrval, mis tähendab tervet toonide gruppi, hex-kood ja teised värvikoodid, mis tähistavad ainult ühte värvitooni. Sealt see segadus tulebki. Põhivärvinimed tähistavad alati tervet toonide rühma. Nii et peaks olema üks üldkast, milles on spektrilõigu karakteristikud, ja mitu eri värvikasti eri puhaste kollaste jaoks (CMYK, RGB, Munsell, NCS jne), mis sisaldavad koode. Tegelen sellega niipea kui aega on.Evlper (arutelu) 24. märts 2019, kell 13:37 (EET)

Vastus paari lehe avaldamise osas[muuda lähteteksti]

Tere! Kirjutasid mulle, et kas ma ei võiks kaks lehte (kursor ja laivõrk) avalikuks üle viia. Nägin seda alles nüüd.. Ma pole ammu vikit kasutanud, kuidas seda kõige mugavam teha oleks?

Vabandust![muuda lähteteksti]

Nägin, et olid selle teema osas juba kellelegi vastanud. Teen nii, nagu soovitasid. Tänud!

Lehe kustutamine[muuda lähteteksti]

Tere. Jalgpall_sõpruseks leht on eemaldatud. Ma arvan, et see ei ole õiglane. Wikipediale on väärtuslik artikkel projekti "Jalgpall sõpruse nimel" kohta, sest projektil on hariduslikku väärtust ja see aitab eri riikide lastel jalgpalli kohta rohkem teada saada. Kui esineb vead, märkige need. Kui vigu ei ole, taastage artikkel. Tänan teid --AntonBall (arutelu) 5. mai 2019, kell 06:33 (EEST)


Tere, tekkis küsimus miks soovite minu lehekülge Viimsi Lõvid kustutada?

iOS 13[muuda lähteteksti]

Tere! Olin muutmas iOS 13 artiklit, kuid muudatuse tõttu tekis konflikt ega saanud ka artiklit uuendada. Kõik minu kirjutatud ja ka mallid on kadunud. Üritasin "Tagasi" nuppu kasutades oma tehtud artiklid tagasi saada, kuid see ei õnnestunud. Kas on võimalus kuidagi enda kirjutatud tagasi saada kuigi ma ei salvestanud seda? Praegune iOS 13 artikkel on kole ning seal ei ole kirjutatud uutest võimalustest. Samuti ei toeta iOS 13 enam ka iPad-e. Selleks on iPadOS MacWikiEst 5. juuni 2019, kell 18.37.

Kui tekib redigeerimiskonflikt, siis tuleb jääda rahulikuks ja mitte kohe ruttu kuskile klikkida ja lehelt ära minna, vaid tähelepanelikult vaadata seda lehte, mis ilmus. Sellel hetkel süsteem näitab, mida tegi teine kaastööline ja mis muudatusi tahtsid teha sina. Sul on võimalik alumisest redigeerimiskastist oma kavatsetud muudatust näha ja uuesti lisada ülemisse kasti. Aga kui lähed redigeerimiskonflikti lehelt minema, siis tõesti läheb sinu muudatus kaduma ja kätte seda enam kuidagi ei saa. Adeliine 5. juuni 2019, kell 19:03 (EEST)

Massiline kategooriate kustutamine[muuda lähteteksti]

Milleks selline hävitustöö? Enamus kustutatud kategooriaid on põhjendatud ja paljudele leidub paralleel teistes keeltes. Pärast tuleb neid ikka nullist taastada. --37.157.99.144 25. juuni 2019, kell 23:11 (EEST)

Kuidas nad põhjendatud on? Adeliine 25. juuni 2019, kell 23:14 (EEST)
Sa peaksid ikka arvestama sellega, kas kategoorial võib siiski lähitulevikus potentsiaalselt arenemisruumi olla. 2015. aastal kustutasid kategooria Santos FC mängijad (vt ka arutelu). Praegu on seal 71 artiklit!. Mõnikord on küll ühe liikmega kategooriate kustutamine õigustatud.--Raamaturott (arutelu) 26. juuni 2019, kell 00:04 (EEST)
Arvestada on keeruline, kui ennustamine on pigem kohvipaksu pealt, kui mingite nähtavate tõendite alusel. Ei saa täielikult välistada, et paari päeva pärast tuleb entusiast ja kirjutab üheliikmelisse kategooriasse 70 artiklit juurde, aga ennustada seda eriti ei saa. Neid kategooriaid, mis on juba viis või kümme aastat üheliikmelised, on hunnikutes, nagu kõik võivad näha. Ja milline neist siis homme hoogsalt täiendust hakkab saama? Adeliine 26. juuni 2019, kell 00:12 (EEST)
tubli, Adeliine! Hea töö! Me oleme vist ainus viki, kel õnnestub seljatada need paariliikmeliste kategooriate propageerijad :) --Estopedist1 (arutelu) 20. juuli 2019, kell 11:19 (EEST)

Mulle tundub, et kategooriate süsteem on mõttetult palju tühja tööd tegema panev, kui neid tuleb kustutada ning jälgida, millal on aeg neid jälle nullist alustada. Andres (arutelu) 20. juuli 2019, kell 13:01 (EEST)

Ma saan aru, et nii võib tunduda. Aga minu jaoks ei ole see mõttetu, muidu ma seda ei teeks. Mina näen kategooriatega tegelemist samamoodi nagu artiklite toimetamist ja ühtlustamist, mida minu arvates tuleb ju teha, sest sooviksime ju näha Vikipeedias siiski mingisugustki korda ja et kasv oleks veidi vähem kaootiline ja kontrollimatu. Adeliine 20. juuli 2019, kell 13:10 (EEST)

Oodatud kategooriad[muuda lähteteksti]

teen siit (Eri:Oodatud_kategooriad) ära "User:-kategooriad". Ära neid pisikategooriaid kustuta. Need pole ka sisukategooriad--Estopedist1 (arutelu) 20. juuli 2019, kell 11:19 (EEST)

Nendega on huvitav lugu. Nad vist tekivad kahte eri moodi kasutajalehtede külge, sõltuvalt kas kasutatakse meie vikis loodud malle või mitte. Ühel meetodil tuleb ainult keele üldkategooria, nt en, teisel tuleb koos tasemenumbriga, nt en-3. Nende kategooriate täituvus on üsna kõikuv, vahepeal on nad tühjad ja siis jälle mitte. Adeliine 20. juuli 2019, kell 11:24 (EEST)

Kui kõik Eesti stratigraafiaga seotud kihistud ja kihistikud ära teha (ja miks peaks mõnd teisele eelistama?), paisuvad ajastu ja kihistike kategooriad väga suureks. Ehk oskad asja vaadates arvata, kuidas oleks kõige ratsionaalsem ning kasutajasõbralikum asjale läheneda? - Melilac (arutelu) 5. august 2019, kell 13:28 (EEST)

Pikse pakutud variandist on juttu siin.- Melilac (arutelu) 5. august 2019, kell 21:34 (EEST)

filmisoovitus[muuda lähteteksti]

https://en.wikipedia.org/wiki/Steam_of_Life Nimelik 30. juuli 2019, kell 14:41 (EEST)

USA maakondade artiklid[muuda lähteteksti]

Palun tee USA maakondade artiklitele täpsustuslehed ja kontrolli linke. Andres (arutelu) 30. juuli 2019, kell 12:53 (EEST)

Delete article[muuda lähteteksti]

Good afternoon, Adeliine! You sent an article https://et.wikipedia.org/wiki/WhiteBit to delete. Please describe the reason for deleting this article. Thanks! – Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas Owerdraver (arutelukaastöö) 23. septembril 2019.

Please see the reason here: Arutelu:WhiteBit. Adeliine 24. september 2019, kell 10:25 (EEST)

Arutelu kustutamine[muuda lähteteksti]

Kas lehel Kategooria arutelu:Austria juristid on toimunud arutelu, mis võiks olla tulevikus oluline? Pelmeen10 (arutelu) 28. september 2019, kell 17:32 (EEST)

Noh, kuidas võtta, midagi uut või spetsiifilist seal ei olnud. WikedKentaur küsis, et miks ei võiks kategooriaid ette teha, isegi kui kolm liiget ilmub kategooriasse alles kümne aasta pärast. Ja Estopedist1 vastas, et ei ole mõistlik kategooriaid ette teha, sest 1-2-liikmelised kategooriad teevad kategooriasüsteemi kohmakaks ja kasutajavaenulikuks. Adeliine 28. september 2019, kell 17:48 (EEST)
Noh, enda mättalt: kui teen nt üks (1) aasta ühe (1) kutsa (või kelle/mille iganes) artikli, kellel on sõsarprojektides vähemalt no ütleme 3 kannet (on ka selliseid kat-e, kus vaid 1 liige, ent, kelle "saba niiii kõrgel" (umbes nagu kasutaja Andrese omaloomingulised teoste ümberpanekud käesolevas ruumis)), siis on järgnevalt ka teistel potentsiaalsetel huvilistel teemaga lihtsam tegelda.°—° Pietadè 28. september 2019, kell 20:18 (EEST)

Vandal account[muuda lähteteksti]

Hello Ma'am. Could you please take a look at Eri:Kaastöö/Vardan.ghazaryan.05? It looks the account's only purpose is to vandalise the wiki contents. Suur tänu.. --MarcoAurelio (arutelu) 16. oktoober 2019, kell 16:22 (EEST)

/Kene Vernik[muuda lähteteksti]

Palun ärge lisage laulmise teemat, see on soov Kene Vernik-u poolt. https://media.discordapp.net/attachments/348870295974838283/637187690986733568/image0.png

Tere! Tegevus lauljana on peamine põhjus, miks Kene Vernikust üldse Vikipeedias artikkel on. Ilma selleta ei oleks tema tähelepanuväärsus entsüklopeedia jaoks nii selge. Tänu laulmisele on tema vastu avalik huvi, ta on (olnud) niiöelda avaliku elu tegelane ja Vikipeedial on õigus infot tema kohta kajastada, tuginedes avalikele allikatele. Vikipeedia on avalikult koostatav infoallikas, mingi sisu sisse- või väljajätmise üle ei ole ainuotsustusõigust artiklite teemadega seotud isikutel ja organisatsioonidel. Adeliine 25. oktoober 2019, kell 14:22 (EEST)

Inge Rajasaar sissekanne[muuda lähteteksti]

Tere! Näen, et olete täpselt sama teema inimene nagu on minu ema, kelle lehekülje ma üles panin. Ka tema oli Soome-Ugri keelte filoloogia tudeng 1960-ndatel Tartus. Ma palun abi, et kujundada tema leheküljel olev info süsteemseks teiste samalaadsetega ja paigutada foto õigesse kohta. Ma ise ei oska. Kas saaksin Teie abi selleks? Minu kontakt val.rajasaar@studioviridis.ee või tel. 5158379