Kasutaja arutelu:Adeliine

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Arhiivid
Arhiivid

2008–2010
2011–2012
2013–2014
2015–2016
2017–2018

Tere tulemast Vikipeediasse, Adeliine! Andres 9. veebruar 2008, kell 22:36 (UTC)


Lehe kustutamine[muuda lähteteksti]

Tere, tekkis küsimus miks soovite minu lehekülge Viimsi Lõvid kustutada?


Miksa Sa selle sebra pildi ära kustutasid? -- Vihelik (arutelu) 25. veebruar 2019, kell 12:12 (EET)

Ei, pilti ei kustutanud, pilt on Commonsis. Kohaliku lehekülje kustutasin. Adeliine 25. veebruar 2019, kell 12:14 (EET)
Ah muidugi, tänud vastamast. --Vihelik (arutelu) 25. veebruar 2019, kell 12:16 (EET)

Geoportaali artikkel[muuda lähteteksti]

Tere Kirjutasin tõesti Geopoliitika artikli mõned aastad tagasi. See sai kirjutatud TÜ aine raames. Ausalt öeldes ei oska ma seda artiklit avaldada, et seda teistele kättesaadavaks teha. Võib-olla õnnestub sul mind juhendada või saad seda ka ise avaldada?– Eelneva allkirjata kommentaari kirjutas Triintjr (arutelukaastöö) 27. veebruaril 2019.

Artikkel geopoliitika on Vikipeedias olemas. Ava selle artikli redigeerimiskast ("Muuda lähteteksti") ja ka enda lehe redigeerimiskast ja tõsta (kopeeri) enda lehelt sisu olemasolevasse artiklisse sobivatesse kohtadesse. Võib-olla sa ei saa tõsta tervet teksti korraga, vaid pead lisama lõigukaupa olemasoleva sisu vahele, see oleneb sellest, mis osa sisuliselt kuhugi sobib. Kui on tõstetud, siis vajutad "Geopoliitika" artikli redigeerimiskasti all "Avalda muudatused". Adeliine 27. veebruar 2019, kell 15:37 (EET)

Avadamine[muuda lähteteksti]

Tere, sooviksin avaldada oma artiklit, kuid sait ei lae mul seda üles. Kas probleem on artiklis või milleski muus.

Lugupidamisega,

Värvused, värvitoonid ja varjundid[muuda lähteteksti]

Praegu on hakatud parandama midagi, mis polnud katki. Mis mõttes eemaldatakse kategooria 'Värvused' värviartikli juurest? Nii värvitoon, värvivarjund kui ka näiteks kahe erineva rohelise ülemmõiste roheline on värvused. See tähenda erineva lainepikkuse visuaalne avaldumine, mida meie silm tajub. Ei pea põhjendatuks seda sammu. Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 16:19 (EET)

Evlper, see on sellepärast, et artiklit reeglina ei panda sellesse kategooriasse, mille alamkategooriasse artikkel juba kuulub. Vt Vikipeedia:Kategoriseerimise kord. Pikne 23. märts 2019, kell 16:41 (EET)
Kas see reegel muudab midagi lihtsamaks või mis eesmärgiga see on kehtestatud? Praegu see jätab arusaamise, nagu varjund poleks värvus.Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 17:08 (EET)
Et kas erand oleks suur probleem, kui reegli järgimine segadust tekitab?Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 17:20 (EET)
Kuna kategooriatel on hierarhia (kategooriatel on alamkategooriad valdkonna harude või teemade alamhulkade jaoks), siis ei lisata nt artiklile "Laimiroheline" ka kategooriaid "Värviõpetus", "Optika", "Kunst" jne, sest ta kuulub juba nendesse kategooriatesse alamkategooriate kaudu. Kategooriad on eelkõige inimese jaoks, et koondada sama valdkonna artikleid ja vajadusel aidata konkreetset artiklit kategooriates navigeerimise abil leida. Kategooriad, kus on sadu või tuhandeid liikmeid, ei ole inimsilmale eriti praktilised. Pikse lingitud lehel toodud põhimõtet rakendatakse Vikipeedias kõigis valdkondades ja ei ole kuidagi põhjendatud värvustele erandit teha. Samamoodi ei ole kõik linnadest rääkivad artiklid otse kategoorias "Linnad", vaid jaotatud riikide järgi alamkategooriatesse. Adeliine 23. märts 2019, kell 18:25 (EET)
Justnimelt sellepärast, et varjund on värvus, on kategooria "Rohelise varjundid" kategoorias "Värvused" alamkategooriaks. Adeliine 23. märts 2019, kell 18:28 (EET)

Ettepanek[muuda lähteteksti]

Me vist räägime üksteisest mööda, sest olen ise kategooria vigaselt nimetanud. Katsume selle läbi rääkida, et kategoriseering reaalse elu olukorrale vastaks.

Praegu on tekkinud absurdne olukord. Kollase ja sidrunkollase vahel pole tegelikult päris elus hierarhiat (mõlemad värviringil, ehkki erineva nurgakraadiga, ja mõlemad subjektiivsed hinnangud), väljapakutud kategooriad on selle hierarhia kunstlikult tekitanud.

Pakuksin sellist kategoriseeringut, mis on minu meelest keeleliselt ja mõisteliselt ja ka füüsikaliselt täpsem:

  • Värvused>kollased toonid>kollane, meekollane, sidrunkollane jne.
  • Värvused>rohelised toonid>roheline, laimiroheline, oliivroheline jne.
  • Värvused>valkjad toonid>valge, marmorvalge (mis on väga, väga hele hall), elevandiluuvalge (mis on tegelikult väga hele kollane) jne.
  • Värvused>mustjad toonid>must, pigimust (mis on tegelikult väga tume pruun); antratsiithall (mis on tegelikult väga tume hall) jne.

Minu ettepanek oleks, et jätame varjundi mõiste üldse mängust välja. Värviõpetuses rangelt võttes eristatakse toone ja varjundeid, esimesed on kas värviringil puhtad või puhaste vahelised värvused (sinine, sinakasroheline, oranž) ja teised on varjundid, mis on toonidest heledamad või tumedamad (st musta või valge protsendiga, inglise keeles isegi eristatakse 'tints' ja 'shades' st heledamaks ja tumedamaks segatud toonid). Nende alusel ma ei soovitaks eristavaid kategooriaid teha, sest erinevates värvisüsteemides on nende mõistete katvused erinevad (näiteks oliivroheline on ühes süsteemis murtud toon, aga teises varjund).

Selles mõttes oleks 'toon' või 'värvitoon' kõige hõlmavam ja vastaks ka kõige paremini tavakeelsele kasutusele. Kas oleksite sellise kategooriate muutmisega nõus?Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 19:32 (EET)

Novot, ma ei ole värvivärgi spetsialist ja terminoloogias kaasa ei räägi. See võiks jääda spetsialistide mõelda, mis alustel värvused alamrühmadesse jagatakse, aga mingi viis tuleb selleks ju leida. Kusjuures pole mõeldamatu, et jagatakse mitmel eri põhimõttel ja siis on nö paralleelne kategoriseerimine. Nt juba kasutatud analoogia kategooriaga "Linnad": linnu kategoriseeritakse nii riikliku kuuluvuse kui ka muude omaduste alusel, kategoorias "Linnad" on nt kategooriad "Eesti linnad" ja "Läti linnad" aga ka "Pealinnad" ja "Sadamalinnad". Tallinn kuulub selle järgi kategooriatesse "Eesti linnad", "Pealinnad", "Sadamalinnad", aga mitte otse kategooriasse "Linnad". Adeliine 23. märts 2019, kell 20:35 (EET)
Jumalauta, kasutaja Evlper ongi kõige lähem asi spetsialistile, mis selles hädaorus võtta on. Adeliine, äkki mõnikord kuulaks ka kellegi teise argumente, mitte ainult hääli oma peas. 90.191.226.96 23. märts 2019, kell 22:04 (EET)
Sa said valesti aru, palun loe uuesti. Ei ole väitnud, et Evlper teemat ei tunne, just vastupidi. Loodan, et sa ei kahtle selles, et mina olen Vikipeedias olnud Evlperist kauem ja Vikipeedia-spetsiifikaga rohkem kokku puutunud. Adeliine 23. märts 2019, kell 23:21 (EET)
Niisugust terminoloogiat ja jaotust nagu siin justkui vaja oleks, vaevalt keegi on kehtestanudki. Ma lähtun lihtsalt loogikast ja püüan füüsikute ja lüürikute vahel mingit ühisosa leida.
Igatahes praegu on nutune ja arusaamatu, kuidas kollane teistest kollastest eraldi üksi värvuste alla jäi, kuna ta on samal ajal nii värvusi ühendav laiem üldnimetus kui värvitoon/varjund, eri värvisüsteemides (NCS, Munsell, Pantone) küll kergelt erinevad toonid. Aga iga süsteemi kollase jaoks pole jälle mõtet artiklit teha. Seepärast pakkusingi selle värvitoonide kategooria välja, et piisavalt lai. Siis ei jääks ainult värvuste alla ühtegi artiklit ripendama, kõik on alamkategooriate alla paika pandud (à la Tallinn kolmes alamkategoorias). Ning sinakasroheliste vms jaoks võib siis vastavalt panna kaks alamkategooriat, rohelised ja sinised.
Praeguses jaotuses jääb küsimust tekitama ka punane-roosa vahekord, sest roosa on punase varjund. Aga kui oleks 'Roosad värvitoonid' - siis saaks selle kas punaste alla panna või jätta punaste kõrvale samaväärsena, sest nagu ma aru saan, subjektiivne tavakasutuslik jaotus on siin lubatud. Aga siis ei tohiks selle subjektiivse jaotuse külge riputada mingit ranget hierarhiat, et kollane oleks justkui kõrgem kategooria kui sidrunkollane.Evlper (arutelu) 23. märts 2019, kell 21:09 (EET)
Seda olukorda, et kollane jäi üksinda värvuste kategooriasse, saab ja võib vajadusel parandada. Tema võib teiste sarnaste toonidega ka kokku panna alamkategooriasse, kui nii oleks õigem. Tegelesin lihtsalt esmalt nende artiklitega, mis olid korraga alam- ja ülemkategoorias. Aga kindlasti ei ole omaette eesmärk see, et kõik artiklid tuleb alamkategooriatesse ära paigutada. Nö lahtiselt võib artikleid olla, mis alamkategooriatesse ei sobi. Selle punase-roosa küsimusega seoses vt nt inglisviki artikli en:Coral (color) kategooriaid. Me võime sealt eeskuju võtta, aga tingimata ei pea. Sellest ma ei saa hästi aru, et miks kollane ei ole kõrgem kategooria kui sidrunkollane, kui sidrunkollane on kollase varjund. Kollane on ju üldkeeles koondnimetus kõigile toonidele, mis paistavad kollasena või ei? Adeliine 23. märts 2019, kell 23:21 (EET)
Kõrgem kategooria on ta värvuste grupina, prantslastel on hea sõna selle kohta Champ chromatique, mis tähendab värvivälja. Saksalsed samuti kasutavad mõistet Farbgruppe, isegi kui neil pole selle kohta eraldi artiklit. Ainult värvusena peab ta olema samal tasandil, sest nii puhast kollast kui ka sellest erinevaid teistsuguseid kollaseid saab iseloomustada samade füüsikaliste suuruste kaudu, isegi kui nende näidud on erinevad.Evlper (arutelu) 24. märts 2019, kell 01:17 (EET)

Kardan, et enne ei saa kategooriaid põhjendatult muuta kui vähemalt üks põhivärviartikkel pole korda tehtud. Esimene ja kõige suurem probleem on nende juures see, et värvikastis on lainepikkuste vahemiku kõrval, mis tähendab tervet toonide gruppi, hex-kood ja teised värvikoodid, mis tähistavad ainult ühte värvitooni. Sealt see segadus tulebki. Põhivärvinimed tähistavad alati tervet toonide rühma. Nii et peaks olema üks üldkast, milles on spektrilõigu karakteristikud, ja mitu eri värvikasti eri puhaste kollaste jaoks (CMYK, RGB, Munsell, NCS jne), mis sisaldavad koode. Tegelen sellega niipea kui aega on.Evlper (arutelu) 24. märts 2019, kell 13:37 (EET)

Vastus paari lehe avaldamise osas[muuda lähteteksti]

Tere! Kirjutasid mulle, et kas ma ei võiks kaks lehte (kursor ja laivõrk) avalikuks üle viia. Nägin seda alles nüüd.. Ma pole ammu vikit kasutanud, kuidas seda kõige mugavam teha oleks?

Vabandust![muuda lähteteksti]

Nägin, et olid selle teema osas juba kellelegi vastanud. Teen nii, nagu soovitasid. Tänud!