Theravaada

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Theravaada (paali theravāda, sanskriti sthaviravāda, 'vanemate õpetus') on budismi koolkond, mis esindab Buddha poolt loodud originaalsanghat. Theravaada tähendab 'vanemate õpetus' (thera, 'vanemad' + vāda, 'õpetus'). Vanemate all peetakse siinkohal silmas mitte füüsilist ealisust, vaid tarkust ja praktiseerimise kogemust.

Esimest korda võeti Sri Lanka iidsete kroonikate kohaselt terminid "theravāda", "theriya" ja "therika" kasutusele kolm kuud peale Buddha lõplikku vaibumist parinibbāna’sse Rajagahas (tnp Rajgir) toimunud esimesel Suurkogul.[1] Suurkogu poolt kokkulepitut määratleti seal osalenud 500 virgunud arahandi poolt kui "theravāda", "theriya" ja "therika." [2]

Theravaada keskendub Buddha autentse õpetuse säilitamisele ning selle järgimisele ega suhtu pooldavalt Buddha õpetuse "kaasajastamisse". Theravaada koolkond leiab, et Virgunu õpetust pole mittevirgunuil võimalik edasi arendada, nt Neli õilsat tõde on iseenesest juba täiuslikud, neid polegi võimalik ega vajalik ei muuta, kohandada ega täiendada. Selline arvamus põhineb Tipitakas toodud Buddha sõnadel, kus ta kinnitas, et tema õpetus on täiuslik ja täiuslikult edasi antud.

Theravaada on domineeriv koolkond Sri Lankal ja enamikus Kagu-Aasia maadest (Kambodžas, Laoses, Birmas, Tais jm). Vähemal määral on levinud ka Indias, Hiinas, Vietnamis, Bangladeshis, Filipiinidel, Malaisias, Nepalis ja Indoneesias. Hiljuti on theravaada hakanud koguma populaarsust ka läänemaailmas, theravaada budiste on tänapäeval umbes 150 miljonit.

Theravaada koolkond on läbi ajaloo säilitanud täieliku kaanoni Tipiṭaka selle algkeeles paali keeles, mida theravaada tunnistab ainsa pühakirjana. Tipiṭaka Pali Text Society ingliskeelne tõlge sisaldab kokku 42 raamatut.

Eestis esindab theravaada koolkonda Eesti Theravaada Sangha.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Mida tähendab theravaada?". Eesti Theravaada Sangha koduleht.
  2. herehi katasamgaho theravado'ti vuccati – vanemate poolt kogutud (pühakirjade) kogumikku nimetatakse vanemate õigeks õpetuseks/ortodoksiaks (Dīpavaṃsa, Ch. IV, v. 11.);  Thereh'eva katatta ca therya'yam parampara – kuna selle on koostanud vanemad, on see vanemate traditsioon (Mahāvaṃsa, Ch.III, v. 40);  Thereh'eva katatta ca therika'ti pavuccati – kuna  see oli tehtud/koostatud vanemate poolt, nimetatakse seda vanematele kuuluvaks," (Samantapāsādikā (PTS) I, lk. 30).