Tühjus (budism)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg

Tühjus (sanskriti keeles śūnyatā; paali keeles suññatā; tiibeti keeles stong pa nyid; hiina keeles 空 kong; jaapani keeles ), budismi filosoofia keskseid mõisteid, eriti oluline ületava mõistmise suutrates ja madhjamaka tekstides.

Tühjuse mõistet rõhutavaid ja seletavaid õpetusi nimetatakse šuunjavaadaks. Eelkõige tähendab tühjus kõikide seadmuste püsiva omaoleku puudumist. Mõistetel ei ole sisu, tähendust ega väärtust iseenesest. Kõik mõisted, väited ja seisukohad, aga ka tajud ja teadvuse seisundid on suhtelised, subjektiivsed ja sõltuvad kontekstist. Seda esitab näiteks «Südasuutra» väide, et “kõik seadmused on märgistatud tühjusega” (sanskriti keeles sarvadharmāḥ śūnyatālakṣaṇāḥ).

Selles seoses esineb tühjus sageli koos mõistetega märgitus ja eesmärgitus, mida kokku nimetatakse kolmeks vabanemise väravaks.[1]

Budismi kontekstis ei ole tühjus ontoloogilise olematuse väljenduseks ega nihilismi õpetuseks. See on teadvuse kõrgeima seisundi võime ja omadus käsitleda tegelikkust ning selle tunnetamise piire võimalikult avatuna.

Tühjuse mõiste mõjul leiutati India matemaatikas umbes 3. saj null.


Buddha isiklikult annab mõista, et inimene peab vältima äärmusi (anta), mida märgiks ühelt poolt prassiv elukauge hedonism ja teiselt äärmuslik askees ning hullumeelne lihasuretamine. Buddha selgitab konkreetselt, et tuleb hoiduda alati äärmustest ja valida kesktee (madhyama pratipad). See idee arenes välja omaette õpetuseks mahajaana budismi filosoofias samuti matemaatikas luues nulli ja jõudis välja lõpliku religioosse ja filosoofilise mõisteni tühjus.

Tühjus ei tähenda vaakumit – tühjus tähendab teoreetiliselt kõikide võimaluste ja variantide lõputut esinemist köikjal, kõiges ja alati sest ta on sümbol, mis märgib ära teljel keskpunkti kahe äärmuse vahel, Maadhjamika ja Šunjavaada koolkond.

Vene akadeemik, orientalist, indoloog ja tibetoloog Štšerbatskoi (inglise keeles Th. Stcherbatsky) raamatus ("The conception of Buddhist Nirvana", välja antud Leningradis 1927. aastal) toob sunyata sünonüümiks prajnaparamita, ületav mõistmine. Štšerbatskoi tõlge sellest on "suhtelisus".

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ida mõtteloo leksikon. [1]