Bhikkhu

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Bhikkhu (paali keeles) on theravaada-budismis almustest elatuv Buddha munk.[1]

Bhikkhu on täielikult pühitsetud (täispühitsuse saanud) Buddha õpetuse järgija. Lähim vaste bhikkule võiks olla 'see kes kerjab' või 'kerjav munk', kuid bhikkhud otseselt ei kerja. Hommikusel või ka lõunasel piṇḍapāta (toidu-almuse kogumisel) kõnnivad nad silmi maast tõstmata ja kelleltki midagi palumata (kerjamata) mööda teed võttes vastu vaid seda mida neile vabatahtlikult, küsimata pakutakse. Bhikkhud elatuvad toetajate annetustest. Bhikkhu pole preester, ta ei ole vahendaja jumala ja inimese vahel. Tal pole ka tavaeluga seotud kohustusi, kuid ta on seotud lubadusega pidada kinni 227 reeglist (bhikkhunī - naissoost 'nunn' järgib 311 reeglit), mille ta on võtnud enesele vabatahtlikult. Bhikkhu on valinud ka tsölibaadi ja vaesuse ehk maistest asjadest vaba elu. Juhul kui bhikkhu ei soovi enam püha elu järgida, saab ta igal ajal loobuda bhikkhu staatusest.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. T.W. Rhys Davids and William Stede (eds.), The Pali Text Society’s Pali-English Dictionary, Electronic Edition, (London: Pali Text Society, 1999), p. 1144.
  2. Nyanatiloka, Buddhist Dictionary: A Manual of Buddhist Terms and Doctrines, Edited by Venerable Nyanaponika, "Taṇhā", (Chiang Mai: Silkworm Books, 2007), p. 38.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]