Isetus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Isetus (sanskriti keeles anātman; paali keeles anattā; tiibeti keeles bdag med; hiina keeles 無 我 wu wo; jaapani keeles muga) on budismi keskseid mõisteid, üks kokkupandud seadmuste kolmest tunnusest (trilakṣaṇa) koos püsituse (anitya) ja kannatusega (duḥkha).

Budismi järgi ei ole inimisiksusel ega ühelgi seadmusel püsivat omaolekut ehk ennast. Inimisiksuse isetust tõestatakse sellega, et see koosneb isiksuse koostisosadest, need omakorda on aga pidevas muutumises. Seega on inimisiksus püsiva omaoleku poolest tühi.[1]

Õpetus ‘iseenda’ või ‘mina’ puudumisest räägib sellest, et ei sisemistel ega välimistel, kehalistel ega mentaalsetel nähtustel ei ole oma-olemust, püsivat, kindlat, muutumatut tuuma või substantsi, mis asetaks need kõigist muudest nähtustest eraldi. Kõik objektid ja subjektid on meie meele poolt loodud, ’kokku pandud’ tingimustest ja põhjustest ning on seetõttu oma olemuselt meelepettelised ja ebapüsivad.

Teatud tingimuste ja põhjuste koosluses võib ilmneda midagi nendele vastavat, kuid see lakkab olemast hetkel, mil kaovad selle aluseks olevad põhjused ja tingimused. Kuna kõik olemasolev on pidevas tekkimise ja lakkamise protsessis, pole ka võimalik, et eksisteeriks iseseisev ‘mina’. Seetõttu ei saa olla ka midagi, mida saaks nimetada ‘minu omaks’ või ‘minu kehaks’, kuna ka kõik need ilmingud on muutuvad ning kaovad. Seega pole midagi, mille kohta öelda see on ‘minu’, ‘mina’ või ‘mina olen’. Kuna "tõelist mina" polegi olemas, siis ei saa selleni ka jõuda.[2]

Mahajaana õpetustes, eriti šuunjavaadas, peetakse kõiki seadmusi tühjadeks ja isetuteks, sest ka need on ilma püsiva olemuse ja kindla tähenduseta, eksisteerides vaid tinglikult üleüldise põhjuslikkuse tõttu.

Seda seisukohta esindab näiteks «Südasuutra» väide: “Kõik seadmused on märgistatud tühjusega. Need ei teki ja need ei kao, need ei ole määrdunud ja neid ei saa määrida, neid ei saa lihtsamaks teha ja neid ei saa keerulisemaks teha.”

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ida mõtteloo leksikon. [1]
  2. Bhikkhu Ṭhitañāṇo. Teadvustatud elu.[2]