Hinajaana

Allikas: Vikipeedia

Hinajaana (skr hīnayāna - 'väike sõiduk') on budismi üks kahest suuremast voolust mahajaana kõrval. Peasuunad lahknesid meie ajaarvamise alguses 1. sajandil.

Hinajaana on mahajaana suuna pooldajate poolt antud (halvustav) nimetus (tnp. mõistes theravaada) koolkondadele, kes järgivad Buddha autentset õpetust, mis on kirja pandud Tipitakas. Nimetusega hinajaana (hīna – 'väike, kitsas'; yāna - 'sõiduk, tee') viidatakse asjaolule, et selle kaudu jõudvat nirvaanasse ainult väike hulk inimesi, samal ajal kui mahajaana suuna õpetajate loodud meetodid (millest osad on Buddha õpetusega lausa vastuolus) andvat selleks võimaluse palju rohkematele olenditele.

Tänapäeval on hinajaana koolkondadest säilinud ainult theravaada, mille peamine leviala on Kagu-Aasia ja Sri Lanka. Algselt oli koolkondasid ilmselt rohkem, varastes budismi allikates mainitakse kaheksatteist koolkonda.

Kuna hinajaana on mõnes mõttes halvustav termin, siis praegu üldiselt välditakse selle kasutamist ja kasutatakse ainsa säilinud koolkonna nimetust theravaada.

Theravaada tunnistab ainsa pühakirjana Tipitakat ehk Paali kaanonit, mis on ainus ja vanim tänaseni säilinud terviklikest pühakirjakogudest, ning mida peetakse ka kõige autentsemaks Buddha Šākjamuni õpetuse kogumikuks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]