Skandha

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Isiksuse koostisosad (sanskriti keeles स्कन्ध skandha, paali keeles खन्ध khandha) on budismis oluline mõiste (dharma) inimese viiest isikuomadusest, mida tavaline inimene peab iseendaks. Budismis eitatakse inimisiksuse omaolekut, kuna see on ajutine ja pidevalt muutuv. Usk iseenese tegelikku olemasolusse on budismi järgi üks põhilisi väärvaateid ja takistusi virgumiseni jõudmisel.

Koostisosi on kokku viis:

  1. Kuju, ka vorm ehk välimus - rūpa. Keha ehk materiaalne vorm, mis on kõikidel olenditel ja asjadel. [1] Budismis koosneb iga rupa neljast põhielemendist: maa (tugevus-vastupidavus), vesi (kokkukuuluvus-sidusus), tuli (soojus) ja õhk (liikumine).[2]
  2. Tunne ehk tundmine - vedanā. Läbi meeleelundite saadav tunne, mis võib olla meeldiv, ebameeldiv või neutraalne.
  3. Mõiste ehk mõtestamine (skr sam´jñā). Läbi meeleelendite saadava tunde mõtestamine ehk sildistamine, kus arvatakse, et millelgi on konkreetne kuju, värvus, see tekitab emotsioone, näiteks hirmu jne.
  4. Meeleolud ehk kujutlused, motivatsioonid ja tungid (skr sam´skārās). Protsessid ja tegevused, mida tehakse erinevatel põhjustel: liikumine, rääkimine jne. Seotud ka karmaga.
  5. Teadvus (skr vijñāna). Jaguneb veel erinevateks alaliikideks. Näiteks eristatakse meeleelundite järgi kuulmisteadvus, nägemisteadvus jne. Näiteks inimene teab ja mäletab, et mingi toit maitseb hästi, tal on vajadus just selle toidu järgi ja kui ta seda ei saa, on ta õnnetu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Harvey 2013, p. 56-57.
  2. Harvey 2013, p. 55.