Kaheksaosaline tee

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kaheksaosaline tee (pl. k. Aṭṭhaṇgika Magga, skr. k. Aṣṭāṅgikamārga) või õilis (aarjalik) kaheksaosaline tee (pl. k. ariya aṭṭhaṇgika magga, skr. k. Āryāṣṭāṅgikamārga) on budismi aluseks oleva nelja õilsa tõe neljanda tõe ehk kannatuse lakkamiseni viiva tee (pl. k. nirodhagāminī paṭipadā arija sacca) sisuks olevad juhised, mida Buddha õpetas Dhammaratta käimapanemise (pl. k. Dhammacakkappavattana Sutta)[1] jutluses. Aarjalik kaheksaosaline tee viib kannatuste (pl. k. dukkha) lakkamiseni ja virgumisele (pl. k. nibbāna). Virgumine toob kaasa mõistmise, ärksuse, kaastunde ja meelerahu, mis lõpetab ümbersünniahela.

Dhammaratta käimapanemine oli esimene jutlus peale peale ajaloolise Siddhattha Gotama valgustumist ning ühtlasi on see jutlus ka Buddha õpetuse (pl. k. Buddha dhamma) kvintessentsiks. Ajalooürikute põhjal pidas Buddha seda jutlust hirvedele ja oma viiele kaaslasele Isipatanas asuvas Hirvepargis, praeguses Sarnāthis, mis on tänapäeva Vārānasī ehk Benaresi eeslinn.


Õilis kaheksaosaline tee[muuda | muuda lähteteksti]

Kaheksaosalise tee kaheksa osa on:[2]

  1. õige vaade (pl. k. sammā-diṭṭhi, skr. k. samyagdṛṣṭi): nelja õilsa tõe ja karma seaduspära mõistmine.
  2. õige kavatsus/mõtlemine (pl. k. sammā-saṅkappa, skr. k. samyaksaṃkalpa): maisest loobunumise kavatsus ehk mittetahtmine, mittepahatahtlik kavatsus ehk headus, vägivallatus.
  3. õige kõne (või jutt) (pl. k. sammā-vācā, skr. k. samyagvāk): hoidumine valetamisest, laimavast kõnest, karmist ja kurjustavast kõnest ning tühjast lobast].
  4. õige tegu (pl. k. sammā-kammanta, skr. k. samyakkarmānta): tapmise, varguse ja ebaseadusliku suguühte vältimine.
  5. õige eluviis (pl. k. sammā ājīva, skr. k. samyagājīva): hoidumine oskamatust, sobimatust ja ebaausast eluviisist ning madalatest kunstidest (ennustamine jms).
  6. õige püüdlus (pl. k. sammā vāyāma, skr. k. samyagvyāyāma): oskamatute (akusala) meeleseisundite vältimine ja oskuslike (kusala) meeleseisundite arendamine.
  7. õige teadvustamine (pl. k. sammā sati, skr. k. samyaksmṛti): oma keha, tunnete, meeles toimuva ja meeleobjektide teadvustamine.
  8. õige keskendumine (pl. k. sammo samādhi, skr. k. samyaksamādhi): samatha bhāvanā abil viie takistuse (sensuaalne iha, pahatahtlikkus, uimasus, rahutus ja kahetsus ning kõhklus) ületamine ning järjestike jhāna'de väljaarendamine, misjärel tuleb edasi liikuda vipassanā bhāvanā'le.

1.–5. osa õilsast kaheksaosalisest teest on mõeldud nii ilmikutele kui Buddha munkadele (paali k. bhikkhu); 6.–8. osa on mõeldud põhiliselt munkadele ja nunnadele.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • S.V.420.    
  • Maggavibhaṅgasutta, SN 45.8