Kaheksaosaline tee

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kaheksaosaline tee (sanskriti keeles aṣṭāṅgikamārga; paali keeles aṭṭhaṅgikamagga; tiibeti keeles lam yan lag brgyad; hiina keeles ⼋正道 bazhengdao; jaapani keeles hashōdō) ehk õilis kaheksaosaline tee on budismi aluseks oleva neljast õilsast tõest neljanda tõe ehk kannatuse lakkamiseni viiva tee (paali keeles nirodhagāminī paṭipadā arija sacca) sisuks olevad juhised, mida Buddha õpetas Dhammaratta käimapanemise (paali keeles Dhammacakkappavattana Sutta)[1][2] jutluses.

Õilis ehk aarjalik kaheksaosaline tee viib kannatuste (paali keeles dukkha) lakkamiseni ja virgumisele, mis toob kaasa mõistmise, ärksuse, kaastunde ja meelerahu ja lõpetab ümbersünniahela.

Dhammaratta käimapanemine oli esimene jutlus peale ajaloolise Siddhattha Gotama virgumist ning ühtlasi on see jutlus ka Buddha õpetuse (paali keeles Buddha dhamma) kvintessentsiks. Pärimuse põhjal pidas Buddha selle jutluse hirvedele ja oma viiele kaaslasele Isipatanas asuvas Hirvepargis, praeguses Sārnāthis, mis on tänapäeva Vārānasī ehk Benaresi eeslinn.

Õilis kaheksaosaline tee[muuda | muuda lähteteksti]

Kaheksaosalise tee kaheksa osa on:

  1. õige vaade (paali keeles sammā-diṭṭhi, sanskriti keeles samyagdṛṣṭi): nelja õilsa tõe ja karma seaduspära mõistmine.
  2. õige kavatsus/mõtlemine (paali keeles sammā-saṅkappa, sanskriti keeles samyaksaṃkalpa): maisest loobunumise kavatsus ehk mittetahtmine, mittepahatahtlik kavatsus ehk headus, vägivallatus.
  3. õige kõne (või jutt) (paali keeles sammā-vācā, sanskriti keeles samyagvāk): hoidumine valetamisest, laimavast kõnest, karmist ja kurjustavast kõnest ning tühjast lobast.
  4. õige tegu (paali keeles sammā-kammanta, sanskriti keeles samyakkarmānta): tapmise, varguse ja ebaseadusliku suguühte vältimine.
  5. õige eluviis (paali keeles sammā ājīva, sanskriti keeles samyagājīva): hoidumine oskamatust, sobimatust ja ebaausast eluviisist ning madalatest kunstidest (ennustamine jms).
  6. õige püüdlus (paali keeles sammā vāyāma, sanskriti keeles samyagvyāyāma): oskamatute (akusala) meeleseisundite vältimine ja oskuslike (kusala) meeleseisundite arendamine.
  7. õige teadvustamine (paali keeles sammā sati, sanskriti keeles samyaksmṛti): oma keha, tunnete, meeles toimuva ja meeleobjektide teadvustamine.
  8. õige keskendumine (paali keeles sammo samādhi, sanskriti keeles samyaksamādhi): samatha bhāvanā abil viie takistuse (sensuaalne iha, pahatahtlikkus, uimasus, rahutus ja kahetsus ning kõhklus) ületamine ning järjestike jhāna'de väljaarendamine, misjärel tuleb edasi liikuda vipassanā bhāvanā'le.

1.–5. osa õilsast kaheksaosalisest teest on mõeldud nii ilmikutele kui Buddha munkadele (paali keeles bhikkhu); 6.–8. osa on mõeldud põhiliselt munkadele ja nunnadele.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Setting the Wheel of Dhamma in Motion; Dhammacakkappavattana Sutta (SN 56:11) [1]
  2. Saṃyutta Nikāya 56:11. Setting in Motion the Wheel of the Dhamma [2]