Siddhārtha Gautama

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib budismi rajajast. Üldmõiste "buddha" kohta vaata artiklit Buda.

Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg

Siddhārtha Gautama (paali keeles Siddhattha Gotama; traditsioonilise dateeringu järgi 563483 eKr) oli budismi rajaja Buddha Šākjamuni nimi enne virgumist.

Siddhattha Gotama sündis Põhja-Indias, tänapäeva lõuna Nepalis, šaakjate hõimus, valitseja perekonnas. Ta isa nimi oli Suddhodana ja ema Mahā Mājā.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Šākjamuni oli ajalooline isik, kuid tema täpsed eludaatumid ei ole selged. Tänapäeva theravaada traditsiooni järgi on tema eluaastad 623–543 eKr[1]. Palju aastaid peeti suuresti tänu theravaada koolkonna mõjukusele lääne õpetlaste seas Buddha sünniajaks vanade Sri Lanka kroonikate põhjal aastat 563 eKr; teine, Indiast pärit traditsioon, paigutab selle aga rohkem kui sajandi võrra hilisemaks, aastasse 450 eKr. Uuemad uurimused, mis põhinevad Dīpavaṃsal peavad kõige tõenäolisemaks aastat 485 eKr.[2]

Buddha elulugu on tugevasti mütologiseeritud. Legendi järgi sündis ta Lumbinī metsasalus ja tema ema suri varsti peale sünnitust. Isa kasvatas teda maailmast eraldatuna, kuna soovis, et ta ei näeks maailma viletsust. Ennustuse kohaselt pidi Siddhatthast saama suurmees, kas valitseja või õpetaja. Isa soovis esimest. Siddhattha abiellus oma nõo Jašodharāga ja neil sündis poeg Rāhula. Kuid Siddhatthal õnnestus siiski näha maailma pahupoolt – haigust, vanadust ja surma – ning ta otsustas naudinguterikkast elust loobuda ja ühines 29-aastaselt rändaskeetidega.

Tipitaka tekstide põhjal oli tal kaks õpetajat. Ārāḍa Kālāma (paali keeles: Alara Kalama) juhendamisel õppis ta mediteerimisel jõudma "ei millessegi" ehk "seisundisse ilma tunnusteta" (akiñcanyāyatana)[3][4] ja tal paluti jääda sinna õpetajaks.[5] Gautama aga pidas seda veel ebapiisavaks ja läks teise õpetaja juurde. Udraka Rāmaputra (paali keeles: Udaka Ramaputta) juhendamisel jõudis ta "ei tunnetavasse ega tunnetamatusse" ehk "seisundisse väljaspool mõtlemist ja mittemõtlemist" (paali keeles nevasaññanasaññayatanupaga deva, sanskriti keeles naivasaṃjñānāsaṃjñāyatana)[6] ja tal paluti jälle jääda sinna õpetajaks, kuid taas ei pidanud Gautama seda veel piisavaks.[7] Ta praktiseeris seejärel mitmesuguseid asketismi, paastumise, hingamise ja meeleliikumiste jälgimise tehnikaid.[8]

Nähes liigse enesepiinamise mõttetust, hülgas ta ka selle. Seejärel jõudis ta 35-aastaselt Gayā linna lähedal bodhipuu all istudes virgumiseni (skr bodhi).

Esimese jutluse pidas Buddha Sārnāthi hirvepargis (Vārānasī lähedal) oma viiele endisele kaaslasele. Siddhattha Gotama esimest jutlust nimetatakse Seadmuseratta käimapanemiseks ehk Tõeratta käimapanemise suttaks (Dhammacakkappavattana Sutta, SN 56.11). Seejärel õpetas ta kuni surmani umbes nelikümmend aastat, rännates ringi Gangese orus, põhiliselt tänapäeva Bihari osariigi aladel.

Siddhattha Gotama suri ehk vaibus parinirvaanasse Kušinagaris 80-aastaselt. Endale järeltulijat ta ei valinud, vaid soovitas juhinduda oma õpetusest ehk Seadmusest (paali keeles dhamma, sanskriti keeles dharma).

Tema järgijatest kujunes kogudus (sanskriti, paali sangha), mille liikmed talletasid tema õpetuse.

Õpetus[muuda | muuda lähteteksti]

Gautama püüdis esialgu kannatustest ja uuestisündidest vabaneda askeesi teel, ent jõudis kuue aasta pärast arusaamisele, et see pole õige tee. Tema õpetuse kohaselt on kannatuse põhjuseks kiindumine illusoorsesse endasse. Kannatusest vabanemiseks on kaheksaosaline tee:

 1. õige vaade
 2. õige kavatsus
 3. õige kõne
 4. õige tegu
 5. õige eluviis
 6. õige püüdlus
 7. õige teadvustamine
 8. õige keskendumine

Pildigalerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Narada 1988, The Buddha and His Teaching, BMS, Malaysia, lk 1.
 2. Skilton A., 2012, Budismi lühiajalugu, Koolibri, Tallinn.
 3. Bhikkhu Bodhi, In the Buddha's Words. Wisdom Publications, 2005, page 796.
 4. MN 26
 5. Schumann, Hans Wolfgang (2003), The Historical Buddha: The Times, Life, and Teachings of the Founder of Buddhism, Motilal Banarsidass, ISBN 978-81-208-1817-0
 6. Ariyapariyesana Sutta, MN 26.[1]
 7. Narada (1992), A Manual of Buddhism, Buddha Educational Foundation, ISBN 978-967-9920-58-1
 8. Mahāsaccaka-sutta (MN 36)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]