Sotāpanna

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Voolusesse astunu (paali keeles sotāpanna, sanskriti keeles śrotāpanna;[1] inglise keeles stream-winner[2] või stream-entrant[3]) on budismis inimene, kes on mõistnud Dharmat ja asunud õilsale kaheksaosalisele teele, et jõuda Nirvaanasse.

Theravaada koolkonna järgi on õilsal teel neli taset, millest esimene on Sotāpanna.

  • Teine on ükskordnaasja (skr sakr´dāgāmin; pl sakadāgāmin): isik, kel on vaja inimesena sündida veel vaid üks kord.
  • Kolmas on mittenaasja (skr, pl anāgāmin): isik, kes ei sünni enam tavalise inimesena; mõnede tekstide põhjal sünnib ta mõnes kõrgemas taevas arhatina, teiste põhjal aga ei naase enam madalamatesse seisunditesse ja jõuab arhati seisundisse ikka inimkujul.
  • Neljas on arhat, isik, kes on ületanud kannatused ja jõudnud nirvaanasse.
  • Seda, kes ei asu ühelgi neist neljast astmest, nimetatakse tavaliseks inimeseks ehk lihtinimeseks (skr pr´thagjana).

Sotāpanna on purustanud kolm esimest köidikut kümnest:

  1. isikupõhine vaade (paali k. sakkāya-diṭṭhi, sanskriti k. satkāya dṛṣṭi), vaade, mille puhul keerukat psühho-füüsiliste agregaatide kogumit peetakse isikuks, isiksuseks, "iseks" või minaks. Vaata ka Skandha.
  2. skeptiline kahtlus (paali k. vicikicchā, sanskriti k. vicikitsā), kõhklus või usaldamatus Buddha, dharma või sangha suhtes ning sõltuvusliku tekke õpetuse suhtes. Selline kahtlus tekitab kindluse, julguse ja arukuse puudust;
  3. riitustesse ja rituaalidesse klammerdumine (paali k. sīlabbata-parāmāsa, sanskriti k. śīlavrataparāmārśa), ekslik vaade, mille kohaselt üksnes käitumisjuhiste, ettekirjutuste ja tseremooniate täitmine on piisav meele puhastamiseks. Selline uskumus võib viia iseenda ja teiste elusolendite kahjustamiseni, näiteks askeesi praktiseerimise või loomade ohverdamiseni.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Sõna sotāpanna on paali keelest otsetõlkes "see, kes sisenes (āpanna) (jõe)voolu/voogu/voolusesse (sota)" ehk voogusattunu. Üldjuhul kasutatakse seda sõna erinevates keeltes paalikeelse variandina.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Meditative States in Tibetan Buddhism By Lati Rinpoche, Denma Locho Rinpoche, Leah Zahler, Jeffrey Hopkins. pg 63
  2. "A Glossary of Pali and Buddhist Terms". Access to Insight. Vaadatud 2010-08-22.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
  3. Snyder, David. "Definition of a Buddhist". The Dhamma.