Dhyāna

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Dhyana[1] või jhāna, mõtlus, ka meditatsioon on india õpetustes sügav keskendunud mõtlemine,[2] hinduismis, džainismis ja budismis vaimne praktika ning teadvuse seisund.

Budismis on see kitsamas tähenduses eeskätt mõistelisel mõtlemisel põhinev meeleharjutus, mis teataval määral vastandub kujustamisele kui kujundlikul mõtlemisel põhinevale meeleharjutusele. Laiemas tähenduses on mõtlus üldse intensiivset meeleharjutust tähistav üldmõiste.[3]

Paali kaanoni tekstides eristatakse jhāna kaheksat taset, millest esimesed neli on seotud kehaliste valdkondade, järgmised neli aga kehatute valdkondadega.

Mahajaanas on dhyāna ületavate toimingute hulgas.

Mõtlus on tihedalt seotud mõistmisega (sanskriti keeles prajñā), nagu väidab ka «Dhammapada»:

„Kes ei mõista, see ei mõtle; kes ei mõtle, see ei mõista. Kelles on nii mõtlemine kui ka mõistmine, see on nirvaanale tõepoolest ligidale jõudnud.“

Mõiste[muuda | muuda lähteteksti]

Sõnatüvi Dhi esineb veedade kõige varasemas kihistuses ning viitab "kujuteldavale nägemusele", olles seotud jumalanna Saraswatiga, teadmiste jõu ja tarkusega.[4] Sellest on tekkinud variandid dhya- ja dhyana, tähendades "mõtlust" või "meditatsiooni".[5] Dhyāna (ध्यान) tähendab sanskriti keeles mõtisklust või mõtlust; sügavat, abstraktset meditatsiooni.[6]

Buddhaghosa järgi pärineb mõiste "jhāna" sõnast jhayati tähendusega "mõtlema" või "mediteerima" ning sõnast jhapeti tähendusega "maha põletama", viidates selle funktsioonile põletada maha vastanduvad seisundid, hävitada meeleplekid, mis takistavad edenemist.[7]

Budismi jõudmisel Hiinasse jäeti sanskriti mõiste dhyāna tõlkimata, kasutades hääldusliku vastena hiinakeelse sõna channa (禪那) lühendit, millest kujunes hiina budismi üldnimetus "chan" (hiina keeles 禪).[8] Sellest omakorda kujunes korea budismi nimetus seon ning jaapani budismi nimetus zen.

Hinduism[muuda | muuda lähteteksti]

Dhyāna on paljudes hinduismi traditsioonides veedade ajastust pärinev vaimne tehnika, mõtlus või meditatsioon, kasutusel jooga harjutustes, vahendiks samadhi saavutamisel ja iseenda (atmani) ning tegelikkuse mõistmisel.

Dhyāna kirjeldusi ja õpetusi leidub paljudes upanišadides ja Patandžali "Joogasuutras".

Budism[muuda | muuda lähteteksti]

Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg

Vanimates budistlikes tekstides on dhyāna (sanskriti keeles) või jhāna (paali keeles) meditatsioon või vaimne tehnika meele arendamiseks, et vältida tahtmatuid reaktsioone meeletajudele ning jõuda täiusliku tasakaalu (upekkha) ja teadlikkuseni.[9]

Hilisemas traditsioonis ning tänapäeva theravaadas on dhyana enamasti keskendumine, mille käigus vähendatakse teadlikkust ümbritseva suhtes. Theravaadast lähtuv vipassana meditatsioonitehnika peab oluliseks jäägitut tähelepanu kehalistele ilmingutele ja püsimatusele.

Hiina ja Jaapani chan ja zen traditsioonides on dhyana praktiseerimne kesksel kohal.

Kaheksa jhāna taset[muuda | muuda lähteteksti]

Paali kaanonis[10] on jhāna keskendumise või objektiga samastumise seisund, kus eristatakse 8 staadiumit. Need on järjestikku selginevad teadvusseisundid, mis sisaldavad viie jhāna teguri (jhānaṅga) kombinatsioone. Eristatakse nelja kehalist jhāna't (rūpa-jhāna) ja nelja kehatut jhāna't (arūpa-jhāna).

Neli kehalist jhāna't[muuda | muuda lähteteksti]

 • Esimeses jhāna’s keskendumine sisaldab meele tähelepanu suunamist objektile, mis kujundab meeles sügava keskendunud rahu (samatha) seisundi. See on võrreldav millestki küllastunud veega, mida enam ei panda tähele. Pideval harjutamisel muutub see meele loomulikuks seisundiks.
 • Teises jhāna’s toimub argi- ja kinnismõtete ületamine ning meel vabaneb eneseteadvuse hälvetest, püsides rõõmuküllases rahulduses ja vaikuses. See on võrreldav vaikse järvega, mis toitub veealustest allikatest. Meel muutub selgeks, kirkaks ning vabaneb piiravatest mõtetest.
 • Kolmandas jhāna’s ületatakse eelnevalt tekkinud rõõm ning jäädakse vaiksesse, tasakaalukasse meelerahusse, selge teadvuse õndsasse seisundisse, mida ei häiri miski. See on võrreldav järves kasvava lootosega, mis on veest läbi imbunud ja küllastunud puhta veega.
 • Neljandas jhāna’s ületatakse ka õndsus, misjärel tekib meele neutraalsus, meelerahu kaudu saadud puhtaim teadvustatus, ekstaatiline keskendumine. See on võrreldav palaval pärastlõunal kümblusega järves, misjärel puhatakse kaldal, mähituna puhtasse, valgesse linasse. Meel hülgab vastandid ning siseneb täielikku tasakaalu, puhasse ja veatusse teadvustatusse. Selles seisundis ei saa miski meeleväline mõju avaldada.

Neli kehatut jhāna't[muuda | muuda lähteteksti]

 • Esimene arūpa-jhāna on ‘lõputu ruumi ala’ (ākāsānañvāyatana), ehk piiritu avaruse sfäär. Meel laieneb üle oma loomulike piiride, ületab vormi ja duaalsuse ja kogeb lõputut, piirideta, takistusteta avarust.
 • Teine arūpa-jhāna on ‘lõputu teadvuse ala’ (viññāṇañcāyatana) ehk teavuse lõputu avaruse sfäär. Mõistetakse, et meel ise on lõputu, samaulatuslik lõputu ruumiga, võimeline laienema piiranguteta igas suunas.
 • Kolmas arūpa-jhāna on ‘mitte-millegi ala’ (ākiñcaññāyatana) ehk tühjuse sfäär. Kogetakse, et pole võimalik ühtesid asju teistest eraldada, kuigi duaalsuse kogemus on eelnevalt meeles olemas. Asjad ja nähtused kaotavad piirid ega välista enam teineteist ja me kogeme “mitte-midagi”.
 • Neljas arūpa-jhāna on ‘ei taju ega mittetaju ala’ (N’evasaññā n’āsaññāyatana). Kuna tajutav on äärmuseni peenendunud, pole selles enam taju ega mittetaju, kuigi tajuja on siiski alles. Duaalsus on praktiliselt ületatud.[11]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. sanskriti keeles dhyāna; paali keeles jhāna; tiibeti keeles bsam gtan; hiina keeles 禪 那 channa, 定 ding; jaapani keeles zenna,
 2. Ida mõtteloo leksikon: mõtlus. [1]
 3. Ida mõtteloo leksikon: mõtlus. [2]
 4. Jan Gonda (1963), The Vision of Vedic Poets, Walter de Gruyter, ISBN 978-3110153156
 5. William Mahony (1997), The Artful Universe: An Introduction to the Vedic Religious Imagination, State University of New York Press, ISBN 978-0791435809
 6. Monier Williams Sanskrit-English Dictionary (2008 revision), Cologne Digital Sanskrit Lexicon: dhyAna. [3]
 7. The Jhanas in Theravada Buddhist Meditation, by Henepola Gunaratana, 1995. [4]
 8. Ida mõtteloo leksikon: chan. [5]
 9. [Vetter, Tilmann (1988), The Ideas and Meditative Practices of Early Buddhism, BRILL]
 10. Jhāna Sutta (AN 9.36); Anupada Sutta (MN 111), jt.
 11. Bhikkhu Ṭhitañāṇo. Teadvustatud elu.[6]