Kolm kalliskivi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg

Kolm kalliskivi (paali k. tiratna, sanskriti k. triratna), ka kolm kaitset, on budismis kolm kõige kõrgemat austust pälvivat objekti: virgunu ehk Buddha, seadmus ehk dharma ja kogudus ehk sangha. Neid nimetatakse ka kolmeks kaitseks ja nende kaitse alla minekut samastatakse budismi omaksvõtmisega, mis väljendab täielikku usaldust nende kolme institutsiooni vastu.

Buddha[muuda | muuda lähteteksti]

Buda või buddha (sanskriti ja paali keeles "virgunu") on teadvuse kõrgeima võimaliku seisundini jõudnu, kes on vabanenud kõikidest meeleplekkidest. Buda Šākjamuni on budistliku traditsiooni rajajaks. Mahajaanas peetakse budaks saamist isiksuse vaimse arengu kõrgeimaks sihiks.[1]

Eesti keeles kirjutatakse sõna "Buddha" suure algustähega, kui viidatakse konkreetselt buda Šākjamunile ning väikese algustähega, kui seda kasutatakse üldmõistena kõikide budade kohta.[1]

Next.svg Pikemalt artiklis Buddha
Next.svg Pikemalt artiklis Buda

Dharma[muuda | muuda lähteteksti]

Dharma (sanskriti keeles, paali keeles dhamma), eesti keeles ka "seadmus", on mitmetähenduslik sõna, mis viitab selles kontekstis eelkõige Buddha õpetusele ja pühakirjadele, aga ka teadvust moodustavatele algosakestele,[1] samuti harjutaja enda hüvestavatele mõttemustritele.

Next.svg Pikemalt artiklis Dharma

Sangha[muuda | muuda lähteteksti]

Sangha (paali keeles saṅgha; sanskriti keeles saṃgha) on Buddha õpetuse järgijatest koosnev kogudus. Koguduse all mõeldakse eelkõige budistlikke munkasid ja nunnasid (paali k. bhikkhu ja bhikkhunī), õpetajaid, aga ka kõiki ilmikutest budiste ja hüvesõpru.

Next.svg Pikemalt artiklis Sangha
Next.svg Pikemalt artiklis Bhikkhu

Viited[muuda | muuda lähteteksti]